Η ομάδα της Ερυθραίας πήρε ρεβάνς για την ήττα στο Κερατσίνι, στον πρώτο γύρο, αποδίδοντας άριστα επιθετικά, χωρίς ωστόσο να παραμελήσει την άμυνα. Οι παίκτες του Φάρου δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, ως προς την ευστοχία και την αμυντική διάθεση, αλλά το ρόστερ τους παραμένει πολύ δυνατό κι ένα απ' τα καλύτερα της κατηγορίας.

Ο Πανερυθραϊκός ήταν ασταμάτητος, στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου πέτυχε 6 τρίποντα και με οδηγό τον Αλέξη Μπάρδα. Η άμυνα του Φάρου αδυνατούσε να ανακόψει το ρυθμό των γηπεδούχων και βρέθηκε πίσω με 10 (27-17) μετά την πρώτη περίοδο.

O Φάρος του Ανδρέα Πολέμη μείωσε γρήγορα στους 4 (30-26), αλλά ο Γεωργοπαπαδάκος κι ο Μπάρδας συνέχισαν να εκτελούν απ' τα 6.75, δημιουργώντας ένα σερί 11-0 (41-26 στο 14'). Οι Μαγκουνής και Σιούτης βοήθησαν το Φάρο να συνέλθει, αλλά η ομάδα της Ερυθραίας κατάφερε να διατηρήσει μια διαφορά 10 πόντων στη λήξη του πρώτο μέρους (49-39).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Πανερυθραϊκός προηγήθηκε με +15 (56-41), αλλά ένα γρήγορο 9-0 του Φάρου κατάβασε τη διαφορά στους 6 (56-50). Σε εκείνο το σημείο, ο Παναερυθραϊκός του Δημήτρη Χουχουλή «έσφιξε» την άμυνά του και με επι μέρους 14-3 ανέβασε τη διαφορά, για πρώτη φορά, στο +17 (70-53). Τελικά, οι ομάδες μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στους 15 (72-57), όσα ήταν και τα εύστοχα τρίποντα της Ερυθραίας.

Ο Φάρος προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά η ομάδα του Χουχουλή παρουσιάστηκε εξαιρετικά σοβαρή, όταν κλήθηκε να υπερασπιστεί το προβάδισμά που διατηρούσε επί 30 λεπτά. Τελικά, επικράτησε με σκορ  88-72.Ο MVP: O Aλέξης Μπάρδας. Ο παίκτης του Πανερυθραϊκού είναι, έτσι κι αλλιώς, εξαιρετικός σουτέρ και στο παιχνίδι με το Φάρο απλώς το τεκμηρίωσε με μεγαλειώδη τρόπο. Ευστόχησε σε 6 τρίποντα, πέτυχε 22 πόντους κι έβαλε από νωρίς τις βάσεις για τη σπουδαία νίκη της ομάδας του.Ο Σκληρός: Ο Στέφανος Σολωμός ήταν το έρεισμα του Πανερυθραϊκού στη ρακέτα και, μολονότι τα τρίποντα αποτέλεσαν τη βάση για να έρθει η νίκη, η παρουσία του αμυντικά κι επιθετικά ήταν κομβική, αφού έδωσε σκορ από χαμηλά (14 πόντοι) κι έπαιξε αποτελεσματική άμυνα στο λόου ποστ. Από κοντά κι ο Καλλιανιώτης που έβαλε ορισμένα μεγάλα σουτ, σε κρίσιμα σημεία και τέλειωσε το ματς με 15 πόντους. Ο Πεσμένος: Ο Σωτήρης Κατούφας ήταν ο κορυφαίος του Φάρου στο παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στον Ιωνικό, αλλά σήμερα έμεινε μακριά απ' τον καλό του εαυτό και δεν προσέφερε όσα συνηθίζει στην ομάδα. Η Γκέλα: Η αδυναμία του Φάρου να βρει, συστηματικά, σκορ απ' την περιφέρεια δυσκόλευε το έργο της ανατροπής του. Οι παίκτες του Ανδρέα Πολέμη δεν βρέθηκαν σε καλό απόγευμα εκτελεστικά και δεν βρήκαν τα σουτ που θα μείωναν τη διαφορά σε κρίσιμα σημεία. Η στιγμή: Οι δυο ομάδες προσέφεραν αρκετές εντυπωσιακές φάσεις, αλλά αυτή που ξεχώρισε ήταν το φοβερό κάρφωμα του Γκαιντάσοφ στο 18', το οποίο ξεσήκωσε συμπάικτες και κοινό.Η διαιτησία: Τσαρούχα και Θεοδωρόπουλος ήλεγξαν, σε γενικές γραμμές, την αναμέτρηση, αν και υπήρξαν στιγμές που οι δυο ομάδες είχαν κάποια παράπονα. Παρ' όλα αυτά, η διαιτησία τους δεν επηρέασε την έκβαση του αγώνα. Οι Στρατηγοί: Ο Δημήτρης Χουχουλής είχε την τύχη να δει τους παίκτες του να σουτάρουν με εξαιρετικά ποσοστά απ' το πρώτο ημίχρονο και να παίζουν εξαιρετική άμυνα, όταν ο Φάρος πλησίαζε απειλητικά για την ανατροπή, κυρίως στην τρίτη περίοδο.

Ο Ανδρέας Πολέμης έπρεπε να βρει τρόπο να μείνουν προσηλωμένοι στο πλάνο οι παίκτες του, παρά τη φοβερή ευστοχία των γηπεδούχων και τη δική τους αστοχία. Ο Φάρος προσπάθησε να βρει λύσεις απ' τη ρακέτα, αλλά οι παίκτες του Πανερυθαϊκού είχαν την ψυχολογία, ώστε να αντεπεξέλθουν.Η εξέδρα: Το γήπεδο της Ερυθραίας ήταν κατάμεστο και η ατμόσφαιρα ήταν, άκρως, μπασκετική με φίλους των δυο ομάδων να υποστηρίζουν τις προσπάθειες των ομάδων τους.Πανερυθραϊκός – Φάρος Κερατσινίου 88-72Δεκάλεπτα: 27-17, 49-39, 72-57, 88-72Διαιτητές: Τσαρουχά – ΘεοδωρόπουλοςΠανερυθραϊκός (Χουχουλής): Κωτίδης, Μπάρδας 22 (6), Καλλιανιώτης 15 (4), Σπυρόπουλος, Γεωργοπαπαδάκος 8 (2), Προδρόμου 8 (1), Γιαουρτόγλου 10 (2), Γεωργίου 7 (1), Σολωμός 14, Αντωνίου, Γκαϊτάσοφ 4, ΠρέκαςΦάρος Κερατσινίου (Πολέμης): Κομποδιέτας 8, Μοσχοβίτης 10 (1), Χανιάς, Κουρής 9, Στογιάνοβιτς, Πετροδημόπουλος 10, Σιούτης 13 (1), Λυκογιάννης 2, Μαγκουνής 5 (1), Κατούφας 4, Παπαδόπουλος 11