Εξι στα έξι και συνεχίζουμε. Και με ανατροπή όπως και με την ΑΕΚ. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 1-0, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός βγήκε με λύσσα, με ψυχή και πήρε ένα διπλό καρυδάτο, ένα διπλό που δείχνει ομάδα έτοιμη να κάνει πρωταθλητισμό.

Μα δεν μπορεί εκτός Λεωφόρου, μα έχει δώσει τέσσερα ματς στην Λεωφόρο, μα υπερβάλετε με αυτά που λέτε ποιος Παναθηναϊκός, θα ξεφουσκώσει. Μα έχει πρόβλημα στην φυσική κατάσταση και πέφτει η απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο. Οι απαντήσεις σε όλα αυτά, που ακουγόντουσαν μετά το 5 στα 5 δόθηκαν στο γήπεδο. Και όχι σε όποιο, όποιο γήπεδο. Σε μία καυτή έδρα, από τις πιο καυτές στο πρωτάθλημα.

Πήγε ο Παναθηναϊκός μέσα στην Τούμπα βρέθηκε πίσω στο σκορ και είχε τα άντερα, και το σχέδιο να κάνει την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και δικαιότατα να φθάσει στην μεγαλύτερη νίκη φέτος μέχρι την επόμενη. Μία ομάδα χτισμένη, για να κάνει πρωταθλητισμό και να μαθαίνει προς το παρόν την προπαίδεια και να χτίζει διαφορές. Είναι στο +7 από τον ΠΑΟΚ, στο +7 από τον Ολυμπιακό και αν κερδίσει η ΑΕΚ τον Ιωνικό και στο +6 από την ΑΕΚ.

Και όλα αυτά χωρίς τον Παλάσιος , που σε τέτοια παιχνίδια είναι απαραίτητος και επιθετικά, αλλά και ανασταλτικά και χωρίς τον Βέρμπιτς να δώσει λύσεις από τον πάγκο. Ο πρώτος είχε ενοχλήσεις στον αστράγαλο και δεν μπόρεσε να τις ξεπεράσει και ο δεύτερος είχε στομαχικές διαταραχές. Η δεξιά πλευρά του Παναθηναϊκού, άλλαξε και φάνηκε να υπάρχει πρόβλημα στο πρώτο ημίχρονο και κάπως έτσι δέχθηκε το γκολ η ομάδα με το πλασέ του Ολιβέιρα. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τον ΠΑΟΚ μπροστά, αλλά φαινόταν ότι ο Παναθηναϊκός αν βγει καλά στο δεύτερο ημίχρονο μπορεί να το γυρίσει και το γύρισε.

Κλέψιμο και πάσα του κομπιούτερ Ρούμπεν, έφυγε ο Αϊτόρ στην πλάτη του Βιειρίνια , πέρασε και τον Κοτάρσκι και έκανε το 1-1. Και 18 λεπτά αργότερα από πάσα του Χουάνκαρ ο Σπόραρ κέρδισε την κεφαλιά και ο Κοτάρσκι του έριξε γροθιά στο κεφάλι. Ο Αυστριακός κακώς δεν το είδε, αλλά τον φώναξε το VAR έδωσε το καταφανέστατο πέναλτι και ο Αϊτόρ έκανε το 1-2. Σε αυτό το δεύτερο ημίχρονο η αλλαγή πλευρά Μπερνάρ, Αϊτόρ βοήθησε την ομάδα, αφού και οι δύο ήταν καλύτεροι στις πλευρές τους, ενώ Κουρμπέλης, Ρούμπεν έδεσαν στο κέντρο και ο Τσέριν ακόμα ….τρέχει.

Μέχρι το τέλος η μοναδική φάση του ΠΑΟΚ ήταν από φάουλ, που έγινε στον Σένκεφελντ και περιέργως δεν δόθηκε και στη συνέχεια ο Αουγκούστο αστόχησε και στις καθυστερήσεις, όταν ο Αυστριακός είδε πέναλτι, όταν ο Μάγκνουσον κλώτσησε αέρα, δεν βρήκε τον Κωσταντέλια, που έπεσε κάτω. Ευτυχώς το VAR τον φώναξε και διόρθωσε άλλο ένα λάθος, που έκανε αρχικά. Ο Παναθηναϊκός είχε μία μεγάλη φάση με τον Αϊτόρ στο πρώτο ημίχρονο, μία κεφαλιά του Σάντσες από κοντά που δεν βρήκε στόχο στο δεύτερο ημίχρονο και ένα σουτ του Σπόραρ, που έπιασε ο Κοτάρσκι.

Η νίκη του Παναθηναϊκού αποκτάει μεγαλύτερη αξία, διότι ο ΠΑΟΚ ήταν καλός ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και διότι η ομάδα βρήκε την δύναμη να ανατρέψει το σκορ. Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς με τα όσα είπε και έκανε τακτικά στο ημίχρονο, άλλαξε την εικόνα της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο και το κυριότερο μετά από καιρό βλέπουμε έναν Παναθηναϊκό να κάνει πρωταθλητισμό.

Ο Αϊτόρ κάνει παπάδες και πλέον βλέπει το τέρμα σαν τέρμα ….ράγκμπι και τα βάζει όλα, ο Γιοβάνοβιτς είναι ο στρατηγός των επιτυχιών, αλλά έχει πολύ συνέχεια. Πρέπει πλέον όλοι να δώσουν βάση στα παιχνίδια, που ακολουθούν με μικρομεσαίες ομάδες, που δίνουν πρωταθλήματα.

Ο κόσμος γουστάρει διότι βλέπει μία ομάδα που γουστάρει μετά από χρόνια. Μία Πανάθα με καρύδια και από σίδερο, που δίνει απαντήσεις σε όλα όσα ακούστηκαν μετά το πέντε στα πέντε. Μία ομάδα με πλάνο και αυτοματισμούς. Το γκολ Αϊτόρ από πάσα Ρούμπεν, μοιάζει με το γκολ Παλάσιος από πάσα του Ρούμπεν στην Κρήτη. Και θα δούμε ακόμα καλύτερα πράγματα, μόλις προσαρμοστούν και παίξουν αυτό που ξέρουν και οι άλλοι παίκτες, που ήρθαν το καλοκαίρι.

Με ανατροπή μέσα στην Τούμπα έξι στα έξι ο καρυδάτος Παναθηναϊκός!