Μέχρι το μεσημέρι, η Λεβερκούζεν είχε πετύχει 16 γκολ στις πρώτες 12 αγωνιστικές και δυσκολευόταν αφάνταστα να διασπάσει κλειστές άμυνες.

Μέχρι το μεσημέρι, η Ουνιόν Βερολίνου είχε δεχθεί 9 τέρματα από τα πρώτα 12 παιχνίδια, έχοντας ατσάλινη αμυντική λειτουργία απόλυτη προσήλωση στο πλάνο.

Όλα αυτά τα νούμερα πήγαν περίπατο στην Μπάι Αρένα σε μία βραδιά, όπου όλα πήγαν δεξιά στην ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο.

Μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος, το γκολ του Άντριχ με το ξεκίνημα της επανάληψης (46’) απελευθέρωσε τις ασπιρίνες που έκαναν ότι ήθελαν στο γήπεδο απέναντι σε μία σαστισμένη Ουνιόν.

Μέσα σε ένα δίλεπτο (56’-58’) δύο γκολ του Ντιαμπί έφτασαν το σκορ στο 3-0 και οι φιλοξενούμενοι έριξαν λευκή πετσέτα στο γήπεδο.

Ο Χλόζεκ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 68ο λεπτό, ενώ το κερασάκι στην τούρτα ήρθε από τον Μπάκερ (76’, 5-0) σε ένα απίστευτο απόγευμα για την Μπάγερ Λεβερκούζεν, που τρέχει να καλύψει το χαμένο έδαφος μετά από ένα απογοητευτικό ξεκίνημα στην Bundesliga.

Μπάγερ Λεβερκούζεν - Ουνιόν Βερολίνου 5-0 (vid)