• Λουίτζι Λαμόνικα (Ιταλία)
  • Ματέι Μπολτάουζερ (Σλοβενία)
  • Εμίν Μόγκουλκοτς (Τουρκία)
Πέρασε η καλύτερη ομάδα

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε αλλά είχε μαύρη τρύπα αμυντικά στο φινάλε, αφήνοντας ελεύθερα όλα τα σουτ και δικαίως έμεινε ξανά εκτός Final Four από την πολεμική μηχανή της Ρεάλ (89-82).

Τελευταία ανανέωση: 23 Απριλίου 2019, 23:17

Το θρίλερ του ΟΑΚΑ κατέληξε στα χέρια της... μηχανής της Ρέαλ. Σε ένα ματς με συγκλονιστική εξέλιξη και δραματικό φινάλε, οι Ισπανοί κέρδισαν τον Παναθηναικό με 89-82, έκαναν το 3-0 και πήραν με «σκούπα» το εισιτήριο για το Final Four της Βιτόρια.

Οι «πράσινοι» πάλεψαν στα ίσια, άγγιξαν τη νίκη, όμως στο τέλος άφησαν ελεύθερα σουτ και οι Τέιλορ, Ράντολφ και Καμπάτσο «σκότωσαν» το «Τριφύλλι» με συνεχόμενα τρίποντα, που διαμόρφωσαν ουσιαστικά και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Αργεντινός πραγματοποίησε ακόμα μία μεγάλη εμφάνιση, ειδικά στα τελευταία λεπτά, ενώ οι Ρούντι και Τέιλορ ήταν επίσης εξαιρετικοί για τους νικητές. Αντίθετα, η εμφάνιση του Ματ Λοτζέσκι (14π στο πρώτο μέρος) και τα σουτ των Καλάθη, Τόμας, Λάνγκφορντ δεν έφτασαν για τους Κυπελλούχους Ελλάδας, που δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν το εμπόδιο και την ποιότητα των Μαδριλένων.

Κριτικη Προπονητη

Ο Παναθηναικός έφτασε ξανά στην πηγή, αλλά δεν ήπιε νερό και... σκοτώθηκε. Ο Ρικ Πιτίνο δεν είχε απάντηση για τον Καμπάτσο και τις συνεργασίες του με τον Αγιόν, η άμυνα είχε θέματα στο τέλος και οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να μειώσουν σε 2-1 και να μείνουν ζωντανοί.

Real Madrid

Παρά τα λάθη και τις αμφισβητούμενες κινήσεις του («παρκάρισμα» Ρέγιες, Κάρολ για 25 λεπτά στον πάγκο, Ρούντι και Καμπάτσο για αρκετή ώρα εκτός), ο Πάμπλο Λάσο «κέρδισε» ξανά τον Ρικ Πιτίνο στη σκακιέρα των προπονητών. Ο Καμπάτσο ήταν ξανά ο βασικός μοχλός, τα σουτ στο τέλος βγήκαν με σωστή κυκλοφορία και το Final Four περιμένει τους Πρωταθλητές Ευρώπης.

Η φάση του αγώνα 39'
Μετά από σουτ... φωτιά των Τέιλορ και Ράντολφ, ο Καμπάτσο έδωσε την χαριστική βολή με μεγάλο τρίποντο, που διαμόρφωσε το 81-74 και ουσιαστικά έδωσε τη νίκη-πρόκριση στην Ρεάλ.

Η εξελιξη του αγωνα

Real Madrid
2’ 2 - 3
4’ 4 - 12
6’ 11 - 14
8’ 16 - 18
10’ 18 - 23
Η Ρεάλ μπήκε καλύτερα στο ματς, βρήκε ενέργεια και σκορ από το τρίποντο και πήρε από νωρίς προβάδισμα οκτώ πόντων (4-12, 4'). Ο Παναθηναικός πάντως αντέδρασε, ο Λοτζέσκι εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία της starting five και με εφτά σερί πόντους έφερε την ώθηση για την ανατροπή και το 16-14 του 7ου λεπτού. Οι Μαδριλένοι πάντως δεν έχασαν τον έλεγχο και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (18-23).
Real Madrid
12’ 18 - 27
14’ 23 - 30
16’ 25 - 34
18’ 32 - 34
20’ 41 - 36
Οι φιλοξενούμενοι είχαν το μομέντουμ και το καθαρό μυαλό για να παραμείνουν μπροστά και να προηγηθούν δύο φορές με 9 πόντους (18-27 στο 12' και 25-34 στο 16'). Η «πράσινη» αντίδραση ήρθε πάντως διά χειρός Λοτζέσκι και Τόμας, κάτι που επέτρεψε στους γηπεδούχους να κυριαρχήσουν, να τρέξουν σερί 11-0 και να περάσουν μπροστά στο σκορ (36-34, 19'). Ο «Λότζο» συνέχισε να... πυροβολεί, πέτυχε ακόμα και τετράποντο (τρίποντο και βολή) και ο Παναθηναικός πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων (41-36).
Real Madrid
22’ 44 - 41
24’ 48 - 44
26’ 54 - 49
28’ 54 - 52
30’ 58 - 58
Ο Ρούντι έφερε το ματς στα ίσια (41-41) στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, όμως οι γηπεδούχοι έβρισκαν σταθερά σκορ, έχοντας σε αυτό το διάστημα σε ρόλο πρωταγωνιστή τους Καλάθη και Γκιστ. Το «πράσινο» +5 (54-49, 27') δεν κράτησε για πολύ (54-54, 29') και οι δύο ομάδες έκλεισαν την περίοδο σε απόλυτη ισορροπία (58-58).
Real Madrid
32’ 62 - 64
34’ 66 - 64
36’ 68 - 72
38’ 72 - 75
40’ 82 - 89
Τα πρώτα τέσσερα λεπτά από την τελευταία περίοδο κύλησαν στο ίδιο μοτίβο: Παναθηναικός και Ρεάλ συμβάδιζαν στο σκορ, με τους «πράσινους» να έχουν ως μπροστάρη τον Βουγιούκα. Η ισορροπία παρέμεινε πάντως στο παρκέ (66-66, 35'), με τον Καμπάτσο και τον Αγιόν να πρωταγωνιστούν για να δώσουν μικρό προβάδισμα στους Ισπανούς (68-72, 36'). Η Ρεάλ πέτυχε δύο μεγάλα τρίποντα με τους Τέιλορ και Ράντολφ για το +6 (72-78, 38'), ενώ ο Καμπάτσο σκόραρε και αυτός για το 81-74 του 39ου λεπτού. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια και η Ρέλα έκανε το 3-0 με το τελικό 89-82.

