Gundogan

Με δύο τέρματα του Γκουντογκάν και ένα του Χάαλαντ η Μάντσεστερ Σίτι «καθάρισε» την Έβερτον στο Γκούντισον Παρκ με 3-0 και διεύρυνε προσωρινά την απόσταση της από τη δεύτερη Άρσεναλ στους τέσσερις βαθμούς, έχοντας έναν αγώνα λιγότερο.

Οι «πολίτες», έχοντας στο μυαλό τους τον μεσοβδόμαδα δεύτερο ημιτελικό απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης για το Champions League, είχε ένα σκοπό στο Μέρσεϊσαϊντ· να τελειώσει όσο πιο γρήγορα γίνεται την υπόθεση νίκη. Παρά την ασφυκτική πίεση της στο πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, με την άμυνα των «ζαχαρωτών» να στέκεται πολύ καλά και τον Πίκφορντ να δηλώνει παρών όποτε χρειαζόταν.

Μία πανέμορφη κίνηση του Γκουντογκάν στη μικρή περιοχή και ένα άψογο τελείωμα του ίδιου, στο 37ο λεπτό, ήταν αυτά που είχε ανάγκη η Σίτι για να... ξεμπλοκάρει και να αποβάλει όποιο άγχος είχε. Η γκολάρα του Γερμανού μέσου έδωσε «φτερά» στην ομάδα του, η οποία δύο λεπτά αργότερα με κοντινή κεφαλιά του Χάαλαντ διπλασίασε τα τέρματα της, βάζοντας τις βάσεις για μία ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα.

Στην επανάληψη, η Σίτι παρά το προβάδισμα των δύο τερμάτων έψαξε το γκολ θέλοντας να εξανεμίσει όλες τις ελπίδες της Έβερτον για ένα θετικό αποτέλεσμα. Η... ταφόπλακα ήρθε στο έκτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου (51'), όταν ο ο Γκουντογκάν με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-0 για τους «σίτιζενς».

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε, με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετές αλλαγές και να μην προσπαθούν να πάρουν κάτι άλλο από το ματς. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα με τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές και ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση της τρίτης συνεχόμενης Premier League.

Παράλληλα με το παιχνίδι στο Γκούντισον Παρκ, η Μπρέντφορτν πανηγύρισε μία άνετη νίκη με σκορ 2-0 απέναντι στην Γουέστ Χαμ, διατηρώντας τις ελπίδες της για έξοδο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Τα γκολ για τις «μέλισσες» πέτυχαν οι Εμπουεμό και Ουσία, στο 20ο και 43ο λεπτό αντίστοιχα.

Ποια Ρεάλ; Το πρωτάθλημα της Premier League! (vids)