Η νίκη της Τορίνο, μάλιστα στην έδρα της αντιπάλου της αποκτά ιστορικό χαρακτήρα, αφού η «Γκρανάτα» είχε να κερδίσει στην Φλωρεντία εδώ και 46 ολόκληρα χρόνια!

Η Τορίνο φρόντισε να δείξει τις διαθέσεις της από νωρίς, αφού στο 13ο λεπτό ο Σεκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε οφσάιντ και το τέρμα ακυρώθηκε.

Στο 33ο λεπτό, ωστόσο ο Αλεξέι Μίραντσουκ με αδιανόητο πλασέ άνοιξε το σκορ και ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στην Τορίνο, αφού στο υπόλοιπο του αγώνα και παρά την ασφυκτική πίεση της Φιορεντίνα το 0-1 δεν άλλαξε.

Έτσι, η Τορίνο ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας με 26 βαθμούς και πιέζει για Ευρώπη, μειώνοντας την απόσταση από την έκτη Ρόμα, στους οκτώ βαθμούς.

Με απίθανη γκολάρα του Μίραντσουκ η Τορίνο πήρε μεγάλο διπλό στη Φλωρεντία (vid)