FENERBAHCE SK
87 72
Crvena Zvezda
CRVENA ZVEZDA

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς «καθάρισε» τους Σέρβους και ανέβηκε στο 8-3 με κορυφαίους τους Έκπε Ούντοχ (15π., 9ρ., 5ασ., 5κοψ.), Γιαν Βέσελι (14π., 5ρ.) και Κώστα Σλούκα (10π., 9ασ.). Από την άλλη, οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου υποχώρησαν στο 4-7.

Ανταγωνιστικός ήταν στην πρώτη περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας (20-18 στο 10'), παρά την επιλογή του Ντέγιαν Ράντονιτς να... ρίξει πάνω στον Βέσελι τον 18χρονο Μπόρισα Σίμανιτς. Ο Τσέχος ξεκίνησε «καυτός» με 7 γρήγορους πόντους και ο Μαυροβούνιος κόουτς απέσυρε τον νεαρό παίκτη του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν... γκάζι. Η «Φενέρ» έτρεξε σερί 12-0 σε 5' (32-18 στο 15') και έστειλε το δικό της μήνυμα. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 41-31 με τον Ντίξον να έχει 11 πόντους και τον Ούντοχ να μετρά 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κοψίματα.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην επανάληψη. Οι πρωταθλητές Τουρκίας είχαν βρει ρυθμό και διατηρούσαν σε υψηλά επίπεδα τη διαφορά. Στο 30' το σκορ ήταν 68-50, με την Φενέρμπαχτσε να έχει... αγκαλιάσει τη νίκη. Στο φινάλε η επιλογή του Ομπράντοβιτς να «ανοίξει» το ροτέισιον και να δώσει χρόνο και ευκαιρίες σε περισσότερους παίκτες έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να «ροκανίσουν» τη διαφορά (74-65 στο 35'), δίχως όμως να απειλήσουν παραπάνω. Έτσι, οι Τούρκοι έφτασαν στην επικράτηση (87-72).

Την επόμενη αγωνιστική η Φενέρμπαχτσε παίζει στην έδρα του Παναθηναϊκού Superfoods (16/12, 21:45), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται την Μακάμπι Τελ Αβίβ (15/12, 21:00).

Τα Δεκάλεπτα: 20-18, 41-31, 68-50, 87-72

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ ΧΡ. Π. 2Π. 3Π. ΒΟΛ. ΡΙΜΠ. ΑΣ. ΚΛ. Λ. ΚΟΨ.
Ούντοχ 24:06 15 5/7 0/0 5/9 9 5 1 1 5
Μαχμούτογλου 06:04 0 0/0 0/1 0/0 0 0 0 2 0
Άντιτς 19:57 13 1/1 3/4 2/2 3 1 1 1 0
Σλούκας 26:05 10 3/5 0/0 4/4 3 9 0 3 0
Νάναλι 16:07 3 1/1 0/1 1/1 0 1 0 1 0
Μίντσεφ 08:42 0 0/1 0/0 0/0 2 0 0 3 0
Βέσελι 26:37 14 6/8 0/0 2/3 5 3 1 1 1