Τα 3 σημεια - κλειδια που εκριναν το παιχνιδι

1
Τα τρία συνεχόμενα τρίποντα της Ρεάλ στο τέλος. Το ματς κυλούσε σε... καθεστώς ισορροπίας, όμως η άμυνα του Παναθηναικού άφησε τους Τέιλορ, Ράντολφ και Καμπάτσο κατά σειρά ελεύθερους. Αποτέλεσμα: 9 πόντοι, +8 από τους Ισπανούς και τέλος...
2
Τα ριμπάουντ. Είναι ένας τομέας που καθόρισε την σειρά και φυσικά το Game 3. Η Ρεάλ πήρε 12 περισσότερα ριμπάουντ (35-23), ανανέωσε επιθέσεις και βρήκε σκορ κοντά στη ρακέτα, γεγονός που έγειρε και την πλάστιγγα για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο.
3
Η ποιότητα της Ρεάλ. Μπορεί να έλειπε ο Γιουλ, αλλά οι Μαδριλένοι έχουν ταλέντο και εμπειρία στο ρόστερ τους, κάτι που φάνηκε και από την επιθετική πολυφωνία (πέντε διψήφιοι). Η Ρεάλ βρήκε σκορ και σουτ, κάθε φορά που τα χρειάστηκε.

Μια εικονα... χιλιες λεξεις

Η φάση του αγώνα
Ο Παναθηναικός πάλεψε στα ίσια, έδειξε ικανός να κυνηγήσει τη νίκη, όμως στο τέλος οι λεπτομέρειες και η ποιότητα της Ρεάλ έκαναν την διαφορά. Εύλογη η απογοήτευση στα πρόσωπα των «πράσινων».

Τα προσωπα του αγωνα

<span>Φακούντο</span> Καμπάτσο
7
Φακούντο Καμπάτσο
Με μία λέξη: Εξαιρετικός. Ο Φακούντο Καμπάτσο ήταν για ακόμα μία φορά ο καλύτερος παίκτης της Ρεάλ και δικαιωματικά κατακτά τον άτυπο τίτλο του MVP της σειράς. Νέο νταμπλ-νταμπλ, μεγάλο τρίποντο στο τέλος και άμυνες με... λύσσα ήταν στο σημερινό μενού του Φάκου, που κυριάρχησε στο παρκέ.

Ο αδύναμος κρίκος

<span>Γιώργος</span> Παπαγιάννης
6
Γιώργος Παπαγιάννης
Είχε πολλά θέματα ο νεαρός σέντερ και στο κρίσιμο σημείο αντιμετωπίσε πολλά προβλήματα από τον έμπειρο Αγιόν. Ο Παπαγιάννης έδειξε πως θέλει αρκετή δουλειά και είναι δεδομένο πως θέλει να ξεχάσει όλα όσα συνέβησαν στο ΟΑΚΑ.

Ο αφανής ήρωας

<span>Τζέφερι</span> Τέιλορ
44
Τζέφερι Τέιλορ
Ο Ρούντι και ο Ράντολφ ήταν ίσως πιο «δυνατοί» στο Game 3, αλλά ο Τέιλορ ήταν ξανά εκεί για να δώσει ένα μεγάλο σουτ (με 13π συνολικά) και να προσφέρει τα μέγιστα στο αμυντικό κομμάτι. Ο έμπειρος άσος εξελίχθηκε στο κρυφό «όπλο» του Λάσο στη σειρά.

Το... instant replay του SDNA

Ιδανική για εκτός έδρας παιχνίδι. Η Ρεάλ έχει τη δύναμη να ορίζονται αυτοί που θέλει, εκεί που θέλει. Ο Παναθηναϊκός ακόμα δεν μπορεί. Μικρές λεπτομέρειες αρκούν για να κάνουν τη διαφορά σε αυτό το επίπεδο.