Κάποιοι πήγαν να… χαρούν επειδή η Εθνική Ελλάδος ηττήθηκε στην Κύπρο και έχασε το σερί της σε τούτο το Nations League. Μιλάμε για τους εσωτερικούς «αντιπάλους» -έως και «εχθρούς» θα τους έλεγες. Όμως η «χαρά τους» διήρκησε ελάχιστα 24ωρα.

Ο Γκουστάβο Πογιέτ που δημιούργησε μια «νέα Εθνική» ομάδα, είπε χθες στη συνέντευξη τύπου ότι «Πρέπει να κερδίσουμε, για να πανηγυρίσουμε όπως ξεκινήσαμε». Η Ελλάδα μπορεί να είχε εξασφαλίσει εδώ καιρό, από το 4 στα 4, την 1η θέση στον όμιλό της, όμως ο Ομοσπονδιακός τεχνικός και οι διεθνείς ήθελαν το καλό φινάλε.

Κι αυτό πραγματικά ήρθε εμφατικά, με υπέροχο β΄ημίχρονο κόντρα στη Β. Ιρλανδία. Η ποιότητα σε αυτό το βράδυ έδειξε ξανά ότι η ομάδα έχει δυνατότητες να διεκδικήσει στα ίσα την πρόκριση στο επόμενο Euro και βέβαια… έστειλε αδιάβαστους τους εσωτερικούς «αντιπάλους». Τους εξωτερικούς απέδειξε ότι τους είχε εύκολους σε τούτη τη φάση, έρχονται τώρα οι πιο δύσκολοι.

Οι εσωτερικοί «αρνητές», με την εμπάθεια που βγάζουν απέναντι στην ομάδα ΟΛΩΝ των φιλάθλων, γίνονται ρεζίλι στα μάτια των Ελλήνων, εκείνων που έχουν την Εθνική ομάδα ΠΑΝΩ από κάθε συλλογική αντιπαλότητα.

Η Εθνική του α’ ημιχρόνου ήταν μια απογοητευτική συνέχεια του αγώνα της Κύπρου. Μόνο το γκολ του Πέλκα (από λάθος του γκολκίπερ) την κράτησε όρθια, ενώ αντίθετα η ισοφάριση έβγαλε πρόβλημα στην καρδιά της άμυνας.

Το β΄ημίχρονο, όμως, ήταν γοητευτικό. Η Εθνική είχε εξαιρετικούς συνδυασμούς-αυτοματισμούς, δούλεψε άριστα στην πίεση και πήρε πολλά από παίκτες κλειδιά. Ο Πέτρος Μάνταλος με κλέψιμο έκανε την αρχή για το 2-1 και με τρομερή βολίδα στο 3-1 εξελίχθηκε σε κλειδί της νίκης. Ο αρχηγός Τάσος Μπακασέτας έδωσε μια υπέροχη ασίστ, σχεδόν πεσμένος, για το δεύτερο γκολ που ξεκλείδωσε την κατάσταση. Και ο Γιώργος Μασούρας με ιδανικό πλασέ «σκότωσε» τον αντίπαλο γκολκίπερ βάζοντας τα πράγματα στη θέση τους.

Η ομάδα νίκησε 3-1, θα μπορούσε ακόμη και 5-1. Ήταν «γεμάτο» το β’ ημίχρονο και πρέπει να αποτελέσει οδηγό της, σε αντίθεση με το πρώτο. Το «5 στα 6» προσφέρει, πέρα από την 1η θέση και την καβάντζα - «δεύτερη ευκαιρία» για το Euro, μεγάλη ψυχολογική ανάταση για την ομάδα. Το είχε ανάγκη η Ελλάδα, το είχαν ανάγκη αυτά τα παιδιά.

Η Εθνική έκανε ξανά τον κόσμο να χαμογελάει και τούτο είναι πολύ σημαντικό. Κρατάμε την υπέροχη ατμόσφαιρα στα αποδυτήρια, «πετάμε» στην άκρη τους «μίζερους αντί» και περιμένουμε με ανυπομονησία τα προκριματικά του Euro για να δούμε την ομάδα εκεί που της αξίζει! Μακάρι.

Η Εθνικάρα με 5/6 έκανε κάθε «αρνητή» να υποφέρει!