Ημιτελικός
2 1
  • 27΄ Ματιέ Βαλμπουενά
  • 57' Ιν Μπεόμ Χουάνγκ
  • 52' Ουσεϊνού Μπα (αυτ.)

Μόλις πέντε λεπτά... κανονικού ποδοσφαίρου χρειάστηκε η ΑΕΚ για να «καθαρίσει» (2-1) με τον επαναληπτικό ημιτελικό του Κυπέλλου στο Καραϊσκάκη και σε συνδυασμό με το 3-0 του πρώτου αγώνα, να πανηγυρίσει την πρόκρισή της στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης. Λίγο πριν πάει ξανά στο Φάληρο για το κρίσιμο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα στις 23 Απριλίου, η Ένωση πέτυχε τον πρώτο της στόχο, έβαλε ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε έτσι αυτό που ήθελε παρά την ήττα. Βαλμπουενά (27') και Χουάνγκ (57') τα -πολύ όμορφα- γκολ των «ερυθρόλευκων», στο 52' είχε μειώσει ο Λιβάι για τους «κιτρινόμαυρους», με παρέμβαση και του Μπα. Καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ο Ολυμπιακός, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο και η ΑΕΚ έχασε μαζεμένες μεγάλες ευκαιρίες στο φινάλε του πρώτου και το ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου, εκμεταλλευόμενη την και πάλι κάκιστη ανασταλτική λειτουργία των Πειραιωτών και φτάνοντας τελικά σε μια δίκαιη πρόκριση.

Όσον αφορά στην εικόνα του ματς, το ξεκίνημα του Ολυμπιακού ήταν ορμητικό και το Καραϊσκάκη... έγερνε για αρκετή ώρα, με τους παίκτες του Ανιγκό να δημιουργούν φάσεις και τελικά να προηγούνται στο σκορ. Στο τρίλεπτο 4'-7' οι γηπεδούχοι είχαν τρεις καλές στιγμές με Φορτούνη, Μπιέλ και τα δύο σουτ-άουτ του Χουάνγκ, ενώ στο 17' η ΑΕΚ είχε την δική της καλή στιγμή με σουτ του Λιβάι άουτ. Ίδια κατάληξη είχε και το πολύ καλό σουτ του Τσούμπερ στο 26', όμως στην επόμενη φάση ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ήταν το 27ο λεπτό, όταν μετά από έξοχη σέντρα του Μπακαμπού από αριστερά, ο Βαλμπουνά με καρφωτή κεφαλιά στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στο δεξί «Γ» του Στάνκοβιτς για το 1-0.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Ολυμπιακός για το 2-0 στο 35' όμως ο Μπιέλ, φάτσα με το τέρμα από το ύψος της περιοχής, σούταρε άουτ μετά από κίνηση και πάσα του Φορτούνη. Αυτός ήταν που σούταρε αντίθετα στο 38', όμως ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε σταθερά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΚ κατάφερε να ισορροπήσει, να ρίξει τον ρυθμό στο... ναδίρ και τελικά να βγάλει το ημίχρονο με αυτό το 1-0, χάνοντας μάλιστα και τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση στις καθυστερήσεις, όταν μετά από σέντρα του Χατζισαφί, η κεφαλιά του Πινέδα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Όπως έκλεισε το πρώτο, έτσι ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Αλμέιδα που βγήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το ματς και την πρόκριση με ένα γκολ -και το κατάφερε. Στο ίδιο διάστημα που η Ένωση είχε ανεβάσει όλη την ομάδα της 10-15 μέτρα στο γήπεδο, η άμυνα του Ολυμπιακού θυμήθηκε τον... φετινό εαυτό της και έμπαζε από παντού. Σαν συνέπεια των δύο, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν τρεις καθαρές φάσεις για γκολ ως το 50'. Στο 48' με τον Λιβάι να νικιέται στο τετ-α-τετ από τον Πασχαλάκη, ένα λεπτό μετά όταν ο ίδιος παίκτης σούταρε ψηλά άουτ από πολύ κοντά και στο 50' με τον Πασχαλάκη να «βγάζει» το σουτ του Χατζισαφί.

Το ματς μύριζε γκολ ΑΕΚ και αυτό δεν άργησε, ήρθε στο 52'. Ο Λιβάι βρέθηκε και πάλι σε θέση βολής στο ύψος της περιοχής, έκανε το πλασέ και μετά από κόντρα στον Μπα η μπάλα πήγε στα δίχτυα του Πασχαλάκη για το 1-1. Η Ένωση είχε πλέον ξεκάθαρα αυτό που ήθελε, ωστόσο ο Ολυμπιακός έκανε την ύστατη προσπάθεια για να ξαναπάρει το προβάδισμα και να ελπίζει για κάτι παραπάνω ως το φινάλε. Στο 57', ο με διαφορά κορυφαίος του στο ματς, Ινμπέομ Χουάνγκ, νίκησε τον Στάνκοβιτς για το 2-1 με τρομερό αριστερό σουτ στη γωνία, έπειτα από φάση διαρκείας και πάσα του Φορτούνη.

