10η αγωνιστική Top-16, E' όμιλος (Novasports2)
Crvena Zvezda
CRVENA ZVEZDA
69 67

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς παρά το καλό πρώτο ημίχρονο, χάρη στην άμυνά της, υπέστη... μπλακ-άουτ στην τρίτη περίοδο, βρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά, γύρισε το ματς με απίστευτο σόου του Ουίλιαμς (17π.), αλλά στο φινάλε προδόθηκε από κάποιες κακές επιλογές, τα τρίποντα (4/22), τους Κίνσεϊ (19π.) και Μίλερ (16π.) και τις λεπτομέρειες.

Πλέον, οι «πράσινοι» ισοβαθμούν στο 6-4 με τους Σέρβους, που έχουν το πάνω στην ισοβαθμία, με την Λοκομοτίβ να βρίσκεται στο 7-3 και την επόμενη εβδομάδα να έρχεται στο ΟΑΚΑ για ένα καθοριστικό παιχνίδι.

Αμφότεροι οι αντίπαλοι ήταν νευρικοί στο ξεκίνημα, που ήταν γεμάτο λάθη, με τον Παναθηναϊκό να σκοράρει για πρώτη φορά στο 3:30'' (4-2), με φοβερό κάρφωμα του Γκιστ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 6-2 (4'), αλλά ακολούθησε 10-0 σερί (6-12, 6:30''), με την είσοδο του Ραντούλιτσα να αλλάζει τα δεδομένα και να δίνει επιθετική πνοή στην ομάδα του. Ο Πάβλοβιτς έκανε το 9-16 (8'), με την ελληνική ομάδα να τελειώνει την πρώτη περίοδο με +8 (10-18).

Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς είχαν αποκτήσει τον έλεγχο, μέσω της άμυνας, καθώς Μίλερ και Κίνσεϊ δεν είχαν τη δυνατότητα να πάρουν πρωτοβουλίες. Η διαφορά έφτασε τους 9 (11-20, 12'), ωστόσο δεν έγιν διψήφια παρά τις καλές επιλογές των Σέρβων, αφού ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να σκοράρει από το τρίποντο (1/11 στο πρώτο 20λεπτο), με εξαίρεση ένα από τον Γκιστ (16-25, 15'). Ο Ερυθρός Αστέρας διατηρήθηκε κοντά χάρη στις βολές που κέρδιζε με ευκολία από τους διαιτητές (20 οι Σέρβοι... 5 ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο), με κάποια μαζεμένα λάθη πριν την ανάπαυλα να δίνουν μόλις +3 στους «πράσινους» (28-31).

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τον Παναθηναϊκό. Τα δεδομένα άλλαξαν άρδην, αφού η καλή άμυνα των «πράσινων»... απουσίαζε, η καλή επιθετική λειτουργία το ίδιο και ο Αστέρας πήρε τα ηνία. Μετά το 30-32 (21') οι Σέρβοι απάντησαν με 6-0 (36-32, 23'), με τον Κίνσεϊ να... παίρνει φωτιά για το 47-38 (27'). Ο Χέινς ήταν ο μόνος που έδωσε λύσεις (5π.), την ώρα που οι γηπεδούχοι πήραν πόντους από διαφορετικούς παίκτες και πήγαν στην τελευταία περίοδο στο +11 (53-42).

Η διαφορά με το «καλημέρα» της τέταρτης περιόδου έφτασε στους 13 (55-42), αλλά εκεί ξύπνησε ο Ελιοτ Ουίλιαμς! Ο Αμερικανός πήρε το... όπλο του και με 11 προσωπικούς πόντους οδήγησε σερί 13-0 των «πράσινων», που ισοφάρισαν σε 55-55 (34')! Ο Μίλερ έσπασε το άκαρπο σερί σχεδόν πέντε λεπτών του Αστέρα (57-55, 35'), που μπήκε στο τελευταίο δίλεπτο με +4 (61-57, 38').

Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς δεν είχαν καλές επιλογές στην επίθεσή τους (χαμένο τρίποντο Γκιστ, λάθος Ραντούλιτσα), σε αντίθεση με τον Ερυθρό Αστέρα που σκόραρε με τον Κίνσεϊ (63-57, 39') και μία βολή του Τσίρμπες (64-57), με τον Ραντούλιτσα να μειώνει (64-60) με γκολ φάουλ. Ο Ελιοτ Ουίλιαμς έκλεψε στην επόμενη άμυνα και στην επίθεση σηκώθηκε από τα 6,75μ. για το 64-63 (39:30'')! Ομως, ο Ουίλιαμς έτρεξε να κάνει φάουλ για να σταματήσει το χρόνο και αυτό ήταν το πέμπτο του, με τον Ντάνγκουμπιτς να κάνει το 66-63 από τη γραμμή, τον Καλάθη να έχει 1/2 για το 66-64 (39:39'').

Στην τελευταία άμυνα του Παναθηναϊκού όμως δεν έγινε φάουλ έγκαιρα, παρά στα 9'' πριν το τέλος και μάλιστα με... γκολ-φάουλ του Μίλερ (69-64), που τελείωσε το παιχνίδι, παρά το τρίποντο του Πάβλοβιτς.

Ο MVP: Ο Τάρενς Κίνσεϊ έκανε τη διαφορά για τον Ερυθρό Αστέρα (19π.) και αποτέλεσε μόνιμη πηγή κινδύνου και... σκορ για την άμυνα του Παναθηναϊκού.

Ο Σκληρός: Ο Ελιοτ Ουίλιαμς ήταν φοβερός και τρομερός, ειδικά στην τέταρτη περίοδο (17π.), όπου έκανε προσωπικό σερί, με τον Μίλερ από πλευράς γηπεδούχων να είναι επίσης καλός (16π.).

Ο Αόρατος: Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς πάτησε μόλις για 4:37'' παρκέ κι έμεινε άποντος για τον Παναθηναϊκό.

Ο Πεσμένος: Ο Αντώνης Φώτσης αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να βοηθήσει τους «πράσινους» στα 9' που αγωνίστηκε.

Η Γκέλα: Τα τρίποντα ήταν η αχίλλειος πτέρνα του Παναθηναϊκού (4/22), που έκανε και πολλά λάθη (17), με τον Ερυθρό Αστέρα να έχει ακόμα περισσότερα (22).

Η στιγμή: Η τρίτη περίοδος άλλαξε τα δεδομένα υπέρ του Ερυθρού Αστέρα (53-42), με τον Ουίλιαμς να φέρνει το ματς στα ίσια (55-55, 35') και στο φινάλε στοίχισαν οι λεπτομέρειες, καθώς παρά το τρίποντο του Ουίλιαμς (64-63), ο Αμερικανός έκανε πέμπτο φάουλ, με τους «πράσινους» να γνωρίζουν τελικά την ήττα, αφού δεν έγινε έγκαιρα φάουλ στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων με αποτέλεσμα το γκολ φάουλ του Μίλερ.

Η διαιτησία: Ρίζικ, Λοτερμόζερ, Κόντε έδειξαν διαφορετικά μέτρα και σταθμά, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, με πολλά φάουλ υπέρ των Σέρβων, τους οποίους οδήγησαν διπλάσιες φορές στη γραμμή των βολών.

Οι Στρατηγοί: Το τρίποντο ήταν άλυτος γρίφος για τον Παναθηναϊκό (4/22), ο οποίος έπαθε μπλακ-άουτ στην τρίτη περίοδο, με τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να αδυνατεί να βρει λύσεις στην άμυνα, με τον Κίνσεϊ να πληγώνει τους «πράσινους», οι οποίοι βρήκαν το... αντίδοτο με τον Ουίλιαμς, αλλά στο φινάλε ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες.

Η εξέδρα: Κατάμεστη η «Κόμπανκ Αρένα» από 20.000 Σέρβους που δημιούργησαν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα χωρίς ακρότητες και... ασχήμιες, με εξαίρεση ένα μεμονωμένο περιστατικό με οπαδό που προσπάθησε να προσεγγίσει τον πάγκο του Παναθηναϊκού, αλλά συνελήφθη άμεσα από την αστυνομία.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 28-31, 53-42, 69-67.

Ερυθρός Αστέρας - Παναθηναϊκός 69-67