ΙΣΡΑΗΛ
  • Αλεξάνταρ Μιλόγεβιτς (Σκόπια)
  • Αλίν Φαούρ (Ρουμανία)
  • Αλεξάντερ Ρομάνοφ (Ρωσία)

Στο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής των προκριματικών του Eurobasket 2019 η Εθνική ομάδα έκανε το... καθήκον της απέναντι στο Ισραήλ. Οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα και έφτασαν με ευκολία στην 4η νίκη τους σε 6 παιχνίδια του ομίλου.

Η νίκη αυτή, όμως, δεν μπορεί να φέρει την πρόκριση από μόνη της. Κι αυτό γιατί η Εθνική θα πρέπει να περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα ανάμεσα σε Μεγάλη Βρετανία και Πορτογαλία, στην αναμέτρηση που ρίχνει... αυλαία στην αγωνιστική (21:00). Σε περίπτωση που η Πορτογαλία πάρει τη νίκη, τότε η Εθνική θα είναι πρώτη στον όμιλο, καθώς υπερτερεί στη διαφορά με τις Βρετανίδες. Εάν, όμως η Μεγάλη Βρετανία πάρει τη νίκη τότε η Εθνική θα τερματίσει στην δεύτερη θέση και δεν θα πάρει το εισιτήριο για το Eurobasket 2019.

Κι όλα αυτά σε ένα παιχνίδι με έντονο συγκινησιακό χαρακτήρα, καθώς ήταν το τελευταίο της Στέλλας Καλτσίδου με τη φανέλα της Εθνικής, με την ΕΟΚ, αλλά και τον κόσμο που βρέθηκε στο κλειστό της Κοζάνης να την τιμά με τον καλύτερο τρόπο...

• 15

Ο Κώστας Κεραμιδάς δεν είχε στη διάθεσή του την Τζάκι Γέμελος, η οποία έμεινε εκτός δράσης λίγες ώρες πριν από το τζάμπολ του αγώνα, όμως κάλυψε το κενό της με τον καλύτερο τρόπο. Η Εθνική ήταν αποτελεσματική και με την Μάλτση να δίνει τον ρυθμό έφτασε στην άνετη νίκη.

• 2

Ο Αντάν Ιντάρ προσπάθησε να περιορίσει τη δράση της Εθνικής, όμως κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Για το λόγο αυτό μοίρασε από νωρίς το χρόνο στις παίκτριές του, με σκοπό να μαζέψει τη διαφορά όσο περισσότερο μπορούσε.

0'

Η φάση του αγώνα δεν έγινε κατά τη διάρκεια, αλλά πριν το παιχνίδι. Η Στέλλα Καλτσίδου βραβεύτηκε από την ΕΟΚ για την -μεγάλη- προσφορά της στην Εθνική ομάδα, ενώ τιμήθηκε και η Εβίνα Μάλτση για τις 211 «γαλανόλευκες» συμμετοχές της, με τον κόσμο να αποθεώνει τις δύο σπουδαίες αθλήτριες!

