Εάν ισχύει αυτό που λένε πως… «η αρχή είναι το ήμισυ του παντός», τότε οι φίλοι του Παναθηναϊκού και ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έχουν ασφαλώς να περιμένουν πολλά κι ωραία πράγματα απ΄τον (new entry) Ντάνιελ Μαντσίνι.

Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός για λογαριασμό του οποίου το «τριφύλλι» έβαλε βαθιά το χέρι στην τσέπη προκειμένου να προχωρήσει στην αγορά των δικαιωμάτων του από τον Γενάρη την μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου, άρχισε νωρίς την απόσβεση με την «πράσινη» φανέλα.

Στο κρίσιμο παιχνίδι με τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης (1-1) για τους «πράσινους» κι έδωσε το έναυσμα για τη μεγάλη αντεπίθεση που ολοκληρώθηκε με το γκολ του Παλάσιος και τη μεγάλη νίκη (1-2) του Παναθηναϊκού που τον διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Μαντσίνι πέτυχε το παρθενικό γκολ ως παίκτης του «τριφυλλιού» στην τέταρτη συμμετοχή με τη νέα του ομάδα.

Νωρίτερα και πριν το ματς με τον Άρη έκανε ντεμπούτο με τον Παναθηναϊκό στον επαναληπτικό αγώνα (26 Ιανουαρίου) κόντρα στον ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο αγωνιζόμενος ως αλλαγή για 45 λεπτά.

Ακολούθως έπαιξε και στα παιχνίδια πρωταθλήματος με αντιπάλους (κατά σειρά) τον Αστέρα Τρίπολης (22 λεπτά συμμετοχής) και τη Λαμία (82 λεπτά συμμετοχής).

Το  SDNA  κάνει rewind στο χρόνο και καταγράφει τα πρώτα γκολ του Αργεντινού άσου στους προηγούμενους σταθμούς της καριέρας του.

Το πρώτο γκολ με την Νιούελς Ολντ Μπόις

Το καλοκαίρι του ΄15 ο Μαντσίνι πήρε εσωτερική…προαγωγή από τη δεύτερη στην πρώτη ομάδα της Νιούελς Ολντ Μπόις.

Έκανε ντεμπούτο στις 12/7/15 στην αναμέτρηση κόντρα στην Ρασίνγκ Κλαμπ, ενώ το πρώτο του από τα συνολικά τρία τέρματα που πέτυχε με την Νιούελς, ήρθε στην ενδέκατη εμφάνισή του κόντρα στην Τίγκρε.

Δείτε το γκολ μετά το 01:44

Ονειρικό ντεμπούτο με την Τουρ

Με την γαλλική Τουρ έπαιξε ένα χρόνο τη σεζόν 2017-18. Έκανε ντεμπούτο στις 8 Σεπτεμβρίου 2017 και σκόραρε στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με αντίπαλο την Οσέρ σε αναμέτρηση για τη δεύτερη κατηγορία του γαλλικού πρωταθλήματος.

Το άνοιγμα του λογαριασμού στην Οσέρ

Με τη φανέλα της Οσέρ στην οποία αγωνίστηκε την σεζόν 2018 -19 σκόραρε στο τέταρτο παιχνίδι του.

Στις 14 Αυγούστου 2018 σημείωσε τα δύο από τα τρία γκολ της νίκης (3-1) στο ματς Κυπέλλου κόντρα στην Αζαξιό.

Ο Άρης και το σουπερλιγκάτο γκολ κόντρα στον Παναθηναϊκό!

Το καλοκαίρι του ΄19 ήρθε για πρώτη φορά στην Ελλάδα για τον Άρη. Με τους «κίτρινους» άργησε να βρει πρώτη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα.

Το πρώτο του γκολ καταγράφηκε σε ματς Κυπέλλου κόντρα στην ΑΕΚ στο «Κλεάνθης Βικελίδης» στις 24 Ιουνίου 2020.

Δείτε το βίντεο μετά το 02:15

Σε αγώνα πρωταθλήματος σκόραρε για πρώτη φορά σε ματς με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στις 4 Οκτωβρίου 2020, σημειώνοντας το γκολ που χάρισε τη νίκη(1-0) στον Άρη μέσα στη Λεωφόρο.

Δείτε το βίντεο μετά το 02:45

Παναθηναϊκός: Όλα τα ανοίγματα λογαριασμών του (new entry) Μαντσίνι με τα δίχτυα (vids)