• 52΄ Αϊτόρ
  • 72΄ Αϊτόρ
  • 44΄ Μάγκνουσον
  • 88΄ Χουάνκαρ

ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός μέτρησαν τις δυνάμεις τους στο γήπεδο της Τούμπας σε ένα ματς... αποθέωση της τακτικής που ανέδειξε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αϊτόρ, ο οποίος υπέγραψε με δύο προσωπικά τέρματα (51' και 73' πεν.) την ανατροπή των «πρασίνων» για το τελικό 2-1.

Η απουσία των Παλάσιος - Κώτσιρα ανάγκασε τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς σε «λίφτινγκ» της δεξιάς πλευράς του, τοποθετώντας Σάντσες και Μπερνάρ. Κάτι που δεν πέρασε απαρατήρητο από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος στόχευσε στα δεξιά του Παναθηναϊκού, με το δίδυμο Βιεϊρίνια - Αντρίγια Ζίβκοβιτς.

Και από εκεί προήλθε και το γκολ του Δικεφάλου στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης, κατόπιν ωραίας ανάπτυξης των παικτών του Ραζβάν Λουτσέσκου. Ο Αντρίγια έδωσε στον Αουγκούστο και ο Βραζιλιάνος με απίστευτο τακουνάκι, πέρασε τη μπάλα προς τον Ολιβέιρα που νίκησε με πλασέ τον Μπρινιόλι για το 1-0! Είχε προηγηθεί και προειδοποίηση από τον Πορτογάλο αλλά η κεφαλιά που έπιασε ένα λεπτό νωρίτερα, πέρασε πάνω από την εστία των φιλοξενούμενων.

Γεγονός που ανάγκασε τον έμπειρο τεχνικό των «πρασίνων» να αλλάξει πλευρές στους Μπερνάρ και Αϊτόρ μετά το ημίωρο, αντιλαμβανόμενος πως ο ΠΑΟΚ κινείται πανέξυπνα από εκεί δεδομένου πως οι γηπεδούχοι υπερφόρτωναν παίκτες στα αριστερά τους και αδυνατούσαν να αναχαιτίσουν τις συνεργασίες.

Επιθετικά, αν και κατέγραψε την πρώτη ευκαιρία στο ματς στο 12', ο Παναθηναϊκός βρέθηκε απέναντι στον Κοτάρσκι και δεν μπόρεσε να εκμταλλευτεί αποτελεσματικά το γεγονός ότι «χτύπησε» εξαιρετικά τον ΠΑΟΚ στο επιθετικό τρανζίσιον με τη διαγώνια μπαλιά του Τσέριν για τον Αϊτόρ και την «εκτέλεση» του Ισπανού που έδιωξε με δυσκολία ο 22χρονος πορτιέρε. Ο Κοτάρσκι στάθηκε όρθιος και απέναντι στον Σπόραρ στο 37', ο οποίος δεν αντιλήφθηκε την κίνηση του Αϊτόρ. Και ως εκ τούτου, στη σκακιέρα της τακτικής, το ημίχρονο έκλεισε υπέρ του ΠΑΟΚ, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το 1-0.

Με την έναρξη του β΄μέρους, ο Παναθηναϊκός έδειξε να πατά πιο αποφασιστικά και να βρίσκει απαντήσεις στο α΄ημίχρονο του αντιπάλου του, κινούμενος κυρίως στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ. Το... καμπανάκι δεν ήχησε στα αυτιά του Δικεφάλου και στο 51', οι «πράσινοι» έφεραν το ματς στα ίσα κατόπιν τρομερής μακρινής μπαλιάς του Πέρεθ στον Αϊτόρ, ο οποίος κινήθηκε από δεξιά και αφού πέρασε και τον Κοτάρσκι, πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-1. Επί της ουσίας, πληρώνοντας τον ΠΑΟΚ με το ίδιο νόμισμα και «χτυπώντας» στα αριστερά του Δικεφάλου, ορμώμενος από την «έκρηξη» του Αϊτόρ.

Μέσα σε ένα δεκάλεπτο ήρθαν τα πάνω κάτω για τους γηπεδούχους, με τον Νέλσον Ολιβέιρα να περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου λόγω ενοχλήσεων (58'), αναγκάζοντας τον Ραζβάν Λουτσέσκου να επιστρατεύσει τον Μπίσεσβαρ στην κορυφή της επίθεσης. Η πλήρης ανατροπή στο ματς όμως σημειώθηκε στο 68΄με τον Αυστριακό ρέφερι να καταλογίζει πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού, αφού συμβουλεύτηκε το VAR προκειμένου να εξετάσει την επίμαχη φάση της επαφής του Κοτάρσκι με τον Σπόραρ για να διαπιστώσει από το ριπλέι πως ο πορτιέρε του ΠΑΟΚ τον χτύπησε με το χέρι καθώς δεν βρήκε τη μπάλα. Ο Αϊτόρ ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία, εκεί που έπεσε ο Κοτάρσκι αλλά ο Ισπανός ήταν εύστοχος και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για το 2-1 και την ανατροπή του Παναθηναϊκού.

Ως εκ τούτου, ο Ραζβάν Λουτσέσκου αναγκάστηκε να ανακατέψει την τράπουλα, ρίχνοντας μέσα το νέο... αίμα στη λογική να τα παίξει όλα γι΄όλα, ωστόσο, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι τέλους. Μοναδική υποσημείωση πως στις καθυστερήσεις του ματς, ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι για την πτώση του Κωνσταντέλια, τσιμπώντας τη μπάλα προ του Μάγκνουσον, ωστόσο, κατόπιν ελέγχου VAR, ο Αυστριακός αποφάσισε να μην καταλογίσει την εσχάτη των ποινών καθώς δεν υπήρχε επαφή των δύο ποδοσφαιριστών.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τον Παναθηναϊκό αγκαλιά με ένα σπουδαίο διπλό και μάλιστα με ανατροπή, όντας στο +7 από τους διώκτες του στη βαθμολογία, έχοντας το απόλυτο στο πρωτάθλημα, την ώρα που ο ΠΑΟΚ καλείται να διαχειριστεί την πρώτη του ήττα!

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Λύρατζης (75' Κωνσταντέλιας), Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Βιεϊρίνια (76' Τσαούσης), Ντάντας (76' Ελ Καντουρί), Κούρτιτς (75' Γκορντεζιάνι), Νάρεϊ, Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (58' Μπίσεσβαρ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Σάντσες, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Κουρμπέλης, Τσέριν, Μπερνάρ (90' Γκάνεα), Αϊτόρ (90+4' Σάρλια), Σπόραρ (86' Ιωαννίδης).

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 1-2