BAMBERG
71 96
Baskonia
BASKONIA

Οι Βάσκοι μπήκαν αποφασισμένοι και κυριάρχησαν για 40 λεπτά απέναντι στο Νίκο Ζήση και τους συμπαίκτες του. Έτσι, ανέβηκαν στο 16-11 και απέχουν μία νίκη από την Φενέρμπαχτσε (17-10), την οποία μάλιστα «έχουν» και σε ενδεχόμενη ισοβαθμία. Το πρόγραμμα τους είναι πιο ευνοϊκό σε σχέση με άλλες ομάδες, καθώς παίζουν κατά σειρά το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό (εντός) και στη συνέχεια αντιμετωπίζουν Γαλατάσαραϊ (εκτός) και Ζαλγκίρις (εντός).

Από 17 πόντους πέτυχαν για τους νικητές οι Λάρκιν και Μπάντινγκερ, ενώ 16 πόντους και 12 ριμπάουντ είχε ο Τόρνικε Σενγκέλια. Κορυφαίος για τους ηττημένους ο Τζέρελ ΜακΝίλ με 17 πόντους, ενώ ο Νίκος Ζήσης αγωνίστηκε για 7 λεπτά για είχε 4 πόντους και 1 ασίστ.

Μία ομάδα υπήρχε στο παρκέ, από το ξεκίνημα του αγώνα, αφού η Μπάμπεργκ έμοιαζε «υπνωτισμένη» και η Μπασκόνια έκανε ο, τι ήθελε διαμορφώνοντας πολύ νωρίς το 3-17. Οι 10 πόντοι του Μπάντινγκερ οδηγούσαν τους Βάσκους που έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το επιβλητικό 11-28. Ο ΜακΝίλ έδωσε κάποιες λύσεις στους γηπεδούχους που πλησίασαν σε 31-43, αλλά οι παίκτες του Σίτο Αλόνσο ήταν σε τρομερή κατάσταση και με τον Σενγκέλια να κυριαρχεί (10π., 10ριμπ.) το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το εντυπωσιακό 37-53.

Οι Βάσκοι δεν είχαν καμία διάθεση να κατεβάσουν ταχύτητα, την ώρα που η ομάδα του Τρινκιέρι δεν έβρισκε τρόπους να αμυνθεί (49-70, στο 28'). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με σκορ 53-74 και φυσικά το τέταρτο δεκάλεπτο απέκτησε τυπικό χαρακτήρα. Εκεί, διαμορφώθηκε το τελικό 71-96.

Για την 28η αγωνιστική, η Μπασκόνια θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό (23/3, 22:00), ενώ η Μπάμπεργκ θα ταξιδέψει στο Μιλάνο για να αντιμετωπίσει την Αρμάνι (23/3, 21:45).