Οι «Καβς» πλήρωσαν το κακό αμυντικά τέταρτο 12λεπτο αλλά και τον τραυματισμό του Λαβ στον αριστερό μοιρό από την τρίτη περίοδο. Με τον Τόμας (22) πρώτο βιολί και τους Τέρνερ (19), Ζέλερ (16) να ακολουθούν, οι Σέλτικς κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη. Ο ΛεΜπρον πέτυχε 30 πόντους αλλά με κακά ποσοστά (9-23).

Οι Χοκς συνέχισαν τις εντυπωσιακές εμφανίσεις με θύμα αυτή τη φορά τους Πέισερς, τους οποίους και κέρδισαν με 102-96. Ο Μίλσαπ ήταν πρώτος σκόρερ με 24 πόντους με τον Χόρφορντ να πετυχαίνει άλλους 21. Από τους Πέισερς κορυφαίος ήταν ο Τζορτζ με 31 πόντους και 7-12 τρίποντα.

Οι Χόρνετς μετά τη νίκη τους επί των Καβαλίερς γνώρισαν την ήττα στην έδρα τους από τους Χιτ με 98-95, παρά τους 27 πόντους τους Μάρβιν Ουίλιαμς. Ουέιντ και Μπος σημείωσαν από 22 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Με τους Πολ (21π.) και Ρέντικ (20π.) να αναλαμβάνουν το σκοράρισμα και τον Τζόρνταν να είναι απόλυτος άρχοντας κάτω από τα καλάθια (18ριμπ.) οι Κλίπερς πήραν τη νίκη μέσα στο Ορλάντο με 107-93 επί των Μάτζικ.

Μετά τους 41 πόντους του απέναντι στους Ουόριορς, ο Ουόλ επανήλθε με triple double (18π., 13ριμπ., 10ασ.) απέναντι στους Σίξερς και οδήγησε τους Ουίζαρντς στη νίκη 106-94. Σπουδαία εμφανίση από τον Γκορτάτ με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Οι Νικς χωρίς τον Καρμέλο Άντονι και με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να μην παίρνει καθόλου χρόνο συμμετοχής, γνώρισαν την ήττα μέσα στη Νέα Υόρκη από τους Γκρίζλις (91-85).

Ο Ντανίλο Γκαλινάρι έκανε για ένα ακόμα ματς πράγματα και θαύματα πετυχαίνοντας 33 πόντους στη νίκη των Νάγκερς επί των Μπουλς. Ο Ρόουζ πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή εμφάνιση με 30 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ αλλά δεν κατάφερε να αποτρέχψει τη ήττα για τους «ταύρους».

Τέλος στο Ντάλας, οι Σπερς αφού έκαναν πλάκα για ένα ημίχρονο στους Μάβερικς (62-26) στη συνέχεια κατέβασαν ταχύτητα και πήραν τη νίκη με το 116-90.