Απόψε στην Λεωφόρο ο Παναθηναϊκός όχι απλά το φώναξε, αλλά το βροντοφώναξε, ότι πάει για πρωτάθλημα. Άλλες χρονιές με το 0-1 στο 36 κόντρα στην ροή του αγώνα από την ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός θα είχε λυγίσει. Σήμερα όχι μόνο δεν λύγισε, αλλά με ορμή και τρομερό πάθος και με πλάνο, έκανε την ανατροπή μέσα σε τρία λεπτά. Αυτό σημαίνει, ότι ο φετινός Παναθηναϊκός είναι φτιαγμένος από ατσάλι, έχει ψυχή και έχει προσωπικότητες με την μεγαλύτερη να βρίσκεται στον πάγκο του και να είναι φυσικά ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Με τη νίκη αυτή η ομάδα είναι πλέον μόνη πρώτη με το 4 στα 4 και με διαφορά έξι πόντων από την ΑΕΚ και 4 πόντων από τον Ολυμπιακό, ενώ και με τη αναμενόμενη νίκη του ΠΑΟΚ αύριο πάλι πρώτος θα είναι με δύο βαθμούς διαφορά.

Επειδή βλέπω να γίνεται κάποια κουβέντα για τα πέναλτι να πω, ότι είναι καθαρά και τα δύο και με απόφαση του Καμπάκοφ και με απόφαση του VAR. Στο πρώτο πέναλτι ο Σπόραρ γυρίζει την μπάλα  με κεφαλιά, αλλά η πορεία της ανακόπτεται από το σηκωμένο χέρι του Χατζησαφί. Στην δεύτερη φάση ο Λιβάι Γκαρσία έχει χάσει στην πλάτη του τον Γκάνεα και τον γκρεμίζει εντός περιοχής. Καθαρό πέναλτι και κάρτα, που δεν δόθηκε στον Γκαρσία.

Ότι άλλο συζητιέται για τα πέναλτι δεν έχει καμία βάση. Το γεγονός, ότι επί χρόνια ο Παναθηναϊκός δεν έπαιρνε αυτό που δικαιούται δεν σημαίνει, ότι θα του κάνουν πέναλτι και δεν θα τα δίνουν. Και καταλάβατε φαντάζομαι πόσο σημαντικό ήταν να έρθει να το παίξει το ντέρμπι ξένος διαιτητής, διότι ο Σιιδηρόπουλος που βλέπει Παναθηναϊκό και σφυρίζει κόντρα αμφιβάλω αν θα είχε δώσει τα καθαρά πέναλτι.

Πέρα από αυτό ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έχασε τέσσερις καθαρές ευκαιρίες για γκολ. Τις έχασαν ο Σπόραρ(τρομερή ποδιά στον Τζαβέλα, αλλά ο Στάνκοβιτς του έκλεισε την γωνία και το απέκρουσε), ο Κουρμπέλης και δύο φορές οι αμυντικοί της ΑΕΚ έκοψαν την μπάλα προ του Σπόραρ, που ήταν έτοιμος να σκοράρει.

Ο Παναθηναϊκός ήταν σαρωτικός στο πρώτο ημίωρο έχασε γκολ και όπως συμβαίνει πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις το δέχθηκε από ωραία ενέργεια του Αραούχο(παίκτης κόσμημα για το ελληνικό ποδόσφαιρο, χειροκροτήθηκε από τον κόσμο όταν αποχωρούσε) και επίσης ωραία κίνηση του Πινέδα και πλασέ. Σε αυτή την φάση ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την λάθος πάσα του Ρούμπεν και στη συνέχεια η ομάδα ήταν σε ανισορροπία.

Και εκεί που λες δύσκολα το γυρνάει ο Παναθηναϊκός η ομάδα του Γιοβάνοβιτς …σεληνιάστηκε και μέσα σε τρία λεπτά έκανε το 2-1. Επνιξε την ΑΕΚ και στην πρώτη περίπτωση ο Τσέριν εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σπόραρ κέρδισε το πέναλτι και ο Αϊτόρ ευστόχησε και στην δεύτερη περίπτωση ο Αϊτόρ βρήκε τον Γκάνεα, που πάτησε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Λιβάι. Το πέναλτι έκανε γκολ ο Σπόραρ και η Λεωφόρος πήρε φωτιά.

Το δεύτερο ημίχρονο έγινε ροντέο μετά την απόφαση του Αλμέιδα να πάρει μεγάλα ρίσκα και να παίξει χωρίς αμυντικό χαφ από το 57 και μετά. Ηταν βούτυρο στο ψωμί του Παναθηναϊκού, που έχασε πολλά γκολ. Είχε δύο δοκάρια με τον Αιτόρ(από πάσα του Σπόραρ) και με τον Παλάσιος, που έπιασε τρομερό σουτ εκτός περιοχής, ενώ ο Παλάσιος έχασε μεγάλη ευκαιρία και στις καθυστερήσεις. Η ΑΕΚ είχε και αυτή τις στιγμές της, αλλά στην μία ο Αραούχο από καλή θέση αστόχησε και προς το τέλος του αγώνα ο Γκαρσία σηκώθηκε ψηλά, αλλά η κεφαλιά έφυγε ψηλά άουτ.

Ο Γιοβάνοβιτς πήρε άριστα και στην διαχείρηση του αγώνα, αφού με την είσοδο του Μπερνάρ, κέρδισε και πάλι την κατοχή και όποτε έπιανε την μπάλα στα πόδια του δημιουργούσε καταστάσεις. Και οι άλλες αλλαγές βοήθησαν την ομάδα, που έτρεξε πολύ και πήρε στο τέλος μία πεντακάθαρη νίκη.

Αυτή η ομάδα είναι χτισμένη για μεγάλα πράγματα και η Λεωφόρος το φώναξε «πρωταθλητή σε θέλουμε Παναθηναϊκέ».

Παναθηναϊκός για πρωτάθλημα με πεντακάθαρη ανατροπή σε τρία λεπτά, «έπνιξε» την ΑΕΚ