:root { --competition-primary-color:#8a1538 ; --competition-secondary-color:#3f071d; --competition-solid-color:#3f071d; }
FIFA WORLD CUP 2022 Χορηγός ΟΠΑΠ ΑΕ stiuxuna

Ο Γκάβι έγραψε ιστορία, όντας ο νεαρότερος παίκτης που σκοράρει σε Μουντιάλ μετά από 64 χρόνια, σε ηλικία 18 ετών και 110 ημερών. Μόνο ο Πελέ το κατάφερε σε μικρότερη ηλικία. Ο Λούκα Μόντριτς έγινε ο πρώτος παίκτης που αγωνίστηκε σε Μουντιάλ και Euro σε τρεις διαφορετικές δεκαετίες, ενώ ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο μοναδικός που σκοράρει σε πέντε διαφορετικά Παγκόσμια Κύπελλα! Οι καθυστερήσεις στα 16 ματς της πρώτης αγωνιστικής του Παγκοσμίου Κυπέλλου έφτασαν τα 225 λεπτά, αλλά και για πρώτη φορά, τέσσερα ματς της πρώτης αγωνιστικής έληξαν 0-0! Άπαντες παραμιλούν με τη νίκη της Σαουδικής Αραβίας επί της Αργεντινής, αλλά και την ανατροπή των Ιαπώνων κόντρα στους Γερμανούς, την στιγμή που Βραζιλία, Ισπανία, Γαλλία και Αγγλία έδειξαν άγριες διαθέσεις! Σε 16 αγώνες σημειώθηκαν 41 γκολ εκ των οποίων όμως τα 20 σε μόλις τρεις αγώνες. Ένα ακόμη «ντεσού» αποτέλεσε ο τρόπος με τον οποίο οι Γερμανοί εναντιώθηκαν στην απαγόρευση που επέβαλε η FIFA στο να φορέσουν οι ομάδες το περιβραχιόνιο «One Love».

Στο ύψος τους

Η Βραζιλία ήταν καταιγιστική στο β΄ ημίχρονο της αναμέτρησης με τους Σέρβους σε μια απόλυτα πειστική ποδοσφαιρική παράσταση που αφήνει πολλές υποσχέσεις για την συνέχεια (2-0). Η Ισπανία έκανε... πλάκα κόντρα στην Κόστα Ρίκα με το κοντέρ να σταματά στα... εφτά γκολ, η σοβαρή Γαλλία παρά τις απουσίες της συνέτριψε στο «ρελαντί» την Αυστραλία (4-1), την στιγμή που η Αγγλία έδειξε να μην αστειεύεται απέναντι στο Ιράν. Η ομάδα του Κεϊρόζ καλείται να επουλώσει τις πληγές της, απ' όσα συμβαίνουν το τελευταίο διάστημα στην αχανή ασιατική χώρα.

Οι αγνώριστοι

Η Αργεντινή ταξίδεψε στο Κατάρ ως ένα από τα αδιαφιλονίκητα φαβορί, όμως η αναμέτρηση με την Σαουδική Αραβία εξελίχθηκε σε φιάσκο (από 1-0, 1-2). Βέβαια ακυρώθηκαν τρία γκολ των «αλμπισελέστε» στο πρώτο ημίχρονο ως οφσάιντ. Ο Μέσι ήταν στιγμές που έπαιζε μόνος εναντίον όλων και όλα συνηγορούν σε ματς «θρίλερ» με το Μεξικό. Ανατροπή και εις βάρος των Γερμανών που «πλήρωσαν» την υπεροψία τους απέναντι στους μαχητικούς Ιάπωνες, μολονότι προηγήθηκαν στο σκορ και «σπατάλησαν» πολλές χαμένες ευκαιρίες. «Deja vu», καθώς κάτι ανάλογο είχε συμβεί και το 2018.

11 αυτοί, 11 κι εμείς

Η διαχρονική ατάκα του θρυλικού Φέρεντς Πούσκας βρήκε την απόλυτη εφαρμογή της στην περίπτωση της Σαουδικής Αραβίας, αλλά και της Ιαπωνίας. Tα «πράσινα γεράκια» παρέδωσαν μαθήματα αμυντικής συνοχής αντέχοντας στην πίεση της Αργεντινής, ενώ η Ιαπωνία δεν τα παράτησε ποτέ παλεύοντας μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο κόντρα στην Γερμανία. Άλλος είχε το όνομα και άλλος την χάρη...

Ο μεγάλος κουβάς

Για να κοντράρει κάποιος στην πρεμιέρα εντός Μουντιάλ την Αργεντινή και μάλιστα στο θεωρητικά πιο εύκολο ματς του ομίλου με αντίπαλο την Σαουδική Αραβία θα πρέπει να έχει δει... όνειρο ή να μην γνωρίζει ούτε τα βασικά στο ποδόσφαιρο. Το «διπλό» της ομάδας του Ερβέ Ρενάρ «πλήρωνε» 18.00, ενώ το σκορ 1-2 προσφέρονταν σε απόδοση 250.00!

Πόσο έλαμψαν;

Ο Μέσι πέτυχε το μοναδικό γκολ της Αργεντινής με πέναλτι, αλλά από δικό του λάθος προήλθε το γκολ της ισοφάρισης της Σαουδικής Αραβίας. Διάθεση έδειξε, αλλά ήταν στιγμές που έμοιαζε να μην έχει στήριγμα.

Ο Εμπαπέ ήταν εκθαμβωτικός όποτε χρειάστηκε απέναντι στην Αυστραλία με ένα γκολ και μια ασίστ, δείχνοντας να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, παραμένει δίχως γκολ σε Μουντιάλ, καθώς νικήθηκε από τον Οτσόα από τα 11 βήματα, ενώ ο Νεϊμάρ πραγματοποίησε μεστή εμφάνιση απέναντι στη Σερβία. Όλα αυτά μέχρι που τραυματίστηκε με συνέπεια να αντικατασταθεί στο 80΄ από τον Άντονι. Ο Ρονάλντο με την σειρά του έγραψε ιστορία σκοράροντας σε πέμπτο διαδοχικό Μουντιάλ, αφού προηγουμένως εκμαίευσε πέναλτι όπως μόνο εκείνος γνωρίζει!

Special one

Τον άτυπο τίτλο του MVP της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ θα μπορούσαν να διεκδικήσουν Βαλένσια, Σακά, Ζιρού, Γκάβι και Ριτσάρλισον. Ο τελευταίος δίχως αμφιβολία ήταν εκείνος που έκανε την διαφορά σε ένα ματς που μόνο εύκολο δεν προμηνύονταν βάσει της εικόνας των Σέρβων στο πρώτο ημίχρονο.

Ο άσος της Τότεναμ χόρεψε «σάμπα» τους αντιπάλους του σημειώνοντας ένα γκολ «ποίημα» με γυριστό σουτ. Μακράν το πιο θεαματικό γκολ του Μουντιάλ μέχρι στιγμής. Στα 25 του στο παρθενικό του ματς σε Μουντιάλ ήταν «χάρμα ειδέσθαι» πετυχαίνοντας και τα δύο τέρματα της «Σελεσάο».