Στα επόμενα λεπτά, ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τη μπάλα στα πόδια, είχε κάποιες καλές στιγμές, ωστόσο τηρουμένων των... συνθηκών, δεν έκανε αυτά που θα έπρεπε για να συνεχίσει να είναι απειλητικός, τουλάχιστον για ένα ακόμη γκολ που θα... έμπλεκε περισσότερο το ματς. Η ΑΕΚ διαχειρίστηκε το υπέρ της σκορ χωρίς πολλά προβλήματα, ο Αλμέιδα έκανε σωστές αλλαγές και κάπως έτσι κράτησε αυτό το εις βάρος της μεν 2-1, αλλά ένα σκορ που συνολικά της έδωσε μια άνετη πρόκριση στον τελικό.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ολυμπιακός (Ζοσέ Ανιγκό/ 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ, Μπα, Σισέ, Ανδρούτσος (80' Μασούρας), Εμβιλά, Χουάνγκ, Φορτούνης (80' Ελ Αραμπί), Βαλμπουενά (68' Ροντρίγκες), Μπιέλ (62' Βρουσάι), Μπακαμπού.
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα / 4-1-3-2): Στάνκοβιτς, Μοχαμάντι (13' Χατζισαφί), Μουκουντί, Μήτογλου, Ρότα, Γαλανόπουλος (72' Γιόνσον), Πινέδα, Μάνταλος (71' Σιμάνσκι), Φερνάντες (63' Ελίασον), Τσούμπερ, Γκαρσία (72' Γκατσίνοβιτς).
Διαιτητής: Αλιγιάρ Αγκάγιεφ (Αζερμπαϊτζάν)
Βοηθοί: Ζεϊνάλ Ζεϊνάλοφ (Αζερμπαϊτζάν), Ακίφ Εμιραλί (Αζερμπαϊτζάν)
Τέταρτος: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας)
VAR: Ελτσίν Μασίγιεφ (Αζερμπαϊτζάν)
AVAR: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης (Μακεδονίας)

Λεφτά στην Τράπεζα: Ινμπέομ Χουάνγκ

Ο Νοτιοκορεάτης -κάθε ματς που περνάει- δείχνει ότι είναι ο άνθρωπος πάνω στον οποίο πρέπει να χτιστεί ο επόμενος Ολυμπιακός. Ένας χαφ-ορχήστρα που κάνει τα πάντα και τα κάνει με πολύ μεγάλη ποιότητα. Το ίδιο έκανε και σε αυτό το 90λεπτο, όταν κυριάρχησε και στα 3/3 του γηπέδου, πετυχαίνοντας τελικά και ένα υπέροχο γκολ.

Γίνε Πρόεδρος: Πασχαλάκης / Τσούμπερ

Ο γκολκίπερ των «ερυθρόλευκων» είναι από τους πιο σταθερούς παίκτες της ομάδας του από την πρώτη στιγμή που μπήκε στην ενδεκάδα. Και σε αυτό το παιχνίδι ήταν σταθερότατος, έκανε μεγάλες επεμβάσεις και έδειξε και αυτός ότι τουλάχιστον κάτω από την εστία, η ομάδα είναι ασφαλής. Από πλευράς ΑΕΚ, Πινέδα και Τσούμπερ έχουν κάνει πολύ καλό ματς, με τον δεύτερο πάντως να κερδίζει στις λεπτομέρειες τον τίτλο του κορυφαίου, επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται.

Lockdown: Πεπ Μπιέλ

Ο Ισπανός είναι συνολικά ο χειρότερος παίκτης του Ολυμπιακού εδώ και πάρα πολύ καιρό, ωστόσο ελλείψει εναλλακτικών, συνεχίζει να ταλαιπωρεί και την ομάδα και τον κόσμο της. Αποδοκιμάστηκε -δικαίως- την στιγμή της αλλαγής στο δεύτερο ημίχρονο...

Τελετές «Το Κοράκι»

Η παραδοσιακή στα μέρη μας γκρίνια για κάποιες αποφάσεις του Αζέρου, Αλιγιάρ Αγκάγιεφ, δεν έλειψαν, ωστόσο συνολικά αυτές δεν επηρέασαν την εξέλιξη του ματς. Στο 70' χρειάστηκε πάντως και η παρέμβαση του VAR για να ακυρωθεί σωστά γκολ του Τσούμπερ ως οφσάιντ.

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Μετά το 3-0 της Νέας Φιλαδέλφειας, ο Ολυμπιακός είχε δύο στόχους για τη ρεβάνς. Ο πρώτος επετεύχθη και αυτός ήταν να κάνει ένα συνολικά καλό ματς και να πάρει μια νίκη που θα του δώσει ψυχολογία για το επικείμενο μεταξύ τους ματς για τα πλέι-οφ. Ο δεύτερος ήταν ένα θαύμα, αφού με 3 γκολ διαφορά η φετινή ΑΕΚ πολύ δύσκολα δεν θα έπαιρνε -εύκολα ή δύσκολα- την πρόκριση. Η Ένωση έκανε όσα έπρεπε για να ελέγξει τον ρυθμό «παίζοντας» και με το ρολόι όποτε της δόθηκε η ευκαιρία, ενώ είχε και τις φάσεις ακόμη και για να πάρει τουλάχιστον την ισοπαλία.

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 2-1