Ημιτελικός
  • Ρομπέρτο Βάσκεζ
  • Μπόρις Κρέγιτς
  • Ομάρ Μπερμούδεζ Μαρισκάλ

ΑΕΚ για μεγάλα πράγματα στο Ρίο! Η Ένωση αφού απέβαλε το άγχος των πρώτων λεπτών, απέναντι στην Σαν Λορέντζο και αφού ανέβασε την απόδοσή της από το 7ο λεπτό του αγώνα κλαι έπειτα, έκανε την αναμέτρηση με τους πρωταθλητές Αργεντινής να μοιάζει με... μονόλογος.

Οι παίκτες του Μπάνκι κυριάρχησαν κατά κράτος και σε κανένα σημείο του αγώνα δεν επέτρεψαν στους παίκτες του Γκονζάλο Γκαρσία να κατεβάσουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Κι όλα αυτά, έχοντας πολλούς διαφορετικούς πρωταγωνιστές στο παρκέ. Από τον Λαρεντζάκη, που έδωσε ώθηση στην υπόλοιπη ομάδα με την παρουσία του, ως τον Ντελρόι Τζέιμς, που κέρδισε τις... μάχες και έδωσε πολλές λύσεις.

Η Ένωση κατάφερε να πάρει την πρόκριση και θα διεκδικήσει το τρόπαιο του Intercontinental Cup απέναντι σε μία εκ των Φλαμένγκο ή Austin Spurs, που παίζουν σε λίγη ώρα μεταξύ τους (16/02, 01:00) με στόχο να γίνει... παγκόσμια βασίλισσα!

• 55

Ο Γκονζάλο Γκαρσία προσπάθησε να ανεβάσει την ένταση και τον ρυθμό, αλλά η ΑΕΚ δεν του επέτρεψε να δώσει εκείνος το ρυθμό.

• 32

Ο Λούκα Μπάνκι έκανε... παρεμβάσεις κάθε φορά που η ΑΕΚ δεν έβγαζε την εικόνα που ήθελε και δικαιώθηκε. Πήρε πολλά πράγματα από τους αναπληρωματικούς του και η ΑΕΚ έφτασε σε άνετη νίκη, η οποία έφερε την... υπογραφή του.

29'

Ο Τζόελ Άντονι ήταν δραστήριος και ορεξάτος και στο 29ο λεπτό του αγώνα έκοψε πολύ όμορφα την προσπάθεια του Ντελρόι Τζέιμς για λέι απ.

4’ 6 - 3
6’ 10 - 7
8’ 12 - 13
10’ 13 - 18
Παρά το αρχικό προβάδισμα με τον Σαντ Ρος, η ΑΕΚ έβγαλε άγχος στο παιχνίδι της και το εκμεταλλεύτηκε η Σαν Λορέντζο, παίρνοντας τα ηνία (6-3, 4'). Η Ένωση συνέχισε να πραγματοποιεί κακές επιθέσεις και η Σαν Λορέντζο το εκμεταλλεύτηκε, ανεβάζοντας τη διαφορά (12-7, 6'). Η είσοδος των Ξανθόπουλου-Λαρεντζάκη άλλαξε το παιχνίδι. Η ΑΕΚ ανέβασε την πίεση στην άμυνα και με τον «Λάρυ» να βγαίνει μπροστά επιθετικά το σκηνικό ανατράπηκε με επί μέρους 1-11 για το 13-18 του πρώτου δεκαλέπτου.
12’ 15 - 27
14’ 19 - 32
16’ 19 - 38
18’ 22 - 43
20’ 26 - 45
Με την ίδια διάθεση, αλλά και με σοβαρότητα στην άμυνα μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ. Η Ένωση βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (15-27, 12'). Οι Αργεντινού προσπάθησαν να μειώσουν με τον Καλφάνι, αλλά η ΑΕΚ είχε επιβάλλει τον ρυθμό της σε άμυνα και επίθεση και με τον Τζέιμς να ακολουθεί τον Λαρεντζάκη η διαφορά ανέβηκε (19-35, 15'). Οι παίκτες του Μπάνκι είχαν «διαβάσει» απόλυτα το παιχνίδι και με τον Γκρίφιν η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (19-40, 16'). Οι παίκτες του Γκαρσία δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και μοιραία η Ένωση ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά με τον Γιαννόπουλο να φωνάζει παρών (22-45, 18'). Η Σαν Λορέντζο έδειξε σημάδια... ζωής και με τον Φιέλερουπ μείωσε σε 26-45 στο τέλος του ημιχρόνου.
22’ 33 - 48
24’ 37 - 52
26’ 41 - 56
28’ 47 - 63
30’ 54 - 68
Η Σαν Λορέντζο μπήκε με διάθεση να μαζέψει τη διαφορά, αλλά ο Τζόρνταν Θίοντορ έκανε την εμφάνισή του στο ματς. Ο Αμερικανός άσος με δικά του σουτ κράτησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (33-51, 22'). Οι παίκτες του Γκαρσία «χτύπησαν» κοντά στο καλάθι και με τους Καλφάνι-Άντονι μάζεψαν τη διαφορά (40-52, 24'). Θίοντορ και Τζέιμς έδωσαν λύσεις στην επίθεση της ΑΕΚ και η Ένωση ανέβασε ξανά τη διαφορά (43-61, 26'). .Ο Νταρ Τάκερ ανέλαβε δράση για την Σαν Λορέντζο και με προσωπικές προσπάθειες μάζεψε τη διαφορά. Η ΑΕΚ, όμως κράτησε τον έλεγχο, χάρη σε καλάθια από Γκρίφιν και Σαντ Ρος και έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα της τάξεως των 14 πόντων (54-68).
32’ 56 - 70
34’ 58 - 76
36’ 60 - 78
38’ 60 - 83
40’ 64 - 86
Η ΑΕΚ είχε υπομονή στο παιχνίδι της και έμεινε πιστή στο πλάνο και στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Οι παίκτες του Μπάνκι «χτύπησαν» κοντά στο καλάθι με τον Τζέιμς και τον Σάκοτα και έφεραν εκ νέου το παιχνίδι στα μέτρα τους (58-76, 34'). Ο Θίοντορ φώναξε παρών και η ΑΕΚ έφερε τη διαφορά στους 20 πόντους, καθαρίζοντας το παιχνίδι από νωρίς (60-80, 36'). Μέχρι το τέλος του αγώνα η κατάσταση δεν άλλαξε, με την Ένωση να φτάνει σε επιβλητική νίκη, παίρνοντας εμφατικά την πρόκριση στον μεγάλο τελικό!

