BC LEVSKI SOFIA
  • Αλεξάντερ Πάβλοφ (ΠΓΔΜ)
  • Μανουέλ Ατάρντ (Ιταλία)
  • Κάρστεν Στράουμπε (Γερμανία)

Ο Βαγγέλης Αγγέλου έχοντας τις απουσίες των Μποχωρίδη και Μπελ, έκανε μεγάλο «ροτέισον» και έδωσε την ευκαιρίες σε αρκετούς παίκτες που δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής στα προηγούμενα παιχνίδια και τον δικαίωσαν. Έτσι αποχαιρέτησαν με νίκη την Ευρώπη και πλέον συγκεντρώνονται αποκλειστικά στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο Άρης έδειξε επιθετικές αρετές στο πρώτο ημίχρονο, όπου σκόραρε 46 πόντους. Οι «κίτρινοις» σούταραν με 55.6% στα τρίποντα και 61.9% στα δίποντα, νούμερα εξαιρετικά υψηλά για τα δικά τους δεδομένα. Ουσιαστικά «έπαιξαν» την Λέφσκι στο δικό της… παιχνίδι μιας και η βουλγαρική ομάδα είναι από τις καλύτερες επιθετικά. Παρά τις αλλαγές ο Άρης είχε τον έλεγχο, προηγούμενος και με πέντε πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης επέστρεψε στον… αμυντικό εαυτό του και αυτό τον βοήθησε να αυξήσει την διαφορά σταδιακά. Η Λέφσκι δεν μπορούσε να βρει λύσεις, την ίδια στιγμή που οι «κίτρινοι» συνέχισαν να σκοράρουν πιο εύκολα σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια τους. Η διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασε στους έντεκα πόντους (76-65) στο 37ο λεπτό, με τον Άρη να φτάνει εύκολα στο τελικό. 81-76.

• 23

Ο Βαγγέλης Αγγέλου χειρίστηκε πολύ καλά το ρόστερ της ομάδας του, δίνοντας χρόνο σε αρκετούς παίκτες, συνολικά έντεκα με δεδομένες τις απουσίες των Μποχωρίδη και Μπελ. Αντιμετώπισε σωστά το γεγονός ότι στο δεύτερο μέρος η ομάδα του δεν είχε τις ίδιες επιθετικές λύσεις με το πρώτο, επιλέγοντας την άμυνα ως βασικό χαρακτηριστικό και το οποίο ουσιαστικά έδωσε την νίκη στον Άρη.

• 44

Ο Κονσταντίν Παπάζοφ θέλησε και… χτυπήσει τον Άρη και πάλι στο γρήγορο ρυθμό, αλλά δεν τα κατάφερε. Δεν μπόρεσε να βρει λύσεις και ουσιαστικά είχε να διαχειριστεί ένα ρόστερ… δύο παικτών και 2-3 «βοηθητικών» με τους υπόλοιπους απλά να κοιτάνε, μη μπορώντας να βοηθήσουν. Δεν είχε σωστή αντίδραση όταν η ομάδα του δεν μπορούσε να σκοράρει. Βέβαια φάνηκε ότι η Λέφσκι δεν είχε κίνητρο λόγω πρόκρισης.

17'

Οι παίκτες του Άρη πρόσφεραν θέαμα με τους "συνήθεις ύποπτους" ΜακΓκί και Κάιζερ αλλά ο Βασίλης Χρηστίδης πρόσφερε την φάση του αγώνα. Ήταν στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν πήρε την "λόου ποστ" και... ρόλαρε πάνω στον Ντέγιαν Ιβάνοφ, αφήνοντας τον απλά να παρακολουθεί την συνέχεια, όπου ο νεαρός σέντερ των "κιτρίνων" κάρφωσε θεαματικά με το δεξί χέρι, ξεσηκώνοντας τους φιλάθλους που βρίσκονταν στο "Nick Galis Hall" αλλά και τους συμπαίκτες του.

