MENU

Πρόκριση στο φινάλε πανηγύρισε η Νίκη Βόλου στο Καυτανζόγλειο, καθώς επικράτησε του Γηραίου στα πέναλτι και θα αντιμετωπίσει τον Άγιο Νικόλαο στην 4η φάση της διοργάνωσης. Με 9 παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι γηπεδούχοι.

Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις το πρώτο μέρος του αγώνα, με τη Νίκη Βόλου στο 19' ωστόσο να διαμαρτύρεται για πέναλτι σε ανατροπή του Κάσσου, από την μπαλιά του Τσουκαλά στην πλάτη του Βιτλή. Ο Ηρακλής απείλησε στην επανάληψη με πλασέ του Άλεκσιτς μέσα από την περιοχή, που απέκρουσε ο Μπαγιτς, με την παράταση να αποτελεί... μονόδρομο μετά τον χαμηλό ρυθμό που συνόδευσε την κανονική διάρκεια (0-0).

Στο 112′ ο Τζιώρας κέρδισε την αποβολή του Παπαστεριανού, ο οποίος τον ανέτρεψε με φάουλ λίγο πριν μπει στην περιοχή του Βελλίδη, με τους γηπεδούχους να μέουν με 9 παίκτες στο 118′ καθώς ο Γιουπιτάνα, ο οποίος είχε ήδη αντικρίσει την κίτρινη, παρεμπόδισε να εκτελεστεί πλάγιο.

Τελικά η πρόκριση κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, όπου η Νίκη Βόλου πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη με 5-4.

Η διαδικασία των πέναλτι

Τζιώρας: το έχασε
Μελούνοβιτς: το έβαλε
Τσουκαλάς (Νίκη Βόλου): το έβαλε (με επανάληψη)
Νταμιάν Σίλβα: το έβαλε
Κυριακίδης (Νίκη Βόλου): το έβαλε
Τόμας: το έβαλε
Κάσσος (Νίκη Βόλου): το έβαλε (επανάληψη)
Βιτλής: το έχασε
Μέτσε (Νίκη Βόλου): το έβαλε
Πατράλης: το έβαλε
Μορέιρα (Νίκη Βόλου): το έβαλε
Χρουσιέλ: το έχασε (απέκρουσε ο Μπάγιτς)

Ηρακλής (Κώστας Γεωργιάδης): Βελλίδης, Μανουσάκης , Πανάγου, Α. Παπαστεριανός, Xρουσιέλ, Βιτλής, Μελούνοβιτς, Πατράλης, Δόρης, Άλεξιτς και Τόμας.

Νίκη Βόλου (Αλέκος Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Ροχάνο, Δεληζήσης, Δημητρίου, Γρομητσάρης, Γαβριηλίδης, Ανδρέου, Κάσσος, Κυριακίδης, Τσουκαλάς και Παναγιωτίδης.

Τα αποτελέσματα της 3ης φάσης

Τετάρτη

Τηλυκράτης Λευκάδας - ΟΦ Ιεράπετρας 1-1 (4-5 στα πέναλτι)

Απόλλων Λάρισας – Εργοτέλης (πρόκριση Απόλλωνα άνευ αγώνα)

Καλαμάτα – Προοδευτική 1-0

Ηλιούπολη – Καλλιθέα 1-2

Ηρακλής - Νίκη Βόλου 0-0 (4-5 στα πέναλτι)

Άγιος Νικόλαος – Επισκοπή 0-0 (4-3 στα πέναλτι)

Βέροια – Χανιά 1-1 (2-1 στην παράταση)

Κυριακή 2/10 – 16:00

Βύρων Καβάλας-Παναχαϊκή

Ιωνικός Ιωνίας-Διαγόρας Βραχνεΐκων

Απόλλων Σμύρνης-Κηφισιά

Αλμυρός Γαζίου-ΠΟ Ελασσόνας

Ναυπακτιακός Αστέρας-ΑΕΛ

ΠΑΟΚ Κρηστώνης-Πανθρακικός

Τετάρτη 5/10 – 16:00

Μακεδονικός-Αναγέννηση Καρδίτσας

Αιγάλεω-Πανσερραϊκός

Διαγόρας-Απόλλων Πόντου

Αστέρας Σταυρού-Αλμωπός Αριδαίας

Προκρίθηκαν άνευ αγώνα στην 4η φάση:

Πανελευσινιακός

Απόλλων Παραλιμνίου

Θεσπρωτός

Πρόκριση στα πέναλτι για τη Νίκη Βόλου κόντρα στον Ηρακλή (vid)
EVENTS