Στο Λονδίνο, η Άλκμααρ έβαλε με την πλάτη στον τοίχο την Γουέστ Χαμ, αφού ο Ράιντερς στο 41ο λεπτό, έδωσε το προβάδισμα στους Ολλανδούς, όμως τα «σφυριά» στο δεύτερο μέρος έκαναν τεράστια ανατροπή.

Αρχικά στο 67ο λεπτό ο Μπενραχμά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε την αναμέτρηση στα ίσα, ενώ στο 76ο λεπτό, ο Μιχαήλ Αντόνιο έκανε την πλήρη ανατροπή, χαρίζοντας στη Γουέστ Χαμ τη νίκη με 2-1.

Στο «Αρτέμιο Φράνκι» της Φλωρεντίας, η Βασιλεία αποδείχθηκε πολύ σκληρό καρύδι και για τους παίκτες της Φιορεντίνα. Παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 25ο λεπτό με τον Καμπράλ, οι Ελβετοί με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφεραν να φτάσουν σε μία σπουδαία ανατροπή με πολύ ωραίο και κυριαρχικό ποδόσφαιρο.

Στο 71' ο Ντιούφ με τρομερό σόλο και πλασέ στη γωνία ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αμντουνί σημείωσε άλλο ένα «μεγάλο» γκολ, χαρίζοντας με κοντινή προβολή τη νίκη στην ομάδα του.

Ανατροπή... τελικού για την Γουέστ Χαμ, τεράστιο διπλό της Βασιλείας στη Φλωρεντία