Αυτό το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ στην Λεωφόρο είναι από αυτά, που λέμε, ότι δεν τα παίζεις, τα κερδίζεις. Εδώ που έφθασε η ομάδα, αυτό που πλέον καίει είναι το αποτέλεσμα. Ο Παναθηναϊκός είναι πρώτος στην βαθμολογία τρία παιχνίδια πριν το τέλος και είναι δέκα ημέρες μακριά από το πρωτάθλημα μετά από 13 χρόνια. Ο κόσμος του πιστεύει, ο κόσμος του στηρίζει, ο κόσμος του ονειρεύεται. Ο κόσμος κοιμάται και ξυπνάει με την αγωνία του πρωταθλήματος.

Η ισοπαλία με την ΑΕΚ δεν ήταν το αποτέλεσμα, που ήθελε η ομάδα, αλλά της έδωσε το δικαίωμα να πάρει το πρωτάθλημα, αν στα επόμενα τρία ματς που μένουν φέρει τα ίδια αποτελέσματα με την ΑΕΚ.

Στην Λεωφόρο αυτή την φορά έρχεται ο ΠΑΟΚ, που έχει κάνει μεγάλες ζημιές φέτος στον Παναθηναϊκό. Τον απέκλεισε στο κύπελλο με νίκη στην Τούμπα και ισοπαλία στην Λεωφόρο, ενώ στο πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ νίκησε με 0-3 τον Παναθηναϊκό, που υπέστη την πιο βαριά ήττα του στο πρωτάθλημα.

Αυτό σημαίνει, ότι ο ΠΑΟΚ πάντα βάζει δύσκολα στον Παναθηναϊκό και πέρυσι το ίδιο έγινε και φέτος. Οι παίκτες και ο Γιοβάνοβιτς το ξέρουν καλά και σε αυτό το ματς δεν μετράνε ούτε οι ενοχλήσεις, ούτε οι απουσίες. Σε αυτό το παιχνίδι μετράει η ψυχή και η αυτοθυσία. Οσοι παίξουν πρέπει να καταλάβουν, ότι είναι το παιχνίδι της ζωής τους και ότι είναι υποχρεωμένοι να νικήσουν, για να μην γκρεμίσουν σε 90 λεπτά ότι έχτισαν από το καλοκαίρι μέχρι σήμερα.

Θα είναι πολύ δύσκολο το παιχνίδι και για  να το κερδίσει ο Παναθηναϊκός χρειάζεται από το πρώτο λεπτό να μπει επιθετικά και με αποφασιστικότητα. Να πηγαίνει πρώτος στις μονομαχίες, να κερδίζει τις δεύτερες μπάλες και να είναι αποτελεσματικός στις ευκαιρίες. Θα πρέπει να έχει σε καλύτερη κατάσταση απότι με την ΑΕΚ και τους μέσους και τα εξτρέμ του και να διατηρήσει την καλή του αμυντική λειτουργία.

Για άλλη μία φορά η Λεωφόρος θα είναι γεμάτη και ο κόσμος θα σπρώξει την ομάδα με στόχο να νικήσει. Μπείτε στο γήπεδο, ματώστε, νικήστε. Δεν ζητάμε τίποτα άλλο. Δεν μας νοιάζει πως θα παίξετε, θέλουμε να κερδίσετε. Πάμε Πανάθα…

Αυτό το ματς δεν το παίζεις, το κερδίζεις!