• Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)
  • Ζαμπάλας (Ηπείρου)
  • 64' Φριντζόνσον
  • 54' Σεντρίκ Μπακαμπού

Ο Ολυμπιακός είχε το ματς στα χέρια του, ωστόσο η αφέλειά του στο αμυντικό κομμάτι και η χαλαρότητά του στο επιθετικό, έδωσαν στον εξαιρετικό Ατρόμητο την ευκαιρία να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο Περιστέρι, για την 19η αγωνιστική της Super League. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν στο -4 από την κορυφή και πλέον «συγκατοικούν» με τον ΠΑΟΚ στους 39 βαθμούς, 6 μακριά από τον Παναθηναϊκό και 5 από την ΑΕΚ. Πολύ κακός επιθετικά ο Ολυμπιακός, με ελάχιστη δημιουργία, ενώ κακός ήταν και μετά από καιρό στο αμυντικό κομμάτι, αφού ο Ατρόμητος -πέρα από το γκολ της ισοφάρισης- έχασε περισσότερες κλασικές ευκαιρίες και θα μπορούσε κάλλιστα να είχε πάρει και το «τρίποντο». Συνολικά πολύ καλή και ουσιαστική εμφάνιση από τους Περιστεριώτες του Κρις Κόουλμαν που παραμένουν στην 7η θέση κυνηγώντας τα πλέι-οφ. Ο Μπακαμπού ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 54' με έξοχο τελείωμα, ο Φριτζόνσον αυτός που ισοφάρισε δέκα λεπτά μετά με εξίσου υπέροχο πλασέ.

Πρώτες απειλές ο Ατρόμητος που πήγε το ματς εκεί που ήθελε

Όσον αφορά στην εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, ο Ατρόμητος ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά και έχασε δύο καλές ευκαιρίες μέσα σε ένα δίλεπτο. Στο 13' ο Πασχαλάκης «έβγαλε» την προβολή του Στρούγγη στο 14' ο Ρομπάιγ που «έσπασε» το τεχνητό οφσάιντ πλάσαρε άουτ στο τετ-α-τετ. Η πρώτη φάση του Ολυμπιακού καταγράφηκε στο 24' όταν μετά από κλέψιμο στα χαφ, ο Μπακαμπού βρήκε τον Μπιέλ αυτός σούταρε δυνατά αλλά ο Γιαννιώτης μπλόκαρε σταθερά. Σχετικά μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στο ημίωρο, ενώ και στη συνέχεια τον πρώτο λόγο είχε η τακτική, με τον Ατρόμητο να φέρνει όλο το ματς στα μέτρα του με στιβαρή άμυνα, προσήλωση και αποφασιστικότητα σε όλες τις προσωπικές μονομαχίες. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ένα απευθείας φάουλ του Χάμες άουτ στο 32', ενώ ο Γιαννιώτης μπλόκαρε σταθερά το πλασέ του Φορτούνη στο 34'. Οι επόμενες 2-3 επικίνδυνες επιθέσεις των φιλοξενούμενων έμειναν ανολοκλήρωτες, ενώ λίγο άουτ πέρασε το απευθείας φάουλ του Φορτούνη στο 45'.

Μετά το δυνατό ξεκίνημα του Ατρόμητου, ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμούς, πήρε την κατοχή της μπάλας αλλά επιθετικά δεν βρήκε ουσία και απαντήσεις στην καλά οχυρωμένη άμυνα των γηπεδούχων, ενώ υποτονικά ήταν και τα τρία «δεκάρια». Χωρίς πολλή κίνηση συνολικά η ομάδα του Μίτσελ από τη μέση και μπροστά, ο Μπακαμπού ήταν εντελώς κλεισμένος, ενώ καλύτερος «ερυθρόλευκος» στο πρώτο ημίχρονο -και αμυντικά και επιθετικά- ήταν ο Ροντινέι -κάτι που μάλλον εξηγεί και το 0-0 του πρώτου μέρους.

Καλύτερο δεύτερο μέρος, δύο γκολ και εκατέρωθεν ευκαιρίες για νίκη

Όπως ήταν λογικό, ο Ολυμπιακός στην επανάληψη βγήκε πιο δυνατά από τα αποδυτήρια, η αλλαγή του Μασούρα αντί του Φορτούνη του έδωσε καλύτερη πίεση, κίνηση και ταχύτητα και άρχισε να βρίσκει φάσεις. Ο Εμβιλά στο 50' σούταρε λίγο άουτ, ενώ στο 52' ο Χάμες από καλή θέση στην περιοχή σούταρε πάνω στον Γιαννιώτη. Τελικά, η επιθετικότητα των «ερυθρόλευκων» μετουσιώθηκε σε γκολ στο 54'. Ο Εμβιλά πέρασε την κάθετη, ο Μπιέλ με τη μία βρήκε ωραία τον Μπακαμπού που έκανε κίνηση στην πλάτη της άμυνας και με δυνατό τελείωμα, εκτέλεσε τον Γιαννιώτη για το 0-1. Από εκεί και πέρα, το ματς έγινε αμέσως... ροντέο, με τον Μίτσελ να κάνει κακή διαχείριση αφήνοντας την ομάδα του για αρκετή ώρα με μια μεσαία γραμμή που έδειχνε ότι είχε «σκάσει».

