Δεύτερη γκέλα μέσα σε δύο αγωνιστικές στον δεύτερο γύρο και ο Παναθηναϊκός ήδη έχασε την μισή διαφορά βαθμών, που είχε από τον πρώτο γύρο και το +8 έγινε +4. Η ομάδα παρουσιάστηκε χωρίς καθαρό μυαλό, να αντιμετωπίσει μία ομάδα, που ήρθε για πόλεμο, ενώ άλλοι παίζουν φιλικά.

Παραλίγο να έχανε και όλο το ματς, αλλά στις καθυστερήσεις ο Ιωαννίδης με ένα ακόμα γκολ ισοφάρισε και κράτησε το αήττητο. Το σοκ είναι μεγάλο, αλλά θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο, αν έσπαγε το αήττητο του Παναθηναϊκού ο ΟΦΗ των δέκα παικτών.

Θα πρέπει να καταλάβουν όλοι όσοι παίζουν στον Παναθηναϊκό και όσοι είναι στον σύλλογο, ότι ο πόλεμος είναι σε εξέλιξη. Πρέπει στον Παναθηναϊκό να ξέρουν ότι σε κάθε ματς οι αντίπαλοι θα σκυλιάζουν για να πάρουν βαθμούς και ότι ο Παναθηναϊκός θα παίζει παιχνίδια για πόλεμο και όχι φιλικά…. Αρα θα έπρεπε από την αρχή του αγώνα οι παίκτες απόψε να μπουν μέσα και να μην δώσουν δικαιώματα. Με μπλαζέ ύφος και χωρίς να ματώσεις νίκες δεν θα πάρεις.

Ήρθε ο ΟΦΗ να παίξει λες και ήταν τελικός. Καλά έκανε, θα ήταν ακόμα καλύτερα αν αυτό το έκανε με όλους τους διεκδικητές του τίτλου, κάτι που δεν είδα. Ο Παναθηναϊκός φάνηκε, ότι δεν ήταν έτοιμος για πόλεμο και οι παίκτες παρά το χαστούκι από τον Ιωνικό, αντί να έχουν καθαρό μυαλό και να καθαρίσουν αυτό το παιχνίδι νωρίς το άφησαν και την πάτησαν.

Ο ΟΦΗ στη μοναδική σωστή απόφαση του χειρουργού Γκορτσίλα έμεινε με δέκα παίκτες στο 8 όταν ο Γιοχού ανέτρεψε τον Σπόραρ, που ήταν φάτσα με το τέρμα. Από κει και πέρα θα περίμενε κανείς ένα 2-0 στο ημίχρονο και όλα να τελειώσουν νωρίς. Ούτε το ένα δεν μπήκε παρά τις τρεις, τέσσερις καλές ευκαιρίες, που είχε η ομάδα με κορυφαία του Σπόραρ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο όσο πέρναγε η ώρα ο Παναθηναϊκός έχανε το μυαλό του και πιστεύω ότι και ο Γιοβάνοβιτς δεν ήταν σε καλό βράδυ. Αργησε να βάλει έναν δεύτερο επιθετικό, αφήνοντας τρία ίδια χαφ στο παιχνίδι και νομίζω ότι ο Παλάσιος έπρεπε να μείνει μέχρι το τέλος παρότι είχε το δοκάρι και φαινόταν ότι δεν ήταν καλά, αφού χρειαζόταν παίκτες επιθετικούς ο Παναθηναϊκός να πιέσει. Την στιγμή μάλιστα που ο ΟΦΗ έπαιζε με δέκα από το 8 και έδειχνε ότι μόλις δεχθεί το πρώτο γκολ, θα φάει και το δεύτερο.

Αλλά είπαμε υπάρχουν και οι κακές βραδιές, το δικαιούνται όλοι και αυτό έγινε απόψε στην Λεωφόρο. Και σε μία στιγμή αδράνειας της άμυνας του Παναθηναϊκού ο ΟΦΗ σκόραρε κιόλας από το πουθενά. Και ήρθε ο Ιωαννίδης στις καθυστερήσεις να σώσει το αήττητο. Στον πρωταθλητισμό κάθε βαθμός μετράει ακόμα και αν είναι αποτυχία η ισοπαλία.

