• Κολλιάκος (Αθηνών)
  • Τοροσιάδης (Μακεδονίας)
  • Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)
  • 28 Φελίπε (πέν.)

Πρώτη νίκη μέσα στο 2024. Πρώτη νίκη με τον Πεπ Μελ. Πρώτη νίκη από τότε που άλλαξε η ώρα. Πρώτη νίκη μέσα στον χειμώνα. Αυτή τη φορά ο ΟΦΗ τα κατάφερε και πήρε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς για να ξεφύγει από το γκρουπ των ομάδων που βρίσκονται σε δυσμενή θέση. Μία τελική στον στόχο σε ολόκληρο το ματς από τις δύο ομάδες, ένα γκολ, πολύ κακό ματς, αλλά το αποτέλεσμα μετράει…

Ένα και να καίει!

Ας είμαστε ειλικρινείς: Οποιοσδήποτε κι αν είναι στη θέση του Πεπ Μελ ή των ποδοσφαιριστών του ΟΦΗ δε θα είχαν καν ενδοιασμό ή δίλημμα. Νίκη να’ ναι κι όπως να ‘ναι. Ποιος τους αδικεί; Μπήκαν στο γήπεδο με την πλάτη όχι απλά κολλημένη στον τοίχο, αλλά σχεδόν ένα με τον τοίχο. Χωρίς νίκη σχεδόν τέσσερις μήνες και με τον εφιάλτη της ισοφάρισης στην εκπνοή του αγώνα με το Περιστέρι, ακόμα να τους ξυπνάει τα βράδια. Συνεπώς, ναι! Δε θα κάτσουν να σκάσουν που δεν είχαν και καμιά σπουδαία εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, που σχεδόν δεν είχαν τελική προσπάθεια να απειλήσει τον Στέφανο Καπίνο. Τους αρκούσε η ουσία!

Αφενός ότι κατάφεραν να μη δεχτούν γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο όταν οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Καρέλη και τον Σενγκέλια και εν συνεχεία ότι στο 25ο λεπτό βρήκαν αυτό που έψαχναν. Ένα υπερβολικά ατσούμπαλο μαρκάρισμα του Μπρούνο Ντουάρτε πάνω στον Θοράρινσον, σωστή υπόδειξη πέναλτι από τον διαιτητή και μετά από τόσα πέναλτι που είδαμε μεσοβδόμαδα, πάμε για ένα ακόμα. Ο Φελίπε ήταν ψύχραιμος και το γκολ έβαλε φωτιά στις… πολυκατοικίες. Και μόνο στις πολυκατοικίες, αφού το ματς συνέχισε να είναι υποτονικό και οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες καλές προϋποθέσεις για να δημιουργήσουν ευκαιρία, αλλά ουδέποτε είχαν τη μεγάλη φάση.

Πολλά διαφορετικά πράγματα δεν περιμέναμε να δούμε ούτε και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Παναιτωλικός προφανώς και έγινε πιο επιθετικός και είχε κάποιες… σχεδόν καλές στιγμές, ο ΟΦΗ περίμενε για να βγει στην αντεπίθεση και να «κλειδώσει» το ματς και χαρακτηριστικό του ρυθμού του αγώνα είναι πώς με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ήρθε και το πρώτο κόρνερ στο ματς! Κι αυτό χάρη σε ένα εκπληκτικό τάκλιν του Αλέξανδρου Μαλή στον Φελίπε, με μια επέμβαση που πιθανώς και να στέρησε το 2-0 στους Κρητικούς.

Ο ρυθμός του ματς, παρότι κάτι τέτοιο φάνταζε αδύνατο, έγινε ακόμα πιο αργός, αλλά τα ματς του ΟΦΗ συνήθως αρχίζουν στο 75’! Συνεπώς, υπήρχε ακόμα ελπίδα για λίγο σασπένς, λίγη ένταση και κάποιες φάσεις. Η προφητεία βγήκε εν μέρει αληθινή και στο 81’ ο Χουάνπι έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει ο Παναιτωλικός με σουτ από το ύψος της περιοχής, οι Κρητικοί από... συνήθεια  αγχώθηκαν στο τελευταίο λεπτό και στην τελευταία φάση του αγώνα, αλλά τα κατάφεραν. Κατάφεραν αυτή τη φορά να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα ως το φινάλε και να επιστρέψουν στις νίκες.

ΟΦΗ (Πεπ Μελ): Μπάουμαν (46’ Σωτηρίου), Θοράρινσον, Μπρεσάν, Βούρος, Λάρσον, Μεγιάδο, Γκλάζερ, Τοράλ (65’ Νέιρα), Μπάκου (58’ Μοσκέρα), Αμπάντα (58’ Αποστολάκης), Φελίπε (83’ Ντίκο).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Λιάβας, Μπ. Ντουάρτε (75’ Μπακάκης), Μαλής, Μαυρίας, Πέρες (85’ Τσιγγάρας), Χατζηθεοδωρίδης (46’ Φρ. Ντουάρτε), Τορεχόν, Χουάνπι, Σενγκέλια (65’ Μπουζούκης), Καρέλης (65’ Ζοάο Πέδρο).