2’ 1 - 5
4’ 10 - 9
6’ 12 - 17
8’ 20 - 21
10’ 24 - 26
Η Λέφσκι θέλησε να επιβάλλει έναν γρήγορο ρυθμό, αλλά ο Άρης ακολούθησε επιθετικά στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 12-9, οι Βούλγαροι αντέδρασαν και απάντησαν με ένα 8-0 (12-17) στο 6ο λεπτό. Η Λέφσκι κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος της περιόδου, προηγούμενη με 24-26, με τον Άρη να έχει μειώσει την διαφορά.
12’ 29 - 28
14’ 34 - 31
16’ 38 - 38
18’ 42 - 41
20’ 46 - 43
Ο Άρης μπήκε… ορεξάτος στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Βαγγέλη Αγγέλου να ρίχνει κυρίως τους αναπληρωματικούς. Αυτοί βοήθησαν στην ανατροπή του σκηνικού στο παρκέ, με τον Άρη να προηγείται με 34-29 στο 14ο λεπτό. Οι «κίτρινοι» μάλιστα διατήρησαν το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια της περιόδου, έχοντας τον έλεγχο αλλά και επιθετικές επιλογές για να φτάσουν στο 46-43 στο 20ο λεπτό.
22’ 51 - 45
24’ 51 - 48
26’ 53 - 50
28’ 56 - 54
30’ 59 - 54
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες άφησαν στην άκρη την επίθεση και έδειξαν τις αρετές τους στην άμυνα και στην αστοχία. Το επιμέρους 13-11 της τρίτης περιόδου δείχνει όλη την αλήθεια για την εικόνα του αγώνα. Ο Άρης ξέφυγε με 51-46 στο 22ο λεπτό, αλλά η Λέφσκι επέστρεψε και μάλιστα προηγήθηκε με 53-54. Όμως και πάλι οι «κίτρινοι» με ένα 6-0 έκλεισε μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο (59-54).
32’ 63 - 59
34’ 68 - 61
36’ 74 - 68
38’ 76 - 67
40’ 81 - 76
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Λέφσκι. Οι «κίτρινοι» συνέχισαν να είναι καλοί στην άμυνα τους και να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση. Έτσι προηγήθηκαν με 63-54 αλλά και με 76-65 στο 37΄και 30΄΄, με την Λέφσκι να μην μπορεί να αντιδράσει σε κανένα σημείο του αγώνα. Ο Άρης έφτασε εύκολα στο τελικό 81-76 , δείχνοντας ένα καλό αγωνιστικό πρόσωπο παρά τις απουσίες των Μποχωρίδη και Μπελ.

• 1

Σε αντίθεση με την γενικότερη εικόνα του ο Άρης έδειξε σήμερα επιθετικές αρετές παρά τις πολλές αλλαγές στην διάρκεια του αγώνα. Χαρακτηριστικό το πρώτο ημίχρονο για τους «κίτρινους» με τους 46 πόντους να είναι μία από τις καλύτερες επιδόσεις της χρονιάς. Επίσης οι παίκτες του Αγγέλου σούταραν με 55.6% στα τρίποντα (5/9) και 61.9% στα δίποντα (13/21), ενώ είχαν δώσει ήδη 17 ασίστ, νούμερο αρκετά υψηλό.

• 2

Η απόδοση των αναπληρωματικών για έναν ακόμα αγώνα ήταν καθοριστική για την νίκη του Άρη. Ο Βαγγέλης Αγγέλου έβαλε από τον… πάγκο τους Φλιώνη, Σλαφτσάκη, Βεργίνη, Κάιζερ, Χρηστίδη και Κουρτίδη οι οποίοι πρόσφεραν 38 από τους 81 πόντους, 17 από τα 32 ριμπάουντ και 14 από τις 26 ασίστ. Νούμερα κοντά στο 50% σε σχέση με τους βασικούς, δείχνοντας ότι μπορούν να βοηθήσουν και στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ανάλογη ήταν η παρουσία τους και στον αγώνα με την Ντνίπρο, όπου κι εκεί είχαν χρόνο συμμετοχής και με τους Μποχωρίδη,Μπελ τότε στο παρκέ.

