MENU

«Ορθιος» στην Κύμη ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πατρών και η Κύμη είναι από τις ομάδες που αναμένεται να πρωταγωνιστήσουν στο φετινό πρωτάθλημα και στη πρώτη... μάχη τους στο πλαίσιο της α' φάσης του Κυπέλλου το σύνολο του Μάκη Γιατρά πήρε τη νίκη. O Νίκος Πέττας ένα δευτερόλεπτο για το φινάλε «πυροβόλησε» κι έγραψε το 62-64.

Συνεχίζουν ο Δούκας και οι Μαχητές

Ο Δούκας νίκησε με 70-74 την Δόξα Λευκάδας, με την ομάδα του Μάριου Γούναρη να δείχνει πολύ καλή εικόνα για 30 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 13-21 στο 10', 26-38 στο 20΄και 32-52 στο 30' και παρά την αντεπίθεση που εξαπέλυσαν οι γηπεδούχοι στην τέταρτη περίοδο κατάφεραν και πήραν τη νίκη. Οι Μαχητές Δόξα Πεύκων πήραν την πρόκριση και αυτοί με την σειρά τους για την β' φάση του Κυπέλλου, καθώς κατάφεραν να επικρατήσουν της Λιβαδειάς με 91-90.

Φαβορί στα χαρτιά και στην πράξη ο Φάρος

Ο Φάρος Κερατσινίου στον τελευταία χρονικά αγώνα της α' φάσης επικράτησε του Παγκρατίου με 79-57. Η ομάδα του Κερατσινίου είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης στη μεγαλύτερη διάρκειά της και κατάφερε να πάρει άνετα τη νίκη επί των «ροσονέρι».

Με το... δεξί Ηρακλής και Ψυχικό

Ο Ηρακλής κατάφερε να φύγει νικητής από την Καλλιθέα, όπου ο Εθνικός αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε επίσημο παιχνίδι. Οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά ο Δημήτρης Δέσπος με μία εύστοχη βολή 1,7'' πριν από το φινάλε χάρισε τη νίκη στον «Γηραιό». Νωρίτερα ο Μάικ Ντι Νούνο είχε πραγματοποιήσει εξαιρετική εμφάνιση για τους φιλοξενούμενους. Το Ψυχικό ανεβάζοντας στροφές στη δεύτερη ημίχρονο μπήκε με το... δεξί στη νέα σεζόν, καθώς επικράτησε στην Βέροια του τοπικού Φιλίππου με 68-79.

Τα αποτελέσματα της α' φάσης

01. Κύμη - Προμηθέας 62-64

02. Πευκοχώρι - Περιστέρι 56-84

03. Φάρος - Παγκράτι 79-57

04. Πανερυθραϊκός - ΟΦΗ 20-0 α.α.

05. Φίλιππος Β.- Ψυχικό 68-79

06. Μαχητές Δόξα Πεύκων - Λιβαδειά 91-90

07. Εθνικός- Ηρακλής 81-82

08. Δόξα Λευκάδας - Δούκας 70-74

Κύμη - Προμηθέας Π. 62-64

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Μαγκλογιάννης, Τσαρουχα

Δεκάλεπτα: 16-16, 27-34, 48-48, 62-64

Κύμη (Μπρατσιάκος): Μιλόσεβιτς 11(1), Παπαντωνίου 2, Καρινιάουσκας 7(1), Κωνσταντακόπουλος, Γκιζόγιαννης 15(4), Κατράνας, Ψαθάς 14(2), Λόλας 5(1), Κακιούζης, Σκουλούδης, Σιγκούνας 8, Τουντζιαράκης

Προμηθέας Π.(Γιατράς): Κουμπούρας 12(1), Τσάμης 7(1), Ντιπ 4, Πέττας 13(1), Πάνος 6, Πέτροβιτς, Γερομίχαλος 10, Αλίχοτζιτς 12, Χαμηλός, Μαναβόπουλος, Νοέας, Γιαννικόπουλος

Πευκοχώρι Περιστέρι 56-84

Διαιτητές: Σιμητόπουλος, Τζίμα, Κοεμτζόγλου.

Δεκάλεπτα: 11-18, 30-45, 50-68, 56-84.

Πευκοχώρι (Ντολόπουλος, Καραμανλής): Ονάσογλου 15 (1), Τέρπος 5, Αράπης 5, Αμπατζίδης, Θεοδωράκος 13, Νησιώτης 6, Κιχμετζόγλου 9, Συμεωνίδης 3.

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Λάκκας 8, Παπαδιονυσίου 5 (1), Τσιότρας 6 (2), Πολυτάρχου 20 (5), Παπαντωνάκος 7 (2), Σκουλίδας 5 (1), Ψαρόπουλος 9 (1), Καττιάκος 11, Πέτρουλας, Γκίλχριστ 13 (1).

