Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα, η Λίβερπουλ επικράτησε του Άγιαξ με σκορ 3-0 για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων και επέστρεψε στις νίκες μετά το... στραπάτσο κόντρα στη Νότιγχαμ Φόρεστ. Έτσι, οι reds είναι ακόμη στο κόλπο της 1ης θέσης αν και για να τερματίσει την κορυφή του ομίλου θα χρειαστεί μία υπέρβαση, καθώς πρέπει να επικρατήσει της Νάπολι, η οποία είναι πολύ φορμαρισμένη το τελευταίο διάστημα, με τουλάχιστον τρία γκολ διαφορά, λόγω της ήττας της από τους Ιταλούς την 1η αγωνιστική με 4-1.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ δεν ανησύχησε καθόλου, απειλήθηκε ελάχιστα από τον «Αίαντα» και κατάφερε να πάρει και το προβάδισμα στο 42ο λεπτό με τον Μο Σαλάχ να σκοράρει έπειτα από ασίστ του Τζόρνταν Χέντερσον. Στο δεύτερο μέρος οι reds ήθελαν να τελειώσουν τη... δουλειά και τα κατάφεραν μέσα σε μόλις τρία λεπτά, με τον Ντάργουιν Νούνιες να σκοράρει στο 49΄, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του, για να έρθει ο Χάρβεϊ Έλιοτ στο 52΄ και να διαμορφώσει το τελικό 3-0.

Άγιαξ (Άλφρεντ Σρόιντερ): Πάσβεερ - Σάντσες, Τίμπερ, Μπάσεϊ, Μπλιντ (58’ Βάινταλ) – Κλάασεν (58’ Κούντους), Άλβαρες (85’ Γκρίλιτς), Μπέργκχουις (85’ Σίκο Κονσεϊσάο) - Μπέργκβαϊν, Μπρόμπεϊ (63’ Τέιλορ), Τάντιτς.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον – Αλεξάντερ, Άρνολντ, Γκόμες, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (87’ Τσιμίκας) – Έλιοτ (70’ Φάμπιο Καρβάλιο), Φαμπίνιο (70’ Μπάιτσετιτς), Χέντερσον (70’ λ. τρ. Μίλνερ), Φιρμίνο - Σαλάχ, Νούνιες (63’ Τζόουνς).

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Νάπολι επικράτησε χωρίς πρόβλημα της Ρέιντζερς με σκορ 3-0 και είναι πολύ κοντά στην κατάληψη της πρώτης θέσης του ομίλου. Ο Τζιοβάνι Σιμεόνε άνοιξε το σκορ στο 11΄και λίγα λεπτά αργότερα (16΄) βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά, κάνοντας το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Λέο Σκίρι Έστιγκορντ με κεφαλιά στο 80ο λεπτό.

Νάπολι: Μέρετ, Ντι Λορέντσο (86′ Τζανόλι), Οστιγκαρντ, Κιμ, Μάριο Ρουί, Ντομπελέ, Λομπότκα (83′ Ζιελίνσκι), Ελμάς (74′ Γκαετάνο), Πολιτάνο (73′ Λοσάνο), Ρασπαντόρι (83′ Τζερμπίν), Σιμεόνε.

Ρέιντζερς: Μακγκρέγκορ, Τάβερνιερ, Κινγκ (76′ Μπάρισιτς), Ντέιβις, Γιλμάζ, Λάντστραμ, Σαντς, Ράιτ (46′ Σακάλα), Τίλμαν (67′ Άρφιλντ), Κεντ, Μορέλος (68′ Τσόλακ).