Στο 57' ο Έρλινγκμαρκ είχε σουτ άουτ από καλή θέση μετά από διώξιμο και ένα λεπτό μετά ο Μπακαμπού με τακουνάκι δεν νίκησε τον Γιαννιώτη. Στο 61' ο Ατρόμητος έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Χατζηισαΐα να έχει κεφαλιά στο δοκάρι μετά απο πλάγιο και στη συνέχεια τον Ντε Μποκ να σουτάρει από κοντά, πάνω από το οριζόντιο. Άουτ πέρασε και το πλασέ του Ροντινέι ένα λεπτό αργότερα, μέχρι τη φάση του 64' που ήρθε η ισοφάριση των γηπεδούχων. Ο Ατρόμητος έψαχνε τις μπαλιές στην πλάτη της άμυνας σε όλο το ματς και στο σημείο αυτό βρήκε αυτό που ήθελε. Ο Ρομπάιγ έκανε το γέμισμα, ο Φριτζόνσον έσπασε το οφσάιντ και με έξοχο πλασέ, κρέμασε τον Πασχαλάκη που μάλλον έκανε κακή έξοδο.

Στο τελευταίο μισάωρο, μετά και τις πολλές αλλαγές, ο ρυθμός άρχισε μεν να πέφτει, ωστόσο και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να είχαν πετύχει ένα γκολ, ώστε να πάρουν τη νίκη. Στο 74' ο Χάμες σούταρε άουτ μετά από κομπίνα με τον Μπιέλ σε φάουλ και στο 79' ο Ελ Αραμπί είχε πλασέ στην κίνηση επίσης άουτ, μετά από γύρισμα του Ροντινέι. Στο 81' ο Ατρόμητος έχασε τη μεγάλη του ευκαιρία για το 2-1, όταν ο Ροτάριο εξ επαφής, ενώ βρέθηκε μόνος στην περιοχή, έκανε άτσαλο τελείωμα και στην επαναφορά ο Φριτζόνσον από κοντά, έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο. Στο φινάλε πια και το 91', ο Γιαννιώτης απέκρουσε το δεξί πλασέ μετά το έξοχο σόλο του Χάμες στην περιοχή, στην τελευταία φάση του αγώνα. Ένα δίκαιο αποτέλεσμα βάσει της εικόνας και της εξέλιξης του 90λεπτου και μια χαμένη ευκαιρία του Ολυμπιακού να... πιέσει για τα καλά, ΑΕΚ και Παναθηναϊκό.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν / 4-2-3-1): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Χατζηισαΐας, Στρούγγης, Κεσχρίντα, Γκονθάλεθ, Έρλινγκμαρκ (76' Οικονομίδης), Ρομπάιγ (88' Τζαβίδας), Φριντζόνσον (82' Τζοβάρας), Ροτάριου, Κιάρτανσον (82' Κωτσόπουλος).
Ολυμπιακός (Μίτσελ / 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ, Ντόη, Παπασταθόπουλος, Ροντινέι (84' Βρουσάι), Εμβιλά, Ιν. Χουάνγκ (70' Γκάρι Ροντρίγκες), Μπιέλ (84' Σαμασέκου), Χάμες, Φορτούνης (46' Μασούρας), Μπακαμπού (70' Ελ Αραμπί).
Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας)
Βοηθοί: Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας), Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)
Τέταρτος: Σπυρίδων Ζαμπάλας (Ηπείρου)
VAR: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
AVAR: Αθανάσιος Κόλλιας (Ηπείρου)

Λεφτά στην Τράπεζα: Ανδρέας Γιαννιώτης

Ο πρώην «ερυθρόλευκος» ήταν στα κρίσιμα σημεία του αγώνα αυτός που κράτησε χαμηλά το σκορ στις μεγάλες ευκαιρίες του Ολυμπιακού, με επεμβάσεις που εν τέλει έκαναν τη διαφορά στο ματς.

Γίνε Πρόεδρος: Ροντινέι

Ο Ολυμπιακός δεν πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε, όμως ο Βραζιλιάνος μπακ ήταν αυτός που έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, με ουσία στις κινήσεις του, καλά τρεξίματα, ποιοτικές επαφές με τη μπάλα και γρήγορες επιστροφές.

Lockdown: Ανδρέας Ντόη

Ο νεαρός στόπερ έχει πραγματοποιήσει εξαιρετικές εμφανίσεις έως τώρα υπό τις οδηγίες του Μίτσελ και αυτό ήταν μάλλον το πρώτο του κακό παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο είναι ο κύριος υπεύθυνος για τις δύο ευκαιρίες του Ατρόμητου αφού στη μία χάνει τον Στρούγγη και στη δεύτερη είναι αυτός που καλύπτει τον Ρομπάιγ. Στο δεύτερο, φέρει σημαντική ευθύνη, όπως και όλη η άμυνα, στην ισοφάριση του Φριτζόνσον.

Τελετές «Το Κοράκι»

Απαρατήρητη η διαιτησία του Μανούχου που άκουσε μεν εκατέρωθεν παράπονα για κάποια φάουλ και κάρτες, ωστόσο συνολικά καμία απόφασή του δεν επηρέασε την εξέλιξη του ματς. Χωρίς δύσκολες φάσεις γενικά.

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Ο Ατρόμητος έκανε τη δουλειά του και πήρε αυτό που ήθελε, ένα θετικό αποτέλεσμα απέναντι σε μια ποιοτικότερη ομάδα. Ο Ολυμπιακός από την άλλη πέταξε ακόμη δύο βαθμούς σε ματς που προηγήθηκε απέναντι σε πιο αδύναμο αντίπαλο. Μετά τα «Χ» σε Γιάννινα και Περιστέρι, είναι ο μοναδικός υπεύθυνος για το ότι βρίσκεται στο -6 και όχι μια ανάσα από την κορυφή σε πρωτάθλημα που βρέθηκε... έτη φωτός πίσω.

Ατρόμητος - Ολυμπιακός 1-1