BAMBERG
84 79
Khimki BC
KHIMKI BC

Οι Ρώσοι υπό τις οδηγίες του Μαυροβούνιου κόουτς «φλέρταραν» στο ντεμπούτο του με την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στην Euroleague ύστερα από τις 11 Δεκεμβρίου, αλλά οι Μπραντ Ουαναμέικερ και Νίκος Ζήσης φρόντισαν να υπερασπιστούν την έδρα της ομάδας τους.

Η πρωταθλήτρια Γερμανίας πλέον ανέβηκε στο 5-6 στον Ομιλο του... θανάτου, στον οποίο συμμετέχει και ο Ολυμπιακός, ενώ η Χίμκι υποχώρησε στο 5-6, αλλά κράτησε την διαφορά των 17 πόντων (78-61) που είχε επικρατήσει της Μπάμπεργκ στη Μόσχα.

Οι ομάδες πέρασαν το πρώτο δεκάλεπτο συμβαδίζοντας στο σκορ, αλλά στην τρίτη περίοδο η πλάστιγγα έδειχνε να κλίνει προς την πλευρά των φιλοξενούμενων. Η Χίμκι κάνοντας επιμέρους σκρο 16-24 προηγήθηκε με 56-64, αλλά στο 33' είδε την Μπάμπεργκ να μειώνει σε 63-64. Η Χίμκι απάντησε τρέχοντας σερί 0-7 (63-71, 35'), αλλά οι Ουαναμέικερ και Ζήσης έγραψαν το 73-71 στο 37'. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν... ζεστός, καθώς έστειλε την ομάδα του στο +7 (80-73, 39'), ενώ με ακόμα 4 δικούς του πόντους η Μπάμπεργκ πήρε τη νίκη με 84-79.

Δεκάλεπτα: 16-17, 40-40, 56-64, 84-79

Μπάμπεργκ - Χίμκι 84-79