4’ 5 - 2
6’ 7 - 4
8’ 11 - 4
10’ 14 - 10
Έχοντας αποβάλλει το άγχος των πρώτων λεπτών του αγώνα η Εθνική δεν άργησε να πάρει τα ηνία. Η Εβίνα Μάλτση έδωσε λύσεις στην επίθεση και με τη βοήθεια της Σπανού η «γαλανόλευκη» δημιούργησε διαφορά (9-4, 7'). Οι φιλοξενούμενους δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό και η Μάλτση έστειλε τη διαφορά στους 10 πόντους (14-4, 8'). Ένα επί μέρους 6-0 από το Ισραήλ, όμως, μάζεψε τη διαφορά και διαμόρφωσε το 14-10 στο τέλος της πρώτης περιόδου.
12’ 17 - 12
14’ 22 - 12
16’ 30 - 15
18’ 36 - 19
20’ 42 - 23
Η καλή άμυνα της Εθνικής, στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου έπαιξε καταλυτικό ρόλο, ώστε οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά να φέρουν στα μέτρα τους την αναμέτρηση. Μάλτση και Καλτσίδου ανέλαβαν δράση για το +13 της Ελλάδας (25-12, 14'). Το Ισραήλ δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Εθνικής, η οποία σταδιακά ανέβαζε τη διαφορά με την Χριστινάκη (36-19, 18'). Το ημίχρονο, μάλιστα, έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο, καθώς η Εβίνα Μάλτση έβαλε την... υπογραφή της με τρίποντο στο τέλος του ημιχρόνου, για το +19 της Εθνικής (42-23).
22’ 44 - 27
24’ 50 - 32
26’ 54 - 34
28’ 58 - 37
30’ 64 - 44
Η Μάλτση ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και αυτό βοήθησε την Εθνική να φτάσει τη διαφορά στους 20 πόντους στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (47-27, 22'). Η κατάσταση δεν άλλαξε, με την Σπανού να ανεβάζει ακόμα περισσότερο τη διαφορά για την «γαλανόλευκη» (56-34, 26'). Η κατάσταση δεν άλλαξε ως το τέλος του δεκαλέπτου, με την Εθνική να διατηρεί σε υψηλά επίπεδα τη διαφορά.
32’ 69 - 48
34’ 73 - 49
36’ 77 - 49
38’ 79 - 53
40’ 83 - 57
Με τον νικητή να έχει βρεθεί από νωρίς, το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία. Η Εθνική, όμως, δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά με την Σπανού να φωνάζει παρών (77-49, 36'). Μέχρι το φινάλε η κατάσταση δεν άλλαξε, με την Εθνική να φτάνει σε άνετη νίκη.

• 1

Η άμυνα της Εθνικής στο πρώτο ημίχρονο ήταν ιδιαιτέρως αποτελεσματική και περιόρισε την δράση του Ισραήλ. Οι 23 πόντοι παθητικό στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ θετικό σημάδι για την πορεία της Εθνικής στο παιχνίδι, η οποία πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή της στα προκριματικά.

• 2

Η Εθνική κατάφερε να «καθαρίσει» το παιχνίδι μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά στα δίποντα, αλλά και στα τρίποντα. Για την ακρίβεια, μέτρησε 11/24 δίποντα και 10/24 τρίποντα, βρίσκοντας πολλές λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, κάτι που την βοήθησε να «χτίσει» το προβάδισμά της σε υψηλά επίπεδα.

• 3

Στο πίσω μέρος του παρκέ η Εθνική επέβαλλε τον ρυθμό της, με το Ισραήλ να οδηγείται σε πολλές κακές επιθέσεις. Αυτό φάνηκε από τους αριθμούς των Ισραηλινών στα δίποντα, καθώς μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου μετρούσαν 9/30 δίποντα!

Οι δύο σπουδαίες μαζί. Εβίνα Μάλτση και Στέλλα Καλτσίδου στο «αντίο» της δεύτερης στην Εθνική ομάδα...

19
Στέλλα Καλτσίδου
Η μέρα της ανήκει! Στο τελευταίο παιχνίδι της με τη φανέλα της Εθνικής η Στέλλα Καλτσίδου βοήθησε στην επικράτηση της Εθνικής, χάρη στην ποιότητα και την εμπειρία της. Και μάλιστα ο κόσμος στην Κοζάνη, αλλά και οι συμπαίκτριές της την αποθέωσαν με τον πιο ξεχωριστό τρόπο.

10
Νάαμα Σαφίρ
Σε κανένα σημείο του αγώνα δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία της και δεν βοήθησε το Ισραήλ απέναντι στην Εθνική ομάδα, με την «γαλανόλευκη» άμυνα να την... διαβάζει πολύ καλά.

9
Εβίνα Μάλτση
Η Εβίνα πήρε... τ' όπλο της κόντρα στο Ισραήλ και οδήγησε εκ του ασφαλούς την Εθνική στη νίκη. Η ηγέτιδα της Εθνικής, που «έσπασε» το ρεκόρ περισσότερων συμμετοχών με την Εθνική ήταν εντυπωσιακή κατά διαστήματα και με τους 25 πόντους της έκανε τη διαφορά.

Χωρίς προβλήματα για το διαιτητικό τρίο της αναμέτρησης. Η Εθνική είχε... καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι και έτσι το 40λεπτο κύλησε ήρεμα για τους διαιτητές του αγώνα.