Η ομάδα του Ερικ Τεν Χαγκ ήταν το φαβορί κόντρα στην 5 φορές κάτοχο του τίτλου, όμως παρότι προηγήθηκε νωρίς με «καθαρό» σκορ χάρη σε δύο γκολ του Ζάμπιτσερ, το φινάλε ήταν καταστροφικό. Η Σεβίλλη στάθηκε ιδιαίτερα τυχερή καθώς βρήκε δίχτυα με δύο αυτογκόλ και τα πράγματα κάνουν χειρότερα για το αγγλικό club ο τραυματισμός του Μαρτίνες και η τιμωρία του Μπρούνο Φερνάντες.

Ο Αυστριακός μέσος, Μαρσέλ Ζάμπιτσερ, στο 14’ πήρε την μπάλα στο όριο του οφσάιντ από τον Μπρούνο Φερνάντες και με το αριστερό εκτέλεσε τον Μπόνο και 7 λεπτά αργότερα, σε μια παρόμοια φάση, έγινε αποδέκτης της πάσας του Μαρσιάλ και νίκησε ξανά τον Μαροκινό keeper. Σε εκείνο το σημείο το 2-0 έκανε το ματς να μοιάζει σαν προπόνηση για τους γηπεδούχους.

Στη συνέχεια η Σεβίλλη πάτησε καλύτερα, ανέβασε την απόδοσή της υπενθυμίζοντας ότι τίποτα δεν έχει τελειώσει, όμως το 2-0 παρέμεινε για το πρώτο μέρος υπέρ της Γιουνάιτεντ, που είχε τον έλεγχο και δεν απειλήθηκε σοβαρά από τους Ανδαλουσιάνους. Στην επανάληψη η Γιουνάιτεντ «άγγιξε» το γκολ στο 61’ όμως μέσα από την περιοχή το φαλτσαριστό πλασέ από τον Αντονι σταμάτησε στο δοκάρι κοντά στο παραθυράκι.

Το 2-0 φάνηκε ότι θα παραμείνει μέχρι το φινάλε για τους Reds Devils, που όμως στο τέλος έγινε το απίθανο. Στο 84’ ο Μαλάσια έχασε εντελώς τη φάση και η μπάλα πέρασε στην πλάτη του, ο Χεσούς Νάβας έκανε το βολέ με τη μία για να βρει η μπάλα στον αριστερό μπακ της Γιουνάιτεντ για το 2-1 και στο 91’ μετά την κεφαλιά του Εν Νεσίρι πήγε στο κεφάλι του… ανυποψίαστου, Μαγκουάιρ, και στα δίχτυα για το τελικό 2-2.

Προβάδισμα η Γιούβε, το έσωσε η Λεβερκούζεν

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «4» του Europa League έκανε η Γιουβέντους, η οποία παρότι κινδύνευσε σε κάμποσες περιπτώσεις από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας, επιβλήθηκε με 1-0 στο Τορίνο χάρη σε γκολ του νεαρού σέντερ-μπακ, Γκάτι, στο 73’ και πάει στη ρεβάνς της Πορτογαλίας με μικρό προβάδισμα. Το… έσωσε η Λεβερκούζεν καθώς παρότι βρέθηκε να χάνει εντός από την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, ισοφάρισε στο 82’ με τον Βιρτς και άφησε τα πάντα ανοικτά για τη ρεβάνς.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σεβίλλη 2-2