Με τη νίκης της αυτή, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ανέβηκε στο 23-4, ενώ η Γαλατάσαραϊ υποχώρησε στο 17-10 και βρίσκεται ισόβαθμη με την Γκαζιάντεπ στην τέταρτη θέση, με τις δύο ομάδες να έρχονται αντιμέτωπες στην τελευταία αγωνιστική (12/5).

Η αρχή της αναμέτρησης βρήκε τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο δυνατά και να ολοκληρώνουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα ενός πόντου (21-22). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι από τη δεύτερη περίοδο και έπειτα ανέβασαν την απόδοσή τους και έκλεισαν το πρώτο μισό του αγώνα στο +13 (49-36).

Στην επανάληψη η Φενέρμπαχτσε συνέχισε το σφυροκόπημά της και κατάφερε να φτάσει την υπέρ της διαφορά ακόμα και στο +24 (66-42) τρία λεπτά πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου και έτσι το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Κορυφαίος για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν ο Μάρκο Γκούντουριτς με 23 πόντους, ενώ πολύ θετική παρουσία είχε ο Κώστας Σλούκας με 15 πόντους (3/3 διπ., 2/3 τριπ., 3/4 βολές), μοιράζοντας παράλληλα και 4 ασίστ.

Για τους φιλοξενούμενους καλύτερος ήταν ο Τζακ Ουέμπστερ με 16 πόντους, ενώ αρκετά καλό ήταν και ο Ζακ Όγκαστ με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 49-36, 70-51, 90-67

Φενέρμπαχτσε - Γαλατάσαραϊ 90-67