Άρσεναλ, Νάπολι, Ουνιόν Βερολίνου συνεχίζουν τις… εκπλήξεις και εντυπωσιάζουν για άλλη μια αγωνιστική.

Αγγλία
Έπειτα από τρομερή ματσάρα στο «Emirates» η Aρσεναλ επικράτησε 3-2 της Λίβερπουλ και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, αφήνοντας στο -14 την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ. Εύκολο ήταν το σαββατιάτικο απόγευμα για τη Μάντσεστερ Σίτι, καθώς επικράτησε της Σαουθάμπτον με 4-0. Μία εβδομάδα μετά την ήττα από την Άρσεναλ στο λονδρέζικο ντέρμπι, η Τότεναμ επέστρεψε στα «τρίποντα» επικρατώντας με 1-0 της Μπράιτον χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Χάρι Κέιν. Το γκολ νο 700 σε επίπεδο συλλόγων στην τεράστια καριέρα του Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν και «χρυσό», καθώς οδήγησε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην εκτός έδρας νίκη επί της Έβερτον με 2-1. Η Γουέστ Χαμ επιβλήθηκε 3-1 εντός έδρας της Φούλαμ με τον Σκαμάκα να σκοράρει για τρίτο σερί ματς. Νίκη και η Κρίσταλ Πάλας, 2-1 τη Λιντς.

Ισπανία
H Mπαρτσελόνα όχι απλά δυσκολεύτηκε απέναντι στην Θέλτα, την οποία νίκησε τελικά με 1-0, με το γκολ του Πέδρι, αλλά στάθηκε πάρα πολύ τυχερή στο φινάλε της αναμέτρησης, όπου η ομάδα του Βίγο έχασε απίστευτες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Η έβδομη συνεχόμενη νίκη των Καταλανών στο πρωτάθλημα τους διατήρησε με την Ρεάλ Μαδρίτης στην κορυφή, Η «βασίλισσα» συνέχισε αήττητη συνεχίζει την πορεία της καθώς επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, έστω και με το «φτωχό» 1-0 επί της Xετάφε εκτός έδρας χάρη στο γκολ του Μιλιτάο. Αήττητη για τέταρτη διαδοχική αγωνιστική παρέμεινε η Αθλέτικ Μπλιμπάο, μετά την ισοπαλία που απέσπασε (1-1) στην έδρα της Σεβίλλης. Με πρωταγωνιστή τον Ανχελ Κορέα, που πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του, η Ατλέτικο Μαδρίτης ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο της Τζιρόνα με 2-1. Η Μπέτις έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς, και μαζί την ευκαιρία να πλησιάσει στην κορυφή της βαθμολογίας, στο «Χοσέ Θορίγια», έδρα της Βαγιαδολίδ (0-0).

Ιταλία
Η Νάπολι ξεπέρασε το εμπόδιο της Κρεμονέζε, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής στη Serie A, νίκησε εκτός έδρας με 4-1 και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας. Η βαριά ήττα από την Τσέλσι στο Τσάμπιονς Λιγκ (3-0) έφερε την αντίδραση της Μίλαν, η οποία ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Serie A επί της Γιουβέντους με 2-0 στο «Σαν Σίρο». Οι Φικάγιο Τομόρι και Μπραΐμ Ντίαθ πέτυχαν τα γκολ των «ροσονέρι». Ο Εντίν Ντζέκο οδήγησε την Ίντερ στη σημαντική νίκη μέσα στην έδρα της Σασουόλο με 2-1. Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο «Φρίουλι», με την Αταλάντα να προηγείται μέσα στην έδρα της Ουντινέζε με 2-0 και να παίρνει σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο τελικό 2-2. Η Ρόμα... ξεπέρασε την ήττα από τη Ρεάλ Μπέτις στο Europa League, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα, με τη νίκη της με 2-1 επί της Λέτσε στο «Ολίμπικο».

Γερμανία
Με τον Αντονί Μοντέστ να περνά ως αλλαγή στο 70ο λεπτό και να φέρνει τα πάνω-κάτω, με μία ασίστ και ένα γκολ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ντόρτμουντ κατάφερε να ανατρέψει το 0-2 με το οποίο έχανε από την Μπάγερν Μονάχου και να πάρει την ισοπαλία  (2-2) στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ», για την 9η αγωνιστική. Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει πλέον η Ουνιόν Βερολίνου, μετά το αγχωτικό πέρασμα της με 1-0 από την έδρα της Στουτγκάρδης και την απώλεια βαθμών της μέχρι πρότινος «συγκατοίκου» της Φράιμπουργκ (2-2 με τη Χέρτα Βερολίνου). Εντυπωσιακή ήταν η πρώτη παρουσία του Τσάμπι Αλόνσο στην τεχνική ηγεσία της Λεβερκούζεν, καθώς οι «ασπιρίνες» επιβλήθηκαν με το ευρύ 4-0 της Σάλκε στην «Μπάι Αρίνα».

Γαλλία
Τη δεύτερη απώλεια στο πρωτάθλημα και πρώτη μετά από πέντε σερί νίκες είχε η Παρί Σεν Ζερμέν στην έδρα της Ρεμς, όπου έμεινε στο 0-0 κι έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στο +5 από την δεύτερη Μαρσέιγ, η οποία νωρίτερα υπέστη ήττα-σοκ στο «Βελοντρόμ» από την Αζαξιό (0-1). Ο Λιονέλ Μέσι έμεινε εκτός για να ξεκουραστεί, ο Νεϊμάρ μπήκε αλλαγή στο 57’, ενώ ο Σέρχιο Ράμος αποβλήθηκε στο 41ο λεπτό. Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Λοριάν, επικρατώντας αυτή τη φορά στην έδρα της Μπρεστ με 2-1,. Με τη νίκη αυτή ανέβηκε ξανά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, μόλις ένα βαθμό πίσω από την Παρί. H Λιόν έμεινε στην ισοπαλία με την Τουλούζ εντός έδρας (1-1) και διεύρυνε το αρνητικό σερί της χωρίς νίκες στις πέντε αναμετρήσεις. Η Ναντ, αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, συνετρίβη εκτός έδρας από τη Ρεν με 3-0.

Όλη η Ευρώπη στο SDNA: φάσεις, γκολ, βαθμολογίες (vids)