Για την ομάδα είπαμε, ότι ήταν κακή, αλλά είχε τις ευκαιρίες που δεν τις έκανε γκολ, θα μπορούσε να είχε πιο πολλές καθαρές ευκαιρίες, που δεν είχε. Το ότι μία ομάδα δεν είναι σε καλή μέρα δεν σημαίνει, ότι πρέπει να έρθει ένας χειρούργος να σε σφάξει με το βαμβάκι. Διότι αυτό έκανε ο Γκορτσίλας.

Είχα γράψει πριν το ματς, ότι εύχομαι να μην γράψω και μετά το ματς για τον Γκορτσίλα. Αυτό, που έχει κάνει με τις καθυστερήσεις σήμερα είναι προκλητικό και σίγουρα έδειξε τις προθέσεις του. Στο πρώτο ημίχρονο μόνο το βαρ στην φάση της κόκκινης του Γιοχού είναι τέσσερα λεπτά και άλλα τρία λεπτά ο Μαρινάκης που ήταν στο έδαφος. Δεν λέω καν για τις καθυστερήσεις στα βολέ του τερματοφύλακα του ΟΦΗ. 4 και 3 μας κάνουν 7, ο προκλητικός Γκορτσίλας έδειξε 5. Το αποκορύφωμα ήταν στο τέλος. Στο μισό δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του ΟΦΗ ήταν κάτω για καθυστερήσεις και ο πάγκος του ΟΦΗ προκαλούσε συνέχεια και διέκοπταν το παιχνίδι. Η απάντηση του Γκορτσίλα ήταν 9 λεπτά , όταν μόνο οι αλλαγές ήταν 4 λεπτά. Δηλαδή για όλα αυτά, που έκαναν οι παίκτες του ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο, για το μπουρλότο που πήγε να βάλει ο γυμναστής του ΟΦΗ με χειρονομίες και την διακοπή ο Γκορτσίλας έδειξε άλλα πέντε λεπτά.

Ούτε ένας έλληνας διαιτητής να μην μείνει να σφυρίζει. Ξένοι και στα τοπικά, σας βαρεθήκαμε, σας σιχαθήκαμε. Άλλο ο Παναθηναϊκός και το ότι έβγαλε τα μάτια του σήμερα, άλλο ο Γκορτσίλας, που επιβράβευσε το αντιποδόσφαιρο και τις καθυστερήσεις του ΟΦΗ.

Το πρωτάθλημα, ούτε είχε τελειώσει στον πρώτο γύρο, ούτε τελείωσε απόψε. Εχει πολύ δρόμο ακόμα. Ολοι αυτοί, όμως, που μας ζάλισαν στον πρώτο γύρο, για εύνοια του Παναθηναϊκού, παίρνουν απαντήσεις από τους Γκορτσίλες. Και η ομάδα να ξέρει ότι όλοι είναι τελικοί, όλες οι ομάδες θα παίξουν κανονικά επίσημα παιχνίδια κόντρα στον Παναθηναϊκό και όχι φιλικά, όπως κάνουν με άλλους. Και σε κάθε ματς πρέπει να μπαίνουν με το μαχαίρι στα δόντια.

Είναι περιττό να πω, ότι είναι απαραίτητο, όχι αύριο, αλλά χθες να έρθουν παίκτες, που θα σπρώξουν την ομάδα στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Αλλά μην μπερδευόμαστε, για το παιχνίδι με τον ΟΦΗ με αυτούς τους παίκτες, που έχει η ομάδα έπρεπε να κερδίσει.

*Μπράβο στον κόσμο του Παναθηναϊκού, που έβλεπε την γκέλα να έρχεται και έβγαλε την φωνή του μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

*Αρχίσει και γυρνάει και η μπάλα. Δοκάρι ο Παλάσιος με τον Ιωνικό για το 0-2 , δοκάρι και απόψε για το 1-0.

Ο Ιωαννίδης τον έσωσε από την ήττα, ανέτοιμος για τον πόλεμο με τον ΟΦΗ και χειρουργείο