• 1

Η αντίδραση της ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Ένωση μπήκε... μουδιασμένη στο παιχνίδι, επέτρεψε στην Σαν Λορέντζο να πάρει τον έλεγχο του ρυθμού, όμως από το 7ο λεπτό και μετά άλλαξαν τα πάντα. Οι παίκτες του Μπάνκι ανέβασαν ρυθμό, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και έφεραν στα μέτρα τους το παιχνίδι, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 23 πόντους!

• 2

Η άμυνα της ΑΕΚ. Το παιχνίδι άλλαξε πλήρως, από τη στιγμή που η ΑΕΚ ανέβασε την πίεση στην άμυνά της. Οι παίκτες του Μπάνκι όχι απλώς έκλεισαν τους διαδρόμους στην Σαν Λορέντζο, αλλά σε πολλές περιπτώσεις οι παίκτες του Γκονζάλο Γκαρσία δεν... κοίταξαν καλάθι. Είναι χαρακτηριστικό, μάλιστα, πως στο τέλος του ημιχρόνου οι πρωταθλητές Αργεντινής μέτρησαν 10/33 σουτ και 11 λάθη.

• 3

Το τέταρτο δεκάλεπτο. Η Σαν Λορέντζο έδειξε σημάδια... αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο και προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, όμως η ΑΕΚ όχι μόνο κράτησε τα ηνία, αλλά ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.

Αυτό το τριήμερο στο Ρίο ντε Τζανέιρο είναι μια πραγματική γιορτή. Οι φίλαθλοι στις εξέδρες φρόντισαν να το δείξουν!

1
Ντελρόι Τζέιμς
Ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά κάτω από τα καλάθια για την ΑΕΚ. Ο Βινς Χάντερ δεν βρέθηκε στα γνωστά στάνταρ του, όμως ο «Roy» βγήκε μπροστά και έδωσε πολλές λύσεις, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη.

7
Νίκολας Αγκίρε
Ο Γκαρσία περίμενε πολλά από εκείνον, όμως ο Αγκίρε βρέθηκε σε κακή βραδιά, κάνοντας αρκετές κακές επιλογές. Η άμυνα της ΑΕΚ τον είχε... διαβάσει πολύ καλά και του έκοψε την δράση, στερώντας από την Σαν Λορέντζο μια σημαντική λύση.

12
Γιαννούλης Λαρεντζάκης
Ήταν ο παίκτης που μπήκε και άλλαξε το παιχνίδι για την ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο. Η δική του δράση έπαιξε καθοριστικό ρόλο ώστε να πάρει τα πάνω της η υπόλοιπη ομάδα. Στο πρώτο μέρος έπαιξε και για τον Θίοντορ, που δεν ήταν σε καλή βραδιά και έδειξε πως μπορεί να ηγηθεί.

Δεν έχασαν τον έλεγχο του αγώνα και σε γενικές γραμμές ήταν καλή η παρουσία τους. Κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου προκάλεσαν εκνευρισμό στον πάγκο της ΑΕΚ, μοιράζοντας τεχνικές ποινές, όμως δεν υπέπεσαν σε... μεγάλα λάθη.