Με νίκη ξεκίνησε τα φιλικά στη Ρουμανία, όπου πραγματοποιεί την προετοιμασία του ενόψει της επανέναρξης της Super League μετά το Μουντιάλ ο Παναιτωλικός, με την ομάδα του Αγρινίου να επικρατεί με σκορ 2-1 της Φαρούλ Κοστάντζα.

Ο Γιάννης Αναστασίου παράταξε μία 11άδα με αρκετές αλλαγές, με τους Στεργιάκη, Αποστολάκη, Μάλη, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδη, Λιάβα, Τσιγγάρα, Βαρόνε, Κολοβό, Ξενιτίδη και Πέδρο να ξεκινούν βασικοί, ενώ στο δεύτερο μισό αγωνίστηκαν και οι Μπακάκης, Λάρσον, Χουχούμης, Καρέλης, Μάρτενσον.

Οι Αγρινιώτες άνοιξαν το σκορ στο 16ο λεπτό με κεφαλιά του Μαλή, έπειτα από σέντρα του Κολοβού και έκαναν το 2-0 με την αρχή του 2ου ημιχρόνου (47΄) με τον Ζοάο Πέδρο. Από εκεί και πέρα η Φαρούλ πήρε μέτρα στο γήπεδο και απείλησε, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 2-1 στο 70ο λεπτό με ένα γυριστό σουτ του Μολντοβεάνου.