• 3

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης έριξε τα επίπεδα ευστοχίας του και ανάγκασε την Λέφσκι να πράξει το ίδιο. Σε ένα σημείο όπου οι «κίτρινοι» εμφάνισαν τα γνωστά τους προβλήματα, κατάφεραν μέσα από την άμυνα να μείνουν μπροστά στο σκορ και να κρατήσουν χαμηλά την βουλγαρική ομάδα, η οποία πέτυχε μόλις 11 πόντους, έναντι 13 των παικτών του Άρη.

Ο αγώνας του Άρη με την Λέφσκι πρόσφερε όμορφες φάσεις κατά διαστήματα και "σασπένς", ειδικά όταν οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Αλλά αυτά δεν ήταν ικανά να συγκινήσουν το ανηψιάκι του Λάκι Τζόουνς το οποίο προφανώς κουρασμένο, κοιμήθηκε στην αγκαλιά της μητέρας του, χάνοντας τα καλάθια του θείου του.

12
Μπορίς Νταλό
Ο Μπορίς Νταλό έκανε το καλύτερο του παιχνίδι με τον Άρη και κέρδισε τον τίτλο του MVP του αγώνα. Ο Γάλλος γκαρντ αγωνίστηκε για 21 λεπτά και είχε 14 πόντους με 2/2 βολές, ¾ δίποντα, 2/3 τρίποντα, μάζεψε τέσσερα ριμπάουντ, έδωσε ισάριθμες ασίστ ενώ είχε επίσης πέντε κλεψίματα και τέσσερα λάθη.

22
Ραμόν Χάρις
Ο Ραμόν Χάρις σε ένα αδιάφορο και χωρίς πίεση παιχνίδι παρότι αγωνίστηκε για 23 λεπτά, ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό. Ο Αμερικανός είχε ένα απογοητευτικό βράδυ με μόλις πέντε πόντους με 1/2 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Είχε επίσης μόλις ένα ριμπάουντ, δύο ασίστ, δύο λάθη και δύο κοψίματα.

3
Δημήτρης Βεργίνης
Ο Δημήτρης Βεργίνης ήρθε από τον πάγκο και κάλυψε απόλυτα το κενό των Μποχωρίδη και Μπελ δείχνοντας έτοιμος για πιο ενεργό ρόλο στην ομάδα. Ο Έλληνας έμπειρςο γκαρντ είχε 13 πόντους σε περίπου 19 λεπτά αγωνιστικής δράσης με 1/2 βολές, 3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, πήρε τέσσερα ριμπάουντ, έδωσε τέσσερις ασίστ, ενώ είχε επίσης ένα λάθος και ένα κλέψιμο.

Φαντάσου να μην ήταν και αδιάφορο βαθμολογικά… Οι Αλεξάντερ Παβλόφ (Σκόπια), Κάρτσεν Στράουμπε (Γερμανία) και Μπενιαμίνο Μάνουελ Ατάρντ (Ιταλία) παρότι φαινομενικά είχαν εύκολο έργο, κατάφεραν να εκνευρίσουν τους παίκτες και των δύο ομάδων αλλά και τους φιλάθλους του Άρη με τα σφυρίγματα τους. Κακοί στον πειθαρχικό έλεγχο, άλλοτε άφηναν τα σκληρά μαρκαρίσματα, άλλοτε σφύριζαν κάθε επαφή. Γενικά σε άσχημη βραδιά.

Έκαναν.. λάθος τρεις φορές το όνομα του και απείλησε να φύγει από την συνέντευξη τύπου (vid)