Η δράση συνεχίζεται με αμείωτο ενδιαφέρον… Οι Άγγλοι έπαιξαν κύπελλο αυτό το Σαββατοκύριακο, σε Ισπανία, Ιταλία, Γερμανία και Γαλλία το πρωτάθλημα έχει πάρει… φωτιά!

Αγγλία
Μετά την απογοητευτική πορεία της στην φετινή Premier League, η Λίβερπουλ έμεινε κι εκτός Κυπέλλου Αγγλίας, με την Μπράιτον να παίρνει τη μεγάλη πρόκριση στους «16» επικρατώντας με 2-1, χάρη σε ένα γκολ του Ιάπωνα επιθετικού, Καόρου Μιτόμα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Νέιθαν Άκε με πλασέ μέσα από την περιοχή ήταν αυτός που σκόραρε για τη Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Άρσεναλ (1-0) και έδωσε τη νίκη-πρόκριση στην ομάδα του στους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «ξόδεψε» ένα ημίχρονο με την Ρέντινγκ, αλλά στο δεύτερο... σοβαρεύτηκε και με δύο γκολ του Κασεμίρο σε διάστημα πέντε λεπτών (54΄, 58΄) κι ένα του Φρεντ (67΄) επιβλήθηκε με 3-1. Η Πρέστον δυσκόλεψε για ένα ημίχρονο την Τότεναμ, όμως δύο γκολ του Σον στο 50' και στο 69' κι άλλο ένα του νεοαποκτηθέντα Ντανζούμα στο 87' ήταν αρκετά για να «καθαρίσει» τη νίκη με 3-0. Η Σαουθάμπτον τα βρήκε... σκούρα απέναντι στην Μπλάκπουλ, ωστόσο κατάφερε να πάρει το «εισιτήριο» για τους «16» χάρη στα δύο γκολ του Περό στο 22' και 62'. Η Λέστερ νίκησε με 1-0 τη Γουόλσολ στο «Bescot Stadium» και η Λιντς επικράτησε εύκολα με 3-1 την Άκρινγκτον στο «The Wham Stadium».

Ισπανία
Τα... χρειάστηκε η Μπαρτσελόνα απέναντι στην Τζιρόνα, στην τοπική μονομαχία της Καταλονίας, αλλά έστω και δύσκολα πήρε ένα σημαντικό διπλό με 1-0 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της LaLiga. Oι Καταλανοί βρίσκονται πια στο +5 από τη Ρεάλ Μαδρίτης, που είχε τις ευκαιρίες, αλλά ο τερματοφύλακας της Σοσιεδάδ, Ρεμίρο… κατέβασε ρολά και οι δυο ομάδες έμειναν στο 0-0. Η Μπέτις «έκλεψε» τη νίκη απέναντι στη Χετάφε, φεύγοντας με 1-0 από το «Αλφόνσο Πέρεθ». Έστω και δύσκολα η Ατλέτικο Μαδρίτης πέρασε με διπλό από την Παμπλόνα, επικρατώντας της Οσασούνα με 1-0. Η Σεβίλλη αρχίζει να... συνέρχεται και με τη δεύτερη σερί νίκη της, αυτή τη φορά επί της ουραγού Έλτσε με 3-0, ξέφυγε ακόμη περισσότερο απ' την επικίνδυνη ζώνη. Μετά από δύο σερί αρνητικά αποτελέσματα η Θέλτα έφτασε στο τρίποντο που χρειαζόταν για να «ξεκολλήσει» απ' την... ουρά του βαθμολογικού πίνακα, επικρατώντας με 1-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Ιταλία
Η Νάπολι νίκησε 2-1 με δραματικό τρόπο τη Ρόμα στο «Ντιέγκο Μαραντόνα», στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής στη Serie A κι επανέφερε τη διαφορά από τη δεύτερη Ίντερ στους 13 βαθμούς. Δεύτερη συνεχόμενη συντριβή γνώρισε η Μίλαν,  που κινδυνεύει να μείνει και εκτός τετράδας. Μετά το 4-0 της περασμένης εβδομάδας από τη Λάτσιο στο «Ολίμπικο», οι πρωταθλητές Ιταλίας γνώρισαν ταπεινωτική ήττα με 5-2 από τη Σασουόλο μέσα στο «Σαν Σίρο», συμπληρώνοντας τέσσερα διαδοχικά παιχνίδια χωρίς νίκη στο καμπιονάτο. Η Ίντερ τα βρήκε… σκούρα στην έδρα της Κρεμονέζε, αλλά δυο γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες έφεραν την νίκη (2-1) -με ανατροπή- των «νερατζούρι». Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι η Γιουβέντους, η οποία γνώρισε ήττα-σοκ εντός έδρας από τη Μόντσα (0-2). Η Λάτσιο προηγήθηκε αλλά η Φιορεντίνα είχε την απάντηση και έφυγε με 1-1 από το «Ολίμπικο». Σημειώνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Αταλάντα εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και νίκησε με 2-0 την παραπαίουσα Σαμπντόρια, «σκαρφαλώνοντας» στην τρίτη θέση.

Γερμανία
Μετά τις Λειψία (1-1) και Κολονία (1-1), ήταν η σειρά της Άιντραχτ Φρανκφούρτης να «μπλοκάρει» την Μπάγερν στην «Allianz Arena», οδηγώντας τους Βαυαρούς σε άλλη μία ισοπαλία με 1-1. Η Ουνιόν πραγματοποίησε ακόμη μία εξαιρετική εμφάνιση, επικρατώντας με 2-0 της Χέρτα στο ντέρμπι του Βερολίνου. Η Ντόρτμουντ πήρε σπουδαία νίκη στο Λεβερκούζεν με 2-0 και επέστρεψε δυναμικά στη μάχη της κορυφής, αφού πλησίασε στους τρεις βαθμούς την Μπάγερν. Η Λειψία άρχισε τον δεύτερο γύρο στο πρωτάθλημα με τον τρόπο που ολοκλήρωσε το πρώτο μισό της σεζόν: Με άλλη μία νίκη, αυτή τη φορά επί της Στουτγκάρδης με 2-1. Η Μάιντς επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερις αγωνιστικές, φτάνοντας σε ένα εμφατικό 5-2 επί της Μπόχουμ, ενώ η Γκλάντμπαχ έκανε... παρέλαση στην έδρα της Χοφενχάιμ, επικρατώντας με 4-1, και πλησίασε τα ευρωπαϊκά «εισιτήρια».

Γαλλία
Το γκολ του Νεϊμάρ στο 51ο λεπτό δεν ήταν αρκετό για την Παρί Σεν Ζερμέν, που υποχρεώθηκε σε οδυνηρή ισοπαλία με 1-1 απέναντι στη Ρεμς στο «Παρκ ντε Πρενς», στον αγώνα που έκλεισε την αυλαία της 20ής ημέρας στο σαμπιονά.  Χωρίς νικητή (1-1) ολοκληρώθηκε το ντέρμπι που διεξήχθη στη Μασσαλία ανάμεσα στη Μαρσέιγ και την Μονακό. Η Λιόν επικράτησε 2-0 της Αζαξιό και επέστρεψε στις νίκες, ενώ η Λανς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Τρουά και έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στον έναν βαθμό την κορυφή της βαθμολογίας. Όνειρα Ευρώπης κάνει η Λοριάν που επιβλήθηκε με 2-1 της Ρεν στο ντέρμπι της Βρετάνης.

Όλη η Ευρώπη στο SDNA: φάσεις, γκολ, βαθμολογίες (vids)