Η πορεία του Παναθηναϊκού στο πρώτο μισό του φετινού πρωταθλήματος είναι πραγματικά εντυπωσιακή. Οι πράσινοι μετά από 13 αγωνιστικές βρίσκονται στην κορυφή του πρωταθλήματος έχοντας πάρει τους 37 από τους 39 βαθμούς και έχοντας χτίσει διαφορά 8 βαθμών από την ΑΕΚ και 12 από Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ.

Με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς στον πάγκο πολλά έχουν αλλάξει και η ομάδα έχει βελτιωθεί σε αρκετούς τομείς. Αρκεί να θυμηθεί κανείς το πόσο εύκολα δεχόταν γκολ το τριφύλλι και πόσο δύσκολο δέχεται φέτος, αρκεί να θυμηθεί κανείς πόσο διαφορετικός ήταν ο Παναθηναϊκός στα εκτός έδρας ματς στο μεγαλύτερο μέρος του περσινού πρωταθλήματος και πόσο διαφορετικός είναι φέτος. Σε όλα αυτά οφείλουμε να προσθέσουμε το γεγονός ότι το τριφύλλι από τα πλέι οφ της προηγούμενη σεζόν μέχρι και το τέλος του πρώτου γύρου δείχνει ότι ξέρει τι θέλει μέσα στον αγωνιστικό χώρο και το παίρνει είτε εύκολα είτε δύσκολα.

Οι πράσινοι έχουν εξελιχθεί ποδοσφαιρικά και αυτό φαίνεται τόσο από την εικόνα τους στον αγωνιστικό χώρο όσο και από τα ίδια τα αποτελέσματα, που δείχνει ότι μέσα σε 1,5 χρόνο έχουν γίνει άλματα και όχι απλά βήματα. Ο Παναθηναϊκός που δεν βγήκε καν Ευρώπη πριν δύο χρόνια, πλέον βρίσκεται στην κορυφή του πρωταθλήματος και οδηγεί την κούρσα.

Πέρα από αυτά υπάρχει και άλλο ένα στοιχείο στο παιχνίδι του τριφυλλιού που από αδυναμία πέρυσι έχει γίνει... όπλο. «Όπλο» το οποίο το έχει χρησιμοποιήσει αρκετά μέχρι στιγμή στη σεζόν και ουκ ολίγες φορές τον έχει... ξελασπώσει. Ο λόγος φυσικά για τις στατικές φάσεις

Το τριφύλλι που πέρυσι χρειάστηκε 23 αγωνιστικές για να εκμεταλλευτεί φάουλ ή κόρνερ, φέτος 7 από τα συνολικά 24 τέρματα του έχουν προέλθει από στατικές φάσεις. Αυτό μεταφράζεται λοιπόν σε ένα ποσοστό κοντά στο 30%. Για την ακρίβεια, την φετινή σεζόν, οι πράσινοι έχουν βάλει τρία τέρματα με απευθείας εκτελέσεις φάουλ (2 ο Αϊτόρ, 1 ο Μάγκνουσον), αλλά τρία γκολ με κεφαλιές από εκτελέσεις φάουλ ενώ το τριφύλλι έχει κερδίσει και ένα πέναλτι μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Αυτό αποτελεί μια λεπτομέρεια που ωστόσο αλλάζει τα δεδομένα. Το τριφύλλι και ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς δούλεψαν και συνεχίζουν να δουλεύουν στο κομμάτι αυτό ενώ οφείλουμε να προσθέσουμε ότι ήρθαν και παίκτες που εκτελούν πολύ καλά στημένα. Ο Τσέριν, ο Μπερνάρ, ο Βέρμπιτς και ο αμυντικός Μάγκνουσον που με το μαγικό αριστερό του βοηθάει αρκετά το τριφύλλι. Αυτές είναι λοιπόν οι λεπτομέρειες που μπορούν να ανεβάσουν ποιότητα την ομάδα και μπορούν να την... απεγκλωβίσουν όταν δυσκολεύεται να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Βέβαια όσο σημαντικό είναι το γεγονός ότι πετυχαίνει τέρματα από στατικές φάσεις, εξίσου σημαντικό ότι δεν απειλείται κιόλας. Οι φορές που έχουν απειληθεί οι πράσινοι από κάποιο φάουλ ή κόρνερ είναι ελάχιστες και εκεί βρισκόταν πάντα στο σωστό σημείο ο κορυφαίος στο πρώτο κομμάτι της σεζόν Αλμπέρτο Μπρινιόλι για να κρατήσει την εστία του απαραβίαστη.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τα τέρματα που έχουν επιτευχθεί από στατικές φάσεις:

Παναθηναϊκός - Λεβαδειακός 1-0 (4΄ Βέρμπιτς)

Ο Παναθηναϊκός στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Λεβαδειακό κέρδισε φάουλ στα πλάγια. Ο Αϊτόρ ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Βέρμπιτς να παίρνει την κεφαλιά, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και να χαρίζει τη νίκη στο τριφύλλι.

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 2-1 (το πέναλτι του 1-1 41΄, προήλθε από κόρνερ)

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ντέρμπι με την ΑΕΚ στην Λεωφόρο. Στο 41ο λεπτό ο Τσέριν εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σπόραρ πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να σταματάει στο χέρι του Χατζισαφί και τον Καμπάκοφ να δίνει σωστά πέναλτι. Ο Αϊτόρ ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Ισπανό να σκοράρει και να φέρνει το ματς στα ίσα.

Παναθηναϊκός - Ατρόμητος 3-0 (απευθείας εκτελέσεις φάουλ Αϊτόρ στο 44΄και στο 54΄)

Σε άλλο ένα ματς στη σεζόν που το τριφύλλι εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον τις στατικές φάσεις με πρωταγωνιστή τον Αϊτόρ. Ο Ισπανός στο 44ο λεπτό άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ και στο 54΄ διπλασίασε τα τέρματά του με τον ίδιο τρόπο.

Λαμία - Παναθηναϊκός 0-2 (73΄ Σάντσες)

Ο Παναθηναϊκός είχε πάρει κεφάλι στο σκορ στο 23ο λεπτό του αγώνα με τον Παλάσιος και στο 73ο λεπτό από εκτέλεση κόρνερ του Μπερνάρ, ο Σάντσες από κοντά έκανε το 2-0 και κλείδωσε τη νίκη.

Παναθηναϊκός - Άρης 1-0 (93΄ Σπόραρ)

Το σκορ στο ματς με τον Άρη στη Λεωφόρο ήταν στο 0-0 μέχρι τις καθυστερήσεις. Στο 93ο λεπτό του αγώνα ο Χουάνκαρ κέρδισε το κόρνερ από τα αριστερά. Ο Βέρμπιτς ανέλαβε την εκτέλεση, ο Σπόραρ πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην εστία του Κουέστα.

Παναθηναϊκός - Ατρόμητος 2-0 (93΄Μάγκνουσον)

Στο τελευταίο ματς του πρώτου γύρου ο Παναθηναϊκός άνοιξε στο 80ο λεπτόν του αγώνα με τον Ιωαννίδη. Στο 93΄ ο Γιώργος Βαγιαννίδης κέρδισε το φάουλ έξω από την περιοχή, με τον Μάγκνουσον να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με υπέροχη εκτέλεση.

Η ποδοσφαιρική εξέλιξη του Παναθηναϊκού φαίνεται και από τις στατικές φάσεις!