Συναρπαστικά στην εξέλιξή τους παιχνίδια, πολλά γκολ, αλλά και εκπλήξεις είχε το ποδοσφαιρικό... μενού του Σαββατοκύριακου.

Αγγλία

Με τον Bίρτζιλ Φαν Ντάικ να σκοράρει στο 118' μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Κώστα Τσιμίκα, η Λίβερπουλ νίκησε σε έναν φοβερό τελικό την Τσέλσι (1-0) και κατέκτησε το 10ο Carabao Cup της ιστορίας της! Σε ό,τι αφορά την Πρέμιερ Λιγκ, σε... απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ παρέμεινε η Μάντσεστερ Σίτι, παρότι «ζορίστηκε» (όπως και με την Μπρέντφορντ μεσοβδόμαδα σε εξ αναβολής παιχνίδι) απέναντι στην Μπόρνμουθ (1-0) στο «Βιτάλιτι». Η Άρσεναλ διέλυσε με 4-1 τη Νιούκαστλ και βρίσκεται στο -2 από την κορυφή. Ο Χάρι Μαγκουάιρ προσπάθησε να γλιτώσει την προβληματική, για ένα ακόμη παιχνίδι, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε και οι «κόκκινοι διάβολοι» γνώρισαν μια ακόμη οδυνηρή ήττα στο «Ολντ Τράφορντ» με 2-1 από τη Φούλαμ. Η Άστον Βίλα δεν άφησε πολλά περιθώρια στη Νότιγχαμ Φόρεστ, νίκησε εύκολα με 4-2 και παραμένει δυνατά στη μάχη για την κατάκτηση της τέταρτης θέσης. Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Έβερτον και Μπράιτον, ενώ εντυπωσιακό ήταν το ντεμπούτο του Όλιβερ Γκλάσνερ στον πάγκο της Κρίσταλ Πάλας, που επιβλήθηκε με 3-0 της Μπέρνλι.

Ισπανία

Ο Λουκά Μόντριτς, πού ήρθε από τον πάγκο στο 74', πέτυχε στο 81' το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης κόντρα στην Σεβίλλη και η Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεψε στις νίκες και το +8 από την Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί, παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, νίκησαν εύκολα στην έδρα τους τη Χετάφε με 4-0 χάρη στα γκολ των Ραφίνια (20'), Φέλιξ (53'), Φρένκι ντε Γιονγκ (61') και Λόπες στις καθυστερήσεις. Μπορεί η Αλμερία να μην έχει νίκη στο πρωτάθλημα μετά από 26 αγωνιστικές, μπορεί να περιμένει και... μαθηματικά τον υποβιβασμό της στη δεύτερη κατηγορία, ωστόσο, αυτά δεν την εμπόδισαν να κάνει τη ζημιά στην Ατλέτικο Μαδρίτης, με το τελικό 2-2 να συνιστά… γκέλα για τους «ροχιμπλάνκος». Η Βιγιαρεάλ ήταν ανώτερη από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ και επικράτησε με 3-1 στο Σαν Σεμπαστιάν, ενώ η Μαγιόρκα «καιγόταν» για βαθμό ή βαθμούς απέναντι στην Αλαβές και κατάφερε στο 88΄ να… σώσει την παρτίδα στο «Μεντιθορόθα» φεύγοντας με το πολύτιμο 1-1. Η Μπέτις εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Νίκο Γουίλιαμς, που πλήγωσε την Aθλέτικ Μπιλμπάο και της… έκοψε τη φόρα επικρατώντας με 3-1. Στο «Νουέβο Μιραντίγια» η τοπική Κάντιθ απέφυγε την ήττα από τη Θέλτα (2-2) στο δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων (!), στο ντέρμπι της «ουράς».

