BAMBERG
79 84
Galatasaray
GALATASARAY

Mε τη νίκη τους, οι Τούρκοι έκλεισαν τη regular season με 11-19, ενώ 10-20 είναι το τελικό ρεκόρ για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι. Κορυφαίος για τους νικητές ο Σινάν Γκιουλέρ με 17 πόντους, ενώ στους 16 σταμάτησε ο Μπλέικ Σιλμπ. Για την Μπάμπεργκ, ο Νικολό Μέλι πέτυχε 17 πόντους, ενώ θετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Νίκος Ζήσης (11π., 4ασ., 4ριμπ.).

Το γεγονός πως οι δύο ομάδες δεν είχαν βαθμολογικό κίνητρο τούς επέτρεψε να μπουν στο παρκέ απελευθερωμένες. Με μπροστάρη τον Ντέι (7π.), η Γαλατά προηγήθηκε γρήγορα με 9-11, αλλά ακολούθησαν δύο «κολλητά» τρίποντα του Μίλερ που έδωσαν αέρα στους Γερμανούς, οι οποίοι κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +3 (23-20). Η διαφορά... άνοιξε για την Μπάμπεργκ (31-22, στο 13'), αλλά οι παίκτες του Αταμάν επέστρεψαν άμεσα με τους Πρέλντζιτς-Τάιους και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το «οριακό» 45-43 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Νίκος Ζήσης ανέβασε ξανά την απόσταση (54-47, στο 25') και με το μοτίβο να μένει ίδιο, η Μπάμπεργκ κατάφερε να μπει στην τελευταία περίοδο διατηρώντας το προβάδισμα (63-58). Δύο τρίποντα του Σιλμπ έβαλαν μπροστά τη «Γαλατά» για το 63-64, ενώ ακολούθησε νέο... χτύπημα για το 67-69. Oι Τούρκοι είχαν φέρει το ματς στα μέτρα τους και ο Μίτσοφ σκόραρε για το 74-79, 2:30 πριν από το τέλος. Κάπου εκεί, η κατάσταση έγειρε οριστικά υπέρ των φιλοξενούμενων που επικράτησαν με 79-84.