Φάρος Κερατσινίου-Παγκράτι 79-57

Διαιτητές: Θεονάς-Σκούτας-Θεοδωρόπουλος

Δεκάλεπτα: 13-6, 41-25, 54-45,79-57

Φάρος Κερατσινίου (Πολέμης): Παπαδόπουλος 2, Παπαμακάριος 7 (1), Αγγελόπουλος 22 (5), Πετροδημόπουλος 6, Λιακόπουλος 8 (1), Καράμπουλας 6, Κομποδιέτας 2, Κακιούζης 2, Σκορδίλης 13, Μπατής 9 (1), Κατούφας 2, Ζώρζος.

Παγκράτι (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 3 (1), Παναγιωταράς, Δενδρινός, Φακοπουλίδης 5 (1), Μοτσενίγκος 8 (1), Λεκάκης, Αντωνάκης 9, Κουτρούλιας 11, Σαχπατζίδης 8, Παπαδιονυσίου 12 (2), Περσίδης, Μήτσιαλος.

Μαχητές Δόξα Πεύκων. – Λιβαδειά 91-90

Δεκάλεπτα: 23-22, 45-39, 67-60, 91-90

Πεύκα (Χατζηκυριακίδης) : Απιδόπουλος , Μπουρδάνος 12 (3), Γερομιχαλός 7, Ελευθεριάδης 19 (2), Μάρουσιτς 8 (1), Θωμαΐδης, Γράβας 11 (1), Θεοδωράκος , Θορστέινσον 32, Λευκαδίτης 2.

Λιβαδειά (Κατσούνης) : Καλαμπάκας 4, Βουκαντίνοβ 19, Ντακούλιας 1, Βούλγαρης 6 (2), Χάλαρης 11, Γκαγκαλούδης 28 (4), Μαχαίρας 11, Σταύρου, Δημητριάδης 10 (2).

Εθνικός - Ηρακλής 81-82

Διαιτητές: Παναγιώτου, Τσούνας, Κωνσταντινόπουλος

Δεκάλεπτα: 24-20, 46-45, 67-64, 81-82

Εθνικός (Βλάχος): Μάντζαρης 16 (1), Τζόλος 11 (3), Τότσιος 15 (1), Βασιλόπουλος 7 (1), Παλαιοχωρίτης, Ράπτης 4, Γκιζόγιαννης 16, Μαγκουνής 9 (1), Τζιάλλας 3, Ψυλέας.

Ηρακλής (Πέρκος): Μουρατίδης 3 (9ρ.), Αποστολίδης Γ. 9 (7ασ.), Καραγκιολίδης 2, Ντι Νούνο 26 (3τρ, 7ασ.), Αποστολίδης Απ. 2, Μπένας 14, Δέσπος 18 (7ρ.), Γκιουλέκας 8

Δόξα Λευκάδας - Δούκας 70-74

Διαιτητές: Γεωργιάδης-Πουρσανίδης-Ευφραιμίδης

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 26-38, 39-57,70-74

Δόξα Λευκάδας (Ζιάγκος): Βαγενάς 5, Τσαλδάρης 11 (1), Κούτρας 7 (1), Καρύδας 21 (3), Πετρόπουλος 4, Χρυσόπουλος, Μανούσος 11, Κανονίδης, Κέντζο 9, Πεταλωτής, Ιωάννου 2, Γεωργάκης.

Δούκας (Γούναρης): Κουκάς 12 (2), Καραμπατσος 4, Μιχάλογλου 21 (2), Τζόρτζεβιτς 14, Μαστόρος 7 (1), Σπυρόπουλος 2, Μιλεντίγιεβιτς 6 (1), Πέτρου, Καρράς 2, Χ. Κούτρας 6 (2).

Β' ΦΑΣΗ

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 25/9

09. Ψυχικό - Κηφισιά

10. Περιστέρι - Τρίκαλα

11. Καβάλα - Απόλλων Πατρών

12. Φάρος Κερ. - Κολοσσός

13. Ηρακλής - Αρκαδικός

14. Μαχητές Δόξα Πεύκων - Λαύριο

15. Δούκας- Προμηθέας Πατρών

16. Πανερυθραϊκός - Κόροιβος

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ - 28/9

17.ΝΙΚΗΤΗΣ Α9 - ΝΙΚΗΤΗΣ Α16

18.ΝΙΚΗΤΗΣ Α15 - ΝΙΚΗΤΗΣ Α11

19.ΝΙΚΗΤΗΣ Α14 - ΝΙΚΗΤΗΣ Α12

20.ΝΙΚΗΤΗΣ Α13 - ΝΙΚΗΤΗΣ Α10

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ - 30/9 ή 1/10

21.ΝΙΚΗΤΗΣ Α19 - ΝΙΚΗΤΗΣ Α20

22.ΝΙΚΗΤΗΣ Α17 - ΝΙΚΗΤΗΣ Α18

Γ' ΦΑΣΗ - Τετάρτη 07/10/2015

23.Αρης - ΑΕΚ

24.Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός

25.ΝΙΚΗΤΗΣ Α21 - ΝΙΚΗΤΗΣ Α22

26.ΠΑΟΚ - Ρέθυμνο

Αρχή με ματσάρες και... θρίλερ
EVENTS