Το ματς της βραδιάς έγινε στη Φιλαντέλφεια, εκεί όπου οι Σίξερς υπέκυψαν έπειτα από τρεις παρατάσεις και έχασαν 119-117 από τους Θάντερ. Πρόσωπο του αγώνα ο Ουέστμπρουκ που έκανε ένα ακόμα triple double (27π., 18ριμπ., 15ασ.) με τους Κάρμέλο και Τζορτζ να σημειώνουν από 24 πόντους. Οι Σίξερς είχαν κορυφαίο τον Εμπίντ με 34 πόντους. Το ματς κρίθηκε σε μια τάπα του Πάτερσον σε προσπάθεια τριών πόντων του Ρέντικ, τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Με κορυφαίο τον Πολ που σημείωσε 28 πόντους (8ασ., 7κλ.) οι Ρόκετς κέρδισαν εύκολα τους Σπερς στο Χιούστον 124-109 στο ντέρμπι της ημέρας. Άλλους 28 πόντους πέτυχε και ο Χάρντεν, ο οποίος πάντως, ήταν άστοχος με 6-18 σουτ. Οι Σπερς είχαν τα μεγάλα τους «όπλα» σε μέτρια βραδιά.

Ο Γκομπέρ στάθηκε σε ένα ακόμα ματς άτυχος καθώς τραυματίστηκε μόλις στο δεύτερο λεπτό, αλλά αυτό δεν στοίχισε στους Τζαζ που πήραν μια μεγάλη νίκη με 107-95 μέσα στη Βοστόνη επί των Σέλτικς. Ρούμπιο με 22 πόντους και Μίτσελ με 17 ήταν οι πρωταγωνιστές των Τζαζ, ενώ από τους Σέλτικς ξεχώρισε ο Ίρβινγκ με 33 πόντους.

Οι Ουίζαρντς βρήκαν λύσεις από τον πάγκο τους με τον Σκοτ να πετυχαίνει 22 πόντους και πήραν τη νίκη 100-91 απέναντι στους Κλίπερς. Ο Μπιλ με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ συνέχισε τις καλές εμφανίσεις οδηγώντας την ομάδα του στο 16-13.

Χωρίς τους Ουάισαϊντ και Ουίνσλοου οι Χιτ πήραν σπουδαία νίκη με 104-98 μέσα στη Σάρλοτ κόντρα στους Χόρνετς. Η ομάδα του Μαϊάμι παρότι χρησιμοποίησε εννέα παίκτες είχε πολυφωνία στην επίθεση (επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων) και κατέκτησε τη νίκη χωρίς να ξεχωρίσει κάποιος.

Δεύτερη σερί ήττα για τους Πέισερς, αυτή τη φορά από τους Πίστονς με σκορ 104-98. Η ομάδα του Ντιτρόιτ είχε κορυφαίο τον Ντράμοντ, ο οποίος σημείωσε 23 πόντους και μάζεψε 13 ριμπάουντ. Οι Πίστονς είχαν πολλές επιλογές στην επίθεσή τους, την ώρα που οι Πέισερς τα περίμεναν όλα από τους Ολαντίπο (26π.) και Τέρνερ (24π.).

Μια μέτρια εμφάνιση ήταν αρκετή για τους Μπλέιζερς που επικράτησαν 95-88 των Μάτζικ μέσα στο Ορλάντο. Λίλαρντ και ΜακΚόλουμ πέτυχαν 21 και 20 πόντους αντίστοιχα, χωρίς να είναι ιδιαίτερα εύστοχοι. Οι Μάτζικ είχαν σε μεγάλα κέφια τον Βούτσεβιτς με 26 πόντους και 14 ριμπάουντ αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

Στο Τορόντο ο ΝτεΡόζαν ήταν ασταμάτητος με 31 πόντους, ο Λάουρι έκανε triple double (10π., 10ριμπ., 12ασ.), ο Ιμπάκα σημείωσε 18 πόντους και οι Ράπτορς έκαναν πάρτι κερδίζοντας 120-87 τους Νετς. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως πλην του ΜακΚίνι σκόραραν όλοι οι παίκτες που έπαιξαν για τους γηπεδούχους.

Ένα τρίποντο του Τσάλμερς και στη συνέχεια ένα λέι απ του Έβανς έδωσαν τη νίκη με 96-94 στους Γκρίζλις απέναντι στους Χοκς. Οι δύο παίκτες του Μέμφις ήταν και οι κορυφαίοι της ομάδας του με τον πρώτο να πετυχαίνει 16 πόντους και τον δεύτερο 22.

Στην παράταση πήραν τη νίκη οι Νάγκετς με 117-111 από τους Πέλικανς παρότι βρέθηκαν αρκετά πίσω στο σκορ κατά την κανονική διάρκεια της αναμέτρησης. Η ομάδα του Ντένβερ γύρισε το ματς στο τέταρτο 12λεπτο και στην παράταση αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη.