• 35' Χάμες Ροντρίγκες
  • 68' Σεντρίκ Μπακαμπού
  • 84' Γκάρι Ροντρίγκες
  • 91' Γιώργος Μασούρας

Ένα εύκολο απόγευμα Τετάρτης πέρασε ο Ολυμπιακός στο Καραϊσκάκη κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, επικρατώντας 5-0 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Super League. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των «ερυθρόλευκων» στο πρωτάθλημα μετά τις 10 Νοεμβρίου και το εκτός έδρας 1-0 επί του Λεβαδειακού. Κορυφαίος για την ομάδα του Μίτσελ ο Χάμες Ροντρίγκες με 1 γκολ (35') και 1 ασίστ, από ένα γκολ πρόσθεσαν Μπιέλ (4'), Μπακαμπού (68'), Γκάρι Ροντρίγκες (84') και Μασούρας (91'), ασίστ πρόσθεσαν Κώστας Φορτούνη και Γκάρι. Πολύ καλή απόδοση συνολικά από τους «ερυθρόλευκους» που είχαν ενέργεια και διάθεση σε όλο το 90λεπτο, εκμεταλλεύθηκαν τα σοβαρά λάθη στην άμυνα των Αρκάδων, απέφυγαν αντίστοιχα τα λάθη στη δική τους, έβγαλαν ωραίους ομαδικούς συνδυασμούς και έκλεισαν ιδανικά τις αγωνιστικές υποχρεώσεις τους για το 2022, με την καλύτερη επιθετική απόδοση της σεζόν έως τώρα.

Από τα πρώτα λεπτά οι Πειραιώτες κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο με πολύ έντονη πίεση απέναντι σε έναν Αστέρα που μπήκε μάλλον χαλαρά στο ματς, έκανε δύο σοβαρά λάθη στην άμυνα και πλήρωσε αμέσως το ένα εξ αυτών. Μετά από την... προειδοποίηση του 3ου λεπτού όταν ο Ελ Αραμπί έκλεψε στα χαφ, ο Φορτούνης έβγαλε τετ-α-τετ τον Χάμες αλλά ο Κολομβιανός έκανε αδύναμο πλασέ στα χέρια του Παπαδόπουλου, ήρθε το γρήγορο γκολ του Ολυμπιακού στο 4'. Νέο εύκολο κλέψιμο στα χαφ από τον Εμβιλά, ξανά η μπάλα πήγε στον Φορτούνη ο οποίος με μια υπέροχη διαγώνια μπαλιά έβγαλε τετ-α-τετ -αυτή τη φορά- τον Μπιέλ και ο Ισπανός με επίσης ωραίο πλασέ με το αριστερό έγραψε το 1-0. Λίγα λεπτά μετά, ο Αστέρας στη μία και μοναδική προσπάθειά του για να απαντήσει αστόχησε δις, όταν στη φάση του 8' ο Πασχαλάκης έπιασε το σχεδόν εξ επαφής σουτ του Μπαράλες και στη συνέχεια το σουτ-ριμπάουντ του Κρέσπι σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι των Πειραιωτών.

Μετά το δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε για λίγη ώρα, με τον Ολυμπιακό να κάνει κατοχή μπάλας με υπομονή, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ που φαινόταν ότι θα σφράγιζε τη νίκη του. Στο 32' ο Φορτούνης έχασε καλή ευκαιρία με κοντινή κεφαλιά άουτ, μετά από σέντρα του Ανδρούτσου και στο 35' ήρθε τελικά το δεύτερο ερυθρόλευκο γκολ. Ο Χάμες έπαιξε το «1-2» με τον Ινμπόμ, ο Κολομβιανός βρήκε λίγο χώρο διαγώνια έξω από την περιοχή και με ένα αριστερό «τούβλο» άφησε άγαλμα τον Παπαδόπουλο, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή του γωνία για το 2-0. Ως το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα χωρίς πρόβλημα, ενώ ο Φορτούνης είχε ένα καλό πλασέ στο 43' που μπλόκαρε στη γωνία του ο Παπαδόπουλος.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ολυμπιακός (Μίτσελ / 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ (72' Μαρσέλο), Ντόη, Παπασταθόπουλος, Ανδρούτσος, Εμβιλά (80' Σαμασέκου), Ιν. Χουάνγκ, Μπιέλ, Χάμες (72' Μασούρας), Φορτούνης (63' Γκ. Ροντρίγκες), Ελ Αραμπί (63' Μπακαμπού).
Αστέρας Τρίπολης (Αλέξανδρος Μανιάτογλου / 4-4-2): Παπαδόπουλος, Μπαρτόλο (46' Γκαρντάβσκι), Ζουκάνοβιτς, Καστάνιο, Καρμόνα, Ντομίνγκεθ, Τασουλής (61' Σανταφέ), Άλβαρες, Ρεγκίς, Τιλίκα (61' Ριέρα), Mπαράλες (72' Μπερτόλιο).
Διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης (Αθηνών)
Βοηθοί: Χασάν Κούλα (Ξάνθης), Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών)
Τέταρτος: Άγγελος Αγγελάκης (Μακεδονίας)
VAR: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
AVAR: Γεώργιος Χριστάκογλου (Χαλκιδικής)