Ιταλία

Κανείς δεν μπορεί να σταματήσει την Ιντερ, που κέρδισε άνετα και μέσα στην έδρα της Λέτσε με 4-0 και... καλπάζει προς την κατάκτηση του τίτλου στο καμπιονάτο. Η Γιουβέντους λύγισε στο 95’ την Φροζινόνε στο Τορίνο (3-2) και πήρε την πρώτη της νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια. Μετά την ήττα από τη Μόντσα, η Μίλαν έμεινε στην ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Αταλάντα και είχε νέα απώλεια βαθμών, διατηρώντας όμως απόσταση… ασφαλείας από την πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Η Νάπολι κρατούσε το πρώτο της διπλό εδώ και τρεις μήνες, ωστόσο με ένα γκολ του Λουβούμπο στο 90'+6' η Κάλιαρι της το στέρησε, παίρνοντας την ισοπαλία με 1-1! Η Μπολόνια νίκησε με 2-0 τη Βερόνα κι εξακολουθεί να ονειρεύεται τη συμμετοχή της στο Τσάμπιονς Λιγκ. Με δύο γκολ σε ένα τετράλεπτο, η Τζένοα πήρε τους τρεις βαθμούς στην έδρα της (2-0) απέναντι στην Ουντινέζε. Η Σαλερνιτάνα με τους Κώστα Μανωλά (ντεμπούτο) και Τριαντάφυλλο Πασαλίδη, αλλά και τον Κύπριο Γρηγόρη Κάστανο, στην αρχική ενδεκάδα πάλεψε, αλλά σε ένα πεντάλεπτο πλήρωσε ακριβά τα αμυντικά λάθη της, δέχτηκε δύο γκολ και ηττήθηκε στο κρίσιμο -εντός έδρας- παιχνίδι από τη Μόντσα με 2-0. Μεγάλη νίκη πέτυχε η Εμπολι 2-2 στο στάδιο «Μαπέι» επί της τοπικής Σασουόλο με 3-2.

Γερμανία

Δυσκολεύτηκε απέναντι στη Μάιντς η Μπάγερ Λεβερκούζεν, αλλά πήρε τη νίκη με 2-1 στη «Μπάι Αρένα» κι έκανε ένα ακόμη βήμα για τον τίτλο της Μπούντεσλιγκα. Η Μπάγερν επέστρεψε στις νίκες, με τον Χάρι Κέιν να δίνει το… φιλί της ζωής στους Βαυαρούς στο 90+1' και να κάνει το 2-1 απέναντι στη Λειψία. Η Χόφενχαϊμ ανέτρεψε τα προγνωστικά και νίκησε μέσα στην έδρα της Ντόρτμουντ με 3-2. «Σκόνταψε» στην έδρα της η Στουτγκάρδη, καθώς δεν μπόρεσε να λυγίσει τη σθεναρή αντίσταση της μαχητικής Κολονίας, που παλεύει και φέτος για να αποφύγει τον υποβιβασμό και έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς (1-1). Στη Βρέμη η τοπική Βέρντερ δεν μπόρεσε να νικήσει την ουραγό της βαθμολογίας Ντάρμστατ (1-1), ενώ η Γκλάντμπαχ διέλυσε με 5-2 την Μπόχουμ και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ισοπαλία (2-2) στην Φρανκφούρτη ανάμεσα σε Άιντραχτ και Βόλφσμπουργκ,

Γαλλία

Με εκτέλεση πέναλτι του Γκονσάλο Ράμος στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, η Παρί «έσωσε» τον βαθμό (1-1) κόντρα στη Ρεν. Η Μαρσέιγ πήρε το ντέρμπι του γαλλικού νότου επικρατώντας με 4-1 της Μονπελιέ. Με χατ τρικ του Μαντί Καμαρά, η Μπρεστ πήρε το διπλό επικρατώντας με 3-0 στην έδρα της Στρασμπούρ, ενώ η εξαιρετική φόρμα που διανύει η Λιόν συνεχίστηκε και στην έδρα της Μετς, όπου οι «λιονέ» πήραν σπουδαίο διπλό με ανατροπή (2-1). Aποτυχία της Νις να νικήσει στην έδρα της την ουραγό της βαθμολογίας, Κλερμόν (0-0), στις καθυστερήσεις κρίθηκε το παιχνίδι στην έδρα της Λανς με την τοπική ομάδα να ηττάται από τη Μονακό με 3-2, ενώ η Λιλ ηττήθηκε στην έδρα της Τουλούζ με 3-1 και έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη για την κατάκτηση της τέταρτης θέσης.

Όλη η Ευρώπη στο SDNA: φάσεις, γκολ, βαθμολογίες (vids)