QARABAĞ
  • 68΄ Οβούσου
  • 82' Βέσοβιτς
  • 86' Σεϊντάεφ

Ευρώπη ήταν και (λογικά) πάει! Ο Ολυμπιακός κατάφερε να διασυρθεί 3-0 και από την Καραμπάχ στο Καραϊσκάκη για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League, με το 0/3 να τον αφήνει όπως όλα δείχνουν μακριά και από την 3η θέση του 7ου γκρουπ που οδηγεί στο Conference και παράλληλα για 12ο ματς χωρίς νίκη στην Ευρώπη. Η ομάδα του Μίτσελ είχε την πρωτοβουλία και τις (αρκετές) ευκαιρίες για πάνω από μία ώρα αγώνα, όμως μετά το πρώτο γκολ των Αζέρων στο 68' (Οβούσου) κατέρρευσε πλήρως και δέχθηκε ακόμη δύο (82' Βέσοβιτς, 86' Σεϊντάεφ). Συνθήματα από όλο το Καραϊσκάκη με «αλλιώς ονειρευόμαστε τον Ολυμπιακό» και «βγάλτε τις φανέλες και φύγετε από δω» μετά το τρίτο γκολ. Ντεμπούτο για τον «βαρύ» Μαρσέλο στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς δυνάμεις σε όλο το δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» που πλέον κυνηγούν μόνο κάποιες μαθηματικές ελπίδες και -βάσει εικόνας- κάτι παραπάνω από... θαύμα για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

Δυνατό ξεκίνημα η Καραμπάχ, ισορρόπησε ο Ολυμπιακός

Όσον αφορά στην εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, η μπάλα ήταν στην πλευρά της Καραμπάχ στο πρώτο δεκάλεπτο κατά το οποίο ο Ολυμπιακός δεν έκανε καθόλου καλό ξεκίνημα. Η ερυθρόλευκη άμυνα βρέθηκε σε... τρικυμία σε 2-3 περιπτώσεις όταν οι Αζέροι απείλησαν την εστία του Τζολάκη. Μετά τις πρώτες φάσεις των φιλοξενούμενων ωστόσο, οι Πειραιώτες σαν να ξύπνησαν, ανέβηκαν, κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο χάρη στο πολύ καλό και έντονο πρέσινγκ τους και άρχισαν να δημιουργούν τις δικές τους πρώτες φάσεις. Στο 3' και το 5' καταγράφηκαν οι πρώτες ευκαιρίες της Καραμπάχ, με ένα σουτ του Ζουμπίρ άουτ, αρχικά και έπειτα ένα γκολ του ίδιου παίκτη που ωστόσο ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ σε μια φάση που και πάλι η άμυνα των γηπεδούχων «κοιμήθηκε».

Στο 8' ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο 8ο λεπτό, όταν ο τερματοφύλακας της Καραμπάχ βγήκε και πρόλαβε τον Μπιέλ πριν κάνει τελική, ενώ στο 10' ο -κορυφαίος στο ματς- Εμβιλά πρόλαβε και έσωσε την εστία του Τζολάκη σε μια επικίνδυνη αντεπίθεση. Στο 12' πλέον και ενώ σιγά σιγά η ομάδα του Μίτσελ άρχισε να παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να επιτίθεται πιο μεθοδικά, ο Μπιέλ είχε μια έξοχη απευθείας εκτέλεση φάουλ που κατευθυνόταν στο «Γ» της εστίας, αλλά ο Μαγκομενταλίγεφ έκανε την επέμβαση του αγώνα κρατώντας το 0-0. Στο επόμενο δεκάλεπτο, το ματς ήταν μόνο Ολυμπιακός. Στο 13' η κεφαλιά του Σισέ πέρασε λίγο άουτ, στο 14' ο Μαγκομενταλίγεφ μπλόκαρε σταθερά το σουτ του Κούντε, ενώ στο 16' σε μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία των «ερυθρόλευκων», ο... ξεχασμένος στην επίθεση Σισέ βρέθηκε τετ-α-τετ, όμως ο Σενεγαλέζος έκανε άτσαλο τελείωμα. Άουτ πέρασε και το μακρινό σουτ του Ουί-Τζο στο 20', ενώ στο 22' ο Εμβιλά έσωσε και πάλι την εστία του με επέμβαση πάνω στη γραμμή σε τετ-α-τετ του Οβούσου.

Αποτελεσματικότητα στο μηδέν

Ως το φινάλε του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο και έφτιαξε περισσότερες φάσεις, όμως και πάλι δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει. Στο 25' ο Γκάρι είχε μια καλή φάση αλλά το υπό πίεση σουτ εντός περιοχής αποκρούστηκε εύκολα. Στο 29' ο Μαγκομενταλίγεφ μπλόκαρε εύκολα το συρτό σουτ του Ουί-Τζο και στο 36' πια, ο Ολυμπιακός χάνει νέα μεγάλη ευκαιρία όταν η άμυνα της Καραμπάχ έβγαλε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Σισέ μετά από κόρνερ του Μπιέλ. Τελευταία φάση του πρώτου μέρους, μια κεφαλιά του Μπιέλ που πέρασε παράλληλα με την εστία μετά από έξοχη ντρίμπλα και γύρισμα του Άβιλα.

