Ένα πραγματικά σπουδαίο παιχνίδι διεξήχθη στα «Δύο Αοράκια» και άνοιξε την αυλαία της τρίτης –και τελευταίας- αγωνιστικής των ομίλων. Η Σερβία αντιμετώπισε την Γαλλία και κατάφερε να την κερδίσει, έχοντας τους δύο σταρ της σε τρομερή κατάσταση.

Οι παίκτες του Αλεκσάνταρ Μπούτσαν άφησαν πίσω την πολύ άσχημη εμφάνιση απέναντι στο Πουέρτο Ρίκο, παρουσιάστηκαν σοβαροί και παίρνοντας τα ηνία του αγώνα από τα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, κατάφεραν να... χτίσουν το προβάδισμά τους, το οποίο κράτησαν ως το τέλος.

Η Γαλλία προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά και το πέτυχε μέσα από την άμυνά της, στα τέλη της τρίτης περιόδου (60-63, 29’). Οι Σέρβοι, όμως, ήταν αποφασισμένοι να φτάσουν στη νίκη, ανέβασαν την απόδοσή τους στο τέταρτο δεκάλεπτο και έτσι έκαναν το 3Χ3 στη φάση των ομίλων.

Ο Μάρκο Πετσάρσκι με 28 πόντους (11/18 σουτ) και 9 ριμπάουντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τη χώρα του, με τον Φίλιπ Πετρούσεφ να ακολουθεί με ένα μεγαλοπρεπές double double (18 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 τάπες). Από την άλλη πλευρά, ο Ζοέλ Αγιαγί ήταν σε μεγάλη μέρα (33 πόντοι, 12/22 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), όμως δεν ήταν αρκετός για να αλλάξει τις ισορροπίες.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 36-46, 60-64, 76-85.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα.

Η Κίνα πέτυχε την πρώτη νίκη της, κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο (99-94) και κατέκτησε την 3η θέση του Δ ομίλου. Το παιχνίδι είχε τρείς εναλλαγές στο σκορ με ευρεία διαφορά στο σκορ. Οι Κινέζοι προηγήθηκαν 30-19 στα 12 πρώτα λεπτά και είχαν το προβάδισμα στο ημίχρονο, αλλά το Πουέρτο Ρίκο ήταν καλύτερο αμυντικά στο 3ο δεκάλεπτο και έφτσσε στο συν 7 (50-57). Στην τελευταία περίοδο ο κορυφαίος της Κίνας, Γκουό εξασφάλισε την νίκη, παρά την αντεπίθεση του Πουέρτο Ρίκο που μείωσε μέχρι τους τρείς πόντους (97-94), αλλά είχε δυο άστοχες επιθέσεις στα 34 τελευταία δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 44-39, 70-72, 99-94

Γαλλία – Σερβία 76-85