Η Εθνική αγωνίστηκε με την ίδια τριάδα που παρέταξε και την Τρίτη στο ντέρμπι με το Βέλγιο, είχε τα καλά της διαστήματα, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι ουσιαστικό από μια καταφανώς ανώτερη ομάδα. Περιορίζεται, έτσι στην τρίτη θέση του γκρουπ και αποκλείεται από τη συνέχεια ό,τι κι αν γίνει στην τελευταία αγωνιστική την Πέμπτη, όπου η Σουηδία και το Βέλγιο θα διεκδικήσουν την πρωτιά και την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Επιπλέον, το συγκρότημα του Κώστα Βατσακλή είχε σίγουρα την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα και από το σημερινό ματς.

Το Α είχε η Ελλάδα και σε αυτόν τον αγώνα και πρώτος στο τραπέζι μπήκε ο Γιάννης Σγουρόπουλος (νούμερο 151 στην τρέχουσα παγκόσμια κατάταξη). Αντίπαλός του ο Τρουλς Μέρεγκαρντ (Νο 77) σε αγώνα που έφερνε ευχάριστες αναμνήσεις για την Ελλάδα, καθώς ο πρωταθλητής μας είχε νικήσει το 2018 στο ίδιο μέρος τον 19χρονο σήμερα Σκανδιναβό στον τελικό του απλού νέων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Τρία χρόνια μετά, όμως, τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Ο Μέρεγκαρντ παρουσιάστηκε ένα κλικ καλύτερος από τον Ελευσίνιο άσο, είχε το προβάδισμα σε όλα τα σετ και επικράτησε με 3-0.

Στον δεύτερο αγώνα, ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος (Νο 469) συνάντησε τον Άντον Σέλμπεργκ, πρωταθλητή στο Τσάμπιονς Λιγκ πέρυσι με την Μπορούσια Ντίσελντορφ (Νο 51). Ο αριστερόχειρας διεθνής μας είχε την ευκαιρία να παίξει ελεύθερα και να μετρήσει δυνάμεις σ’ ένα ματς που από μόνο του αποτελούσε και πολύτιμη εμπειρία. Δεν απέφυγε την ήττα με 3-0 σετ, πάντως έδειξε τις αρετές του.

Ο αδερφός του, ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος (Νο 447), τοποθετήθηκε σήμερα στη θέση 3 και τέθηκε αντιμέτωπος με τον Γιον Πέρσον, βασικό μέλος της εθνικής Σουηδίας που κατέκτησε το 2018 το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ομαδικού (Νο 43 στον πίνακα αξιολόγησης).
«Ζεστός» από τους δύο αγώνες που έδωσε απέναντι στο Βέλγιο, ο αριστερόχειρας πρωταθλητής μας προσπάθησε να πιέσει κυρίως με καλό σερβίς και forehand επίθεση και είχε αρκετές καλές στιγμές. Να φτάσει σε ανατροπή των προβλέψεων δεν μπορούσε, όμως, και με την ήττα 3-0 σετ διαμορφώθηκε και το τελικό αποτέλεσμα.

Αναλυτικά, η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Σουηδία 0-3:

Γιάννης Σγουρόπουλος-Τρουλς Μέρεγκαρντ 0-3 (8-11, 6-11, 10-12)
Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος-Άντον Σέλμπεργκ 0-3 (10-12, 5-11, 5-11)
Γιώργος Κωνσταντινόπουλος-Γιον Πέρσον 0-3 (7-11, 7-11, 5-11)

Πινγκ Πονγκ: Ήττα 3-0 από τη Σουηδία και αποκλεισμός για την Εθνική ομάδα στο Ευρωπαικό