Κατάρρευση και... διάλυση

Στην επανάληψη πλέον, ο Ολυμπιακός παρέμεινε σε θέση επίθεσης στα πρώτα λεπτά του, όμως ο ρυθμός συνολικά ήταν πιο αργός, με την Καραμπάχ να αμύνεται αποτελεσματικά και να συνεχίζει να ψάχνει τις αντεπιθέσεις. Στο 49' ο Γκάρι σούταρε λίγο άουτ μετά από ατομική προσπάθειά του και επόμενη φάση που καταγράφεται είναι το γκολ της Καραμπάχ. Μετά από λάθη στη μεσαία γραμμή, ο Οβούσου βρέθηκε απέναντι από τον Τζολάκη και πλάσαρε εύστοχα για το 0-1 στο 68', γκολ που αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ αλλά επιβεβαιώθηκε σωστά μέσω VAR δύο λεπτά αργότερα.

Στο 72' ο Κάντι είχε ένα άστοχο σουτ, ενώ οι δυνάμεις των ερυθρόλευκων είχαν αρχίσει να... εγκαταλείπουν και ο Σισέ τις... γκέλες. Στο 73' η σέντρα-σουτ του Μασούρα βρήκε στο δοκάρι της Καραμπάχ και στο 75' ο Τζολάκης έσωσε σουτ του Κάντι. Το 0-2 ήρθε στο 82', όταν ο Σισέ πήγε να κάνει ντρίμπλα ανάμεσα σε δύο αντιπάλους, έχασε τη μπάλα και ο Βέσοβιτς που πέρασε και τον Τζολάκη δεν δυσκολεύθηκε να σκοράρει σε κενή εστία. Το κερασάκι στον θρίαμβο των Αζέρων πέτυχε στο 86' ο Σεϊντάεφ με ένα τρομερό σουτ στο «Γ» του Τζολάκη από διαγώνια θέση. «Έβραζε» κατά πάντων το Καραϊσκάκη μετά το 0-3, αποτέλεσμα που αποδεικνύει ότι ανακοίνωση της πρόσληψης του Μίτσελ και το 2-0 επί του Ατρομήτου δεν φτάνουν για να βγει η ομάδα από την βαριά αγωνιστική (και όχι μόνο) κρίση που περνά φέτος...

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ολυμπιακός (Μίτσελ / 3-4-1-2): Τζολάκης, Άβιλα, Βρσάλικο, Σισέ (83' Βαλμπουενά), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (60' Μαρσέλο), Κούντε (74' Ιν. Χουάνγκ), Γκάρι Ροντρίγκες (60' Μασούρας), Μπιέλ, Ουί-Τζο Χουάνγκ (74' Αμπ. Καμαρά).
Καραμπάχ (Γκουρμπάν Γκουρμπάνοφ / 4-3-3): Μαγκομενταλίγεφ, Γιαφαργκουλίγεφ (46' Μπαϊράμοφ, Μπ. Χουσεΐνοφ, Μουσταφαζάντε, Βέσοβιτς (91' Χουσεΐνοφ), Αλμέιδα (65' Ρομαό), Γκαράγιεφ, Κάντι, Ζουμπίρ, Αντράντε (65' Σεϊντάεφ), Οβούσου (91' Όζομπιτς).
Διαιτητής: Ιρφάν Πέλιτο (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)
Βοηθοί: Νταβόρ Μπέλιο (Βοσνία/Ερζεγοβίνη), Νταμίρ Λάζιτς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)
Τέταρτος: Αντόνι Μπάντιτς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)
VAR: Γέροεν Μάνσοτ (Ολλανδία)
AVAR: Έρβιν Μπλανκ (Ολλανδία)

Λεφτά στην Τράπεζα: Κουαμπουένα Οβούσου

Ο Γκανέζος φορ ήταν ο πιο απειλητικός και πιο κινητικός παίκτης της Καραμπάχ ακόμη και στο διάστημα που πίεζε ο Ολυμπιακός, ενώ ήταν και ο άνθρωπος που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη της ομάδας του με ωραίο πλασέ στην κόντρα.

Γίνε Πρόεδρος: Σακρουντίν Μαγκομενταλίγεφ

Ο τερματοφύλακας της Καραμπάχ ήταν ο άνθρωπος που την κράτησε μέσα στο παιχνίδι ενώ ο Ολυμπιακός πίεζε και δημιουργούσε φάσεις.

Lockdown: Πάπε Σισέ

Ο Πάπε Σισέ συνεχίζει να είναι κίνδυνος-θάνατος για την εστία της ομάδας του, ωστόσο παραμένει βασικός. Ο Σενεγαλέζος φέτος «έχει» το εύκολο λάθος, αλλά στο ματς αυτό το πήγε ένα σκαλί παραπάνω. Με... ασίστ στους αντιπάλους και με ντρίμπλες ανάμεσα σε δύο επιθετικούς της Καραμπάχ, όπως στη φάση του 0-2. Κακό ματς συνολικά και από τον Τζολάκη, παρότι στο φινάλε έκανε 1-2 καλές επεμβάσεις.

Τελετές «Το Κοράκι»

Η χρήση του VAR διόρθωσε τα όποια αρχικά λάθη από τον Βόσνιο ρέφερι και τους βοηθούς του, σε ένα ματς που είχε 2-3 οριακές φάσεις.