Λεφτά στην Τράπεζα: Χάμες Ροντρίγκες

Ο Κολομβιανός επί Μίτσελ παίζει σε αυτόν τον σύνθετο ρόλο, κάτι μεταξύ δεύτερου επιθετικού και δεκαριού και αποδίδει εξαιρετικά. Το αριστερό του είναι μαγικό -κάτι που ξέραμε ήδη- και το εκμεταλλεύεται όταν βρίσκει έστω και λίγο χώρο ανάμεσα στις γραμμές. Ένα υπέροχο γκολ, μια ασίστ, μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία ο απολογισμός των περίπου 70 λεπτών.

Γίνε Πρόεδρος: Γκάρι Ροντρίγκες

Εμβιλά και Χουάνγκ έχουν κάνει πολύ καλό ματς και ανασταλτικά και στο κομμάτι της ανάπτυξης, ο Φορτούνης ήταν και πάλι κομβικός με δύο μπαλιές «πάρε-βάλε» στο πρώτο πεντάλεπτο ήδη, ο Μπιέλ ήταν επίσης πολύ καλός σε όλο το 90λεπτο με γκολ, συμμετοχή σε άλλο ένα και σε πολλές άλλες φάσεις, όμως ο Γκάρι ήταν αυτός που ανέβασε την ομάδα όταν μπήκε στο ματς και ενώ το ματς έδειχνε να σβήνει. Ένα γκολ και μία ασίστ σε μισή ώρα αγώνα... όχι κι άσχημα!

Lockdown: Η άμυνα του Αστέρα

Ατομική κριτική δεν μπορεί να γίνει για τους Αρκάδες από τη στιγμή που όλη συνολικά η ομάδα πελαγοδρομεί σε όλο το 90λεπτο, με τραγικές επιλογές στην άμυνα, με κάκιστες πάσες και γκέλες που κόστισαν αμέσως γκολ.

Τελετές «Το Κοράκι»

Σε μία φάση χρειάστηκε να... δουλέψει επί της ουσίας το τιμ των διαιτητών και ήταν αυτή του 8ου λεπτού. Ο Αστέρας ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Τιλίκα σε μια διεκδίκηση της μπάλας με τον Ρέαμπτσιουκ, όμως τόσο ο Περράκης όσο και ο VAR πολύ γρήγορα αποφάσισαν να συνεχιστεί το ματς.

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Ο Αστέρας Τρίπολης έχει κατέβει 18 φορές στο Καραϊσκάκη και πέρα από δύο ισοπαλίες μετράει 16 -συνήθως βαρύτατες- ήττες από τον Ολυμπιακό. Εάν η μεγάλη διπλή χαμένη ευκαιρία του 8ου λεπτού είχε φέρει την γρήγορη ισοφάριση, ίσως βλέπαμε άλλο ματς, όμως με τα αν και τα ίσως δεν γράφεται η ιστορία. Η ιστορία έγραψε αντίθετα την καλύτερη φετινή ερυθρόλευκη εμφάνιση, ίσως στο πρώτο ματς της σεζόν με σταθερά καλή απόδοση, υψηλό ρυθμό και ένταση σε όλο το 90λεπτο....

Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 5-0