Οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να δείξουν τις διαθέσεις τους από νωρίς, αφού μόλις στο 5ο λεπτό ο Μικέλ Μερίνο εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Σόρλοθ ανοίγοντας το σκορ για την Σοσιεδάδ.

Η Μπαρτσελόνα αφού συνήλθε από το αρχικό σοκ, άρχισε να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης, πήρε την κατοχή της μπάλας και στο 16' έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ρεμίρο να σταματάει εντυπωσιακά την επιθετική ενέργεια του Ντεμπελέ.

Στο 30' ήταν η σειρά της Σοσιεδάδ να απειλήσει με τον Μόμο Τσο, όμως ο Τερ Στέγκεν έβαλε stop στον ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων, στην τελευταία ουσιαστικά μεγάλη φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Μπαρτσελόνα είχε ανούσια κατοχή της μπάλας, με την Σοσιεδάδ να «χτυπάει» για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση, αφού ο Σόρλοθ βγήκε στην πλάτη της άμυνας των Καταλανών, διαμορφώνοντας το 0-2.

Η... απάντηση της Μπαρτσελόνα ήρθε στο 90ο λεπτό, με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να πετυχαίνει το γκολ της τιμής, μειώνοντας στο τελικό 1-2, με την Σοσιεδάδ να πανηγυρίζει μια ιστορική νίκη στο Καμπ Νου, μετά από 32 χρόνια.

Τρομερή στιγμή στην αναμέτρηση το standing ovation των οπαδών της Μπαρτσελόνα στον εμβληματικό αρχηγό, Σέρχιο Μπουσκέτς που αποθεώθηκε όταν αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο στη διάρκεια της αλλαγής του.

Η Σοσιεδάδ... χάλασε την φιέστα της Μπαρτσελόνα με ιστορικό διπλό!