Φουλ της δράσης για άλλο ένα Σαββατοκύριακο στα ευρωπαϊκά γήπεδα.

Αγγλία

Δυσκολεύτηκε η Λίβερπουλ, αλλά τελικά κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Μπέρνλι, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής, να πάρει τη νίκη με 3-1 και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Έρλινγκ Χάαλαντ βρήκε ξανά δίχτυα, μετά τον περασμένο Νοέμβριο και έδωσε τη λύση στη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία επικράτησε με 2-0 της Έβερτον εντός έδρας. Βάζοντας τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, η Άρσεναλ… σκόρπισε την Γουέστ Χαμ στο Λονδίνο (0-6) και επανέφερε τη διαφορά από την κορυφή και την Λίβερπουλ στους δύο βαθμούς. Με γκολ του Σκοτ ΜακΤόμινεϊ στο 86', η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 2-1 μέσα στην Άστον Βίλα και πλησίασε στην πεντάδα. Μεγάλη νίκη με ανατροπή για την Τότεναμ κόντρα στην Μπράιτον (2-1), χάρη σε γκολ του Μπρέναν Τζόνσον στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Με πρωταγωνιστή τον Βραζιλιάνο μέσο, Μπρούνο Γκιμαράες, η Νιούκαστλ πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη στο «Σίτι Γκράουντ» με 3-2 επί της Νότιγχαμ Φόρεστ. Σπουδαία νίκη πέτυχε η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στην έδρα της Λούτον και στο ντέρμπι της «ουράς» με 3-1, αλλά και η Μπρέντφορντ στο «Μολινό» κόντρα στη Γουλβς (2-0).

Ισπανία

Η Ρεάλ Μαδρίτης επιβεβαίωσε στο ντέρμπι κορυφής με την Τζιρόνα ποιος είναι το «αφεντικό» για τον τίτλο στην Πριμέρα Ντιβιζιόν. Η «βασίλισσα» με τα γκολ των Βινίσιους, Μπέλινγχαμ (2) και Ροντρίγκο «ισοπέδωσε» με 4-0 την καταλανική ομάδα και ξέφυγε με +5 στη βαθμολογία. Απέναντι στην προτελευταία της βαθμολογίας Γρανάδα, η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς, αν και γηπεδούχος, και συμβιβάστηκε στην ισοπαλία (3-3). Μετά από δύο ήττες τη φετινή σεζόν από την Ατλέτικο (στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος και στο κύπελλο) η Σεβίλλη νίκησε με 1-0 τους «ροχιμπλάνκος» στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Σε... τροχιά Ευρώπης διατηρήθηκε η Μπέτις μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Κάντιθ με 2-0, ενώ η Σοσιεδάδ ηττήθηκε στο «Ανοέτα» με 1-0 από την Οσασούνα και ουσιαστικά έμεινε εκτός μάχης για την κατάκτηση της τέταρτης θέσης της βαθμολογίας. Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι στη Βιτόρια μεταξύ της τοπικής Αλαβές και της Βιγιαρεάλ. Έκαμψε την αντίσταση της Βαλένθια με δύο γκολ στις καθυστερήσεις και πλησίασε τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο η Λας Πάλμας χάρη στη νίκη με 2-0. Με γκολ στα τελευταία λεπτά η Χετάφε πήρε τη νίκη επί της Θέλτα με 3-2, ενώ μία κεφαλιά του Βεντάτ Μουρίκι στις καθυστερήσεις έδωσε την πολύτιμη νίκη στην Μαγιόρκα επί της Ράγιο Βαγεκάνο με 2-1.

Ιταλία

H Ίντερ έδειξε και στο «Ολίμπικο» πως φέτος είναι το ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση του καμπιονάτο, καθώς νίκησε στο ντέρμπι τη Ρόμα με 4-2 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Με δύο γκολ από τον αρχηγό και πρώτο σκόρερ της, Τσίρο Ιμόμπιλε, η Λάτσιο πήρε τη νίκη στη Σαρδηνία επί της Κάλιαρι με 3-1. Με γκολ του Τεό Ερναντές στο 25ο λεπτό, η Μίλαν πήρε τη νίκη, με 1-0, επί της Νάπολι στο «Σαν Σίρο». Η Αταλάντα δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά νίκησε μέσα στη Γένοβα την Τζένοα με 3-1. Η Φιορεντίνα δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Φροζινόνε στο «Αρτέμιο Φράνκι» και πήρε εύκολα τη νίκη με 5-1, ενώ η Έμπολι με δυο γκολ στο φινάλε πανηγύρισε μεγάλη νίκη απέναντι στη Σαλερνιτάνα, τη… βούλιαξε με το τελικό 3-1 κι έκανε άλμα σωτηρίας. Eυρεία νίκη πανηγύρισε η Μπολόνια με 4-0 απέναντι στη Λέτσε και παραμένει στην διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Γερμανία

Πιο αποφασισμένη από ποτέ για να πανηγυρίσει τον πρώτο της τίτλο στη Μπούντεσλιγκα είναι η Μπάγερ Λεβερκούζεν. Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής με τη Μπάγερν, με 3-0 στη «Μπάι Αρίνα» και μετά από 21 αγωνιστικές παραμένει στην κορυφή έχοντας, πλέον... αέρα πέντε βαθμών από τους Βαυαρούς. Η Μάιντς αντιστάθηκε για 45 λεπτά στη Στουτγκάρδη, αλλά η τοπική ομάδα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου πέτυχε δύο γκολ και τελικά επιβλήθηκε με 3-1, ανεβαίνοντας ξανά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Δύο γκολ του Ντόνιελ Μάλεν έδωσαν στην Ντόρτμουντ τη νίκη 3-0 επί της Φράιμπουργκ. Η Λειψία έχασε δύο βαθμούς στην έδρα της Άουγκσμπουργκ (2-2) και συνάμα πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια διεκδίκησης της τέταρτης θέσης. Το ίδιο συνέβη και στη Φρανκφούρτη με την τοπική Άιντραχτ να μένει στο 1-1 κόντρα στη μαχητική Μπόχουμ και να χάνει την ευκαιρία να πλησιάσει στο γκρουπ των πρωτοπόρων. Στο Βερολίνο η Ουνιόν κατάφερε να πάρει τη νίκη στο κρίσιμο παιχνίδι κόντρα στη Βόλφσμπουργκ (1-0) και να κάνει αποφασιστικό βήμα για να απομακρυνθεί από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Γαλλία

Αν και βρέθηκε να χάνει νωρίς και παρά το γεγονός ότι είχε τον Κιλιάν Μπαπέ στον πάγκο, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε της Λιλ με 3-1. Το διπλό, έστω και δύσκολα, στη Νίκαια, πήρε η Μονακό, επικρατώντας με 3-2 της Νις. Παίζοντας με δέκα ποδοσφαιριστές από το 31ο λεπτό η Μαρσέιγ πήρε το βαθμό απέναντι στη Μετς στο «Βελοντρόμ», με σκορ 1-1. Η Ρεν… λύγισε τη Χάβρη με 1-0 και μείωσε ακόμη περισσότερο τη διαφορά από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο η Λανς νίκησε εντός έδρας με σκορ 3-1 τη Στρασμπούρ, ενώ η Λιόν νίκησε με ανατροπή 2-1 την Μονπελιέ εκτός έδρας και πήρε βαθμολογική ανάσα με τη δεύτερη σερί νίκη της.

Όλη η Ευρώπη στο SDNA: φάσεις, γκολ, βαθμολογίες (vids)