ANTWERP GIANTS
  • Νίκολας Μέστρε
  • Άντρις Αουνκρόγερς
  • Αντρέι Σαράπα

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τη φάση των ομίλων η ΑΕΚ. Η Ένωση πήρε τα ηνία του αγώνα με την Αντβέρπ από το ξεκίνημα και δίχως να κοιτάξει πίσω σε κανένα σημείο του αγώνα έφτασε στη νίκη, παρά το γεγονός πως πιέστηκε στα τελευταία λεπτά από τους μαχητικούς Βέλγους. Μάλιστα, ο Λι έχασε την μπάλα στο τέλος και έχασε την ευκαιρία να φέρει την μεγάλη ανατροπή για τους φιλοξενούμενους.

Ο Λούκα Μπάνκι είχε στη διάθεσή του τον Ντούσαν Σάκοτα και αυτό τον βοήθησε ώστε να δοκιμάσει πρόσωπα και σχήματα, στο τελευταίο παιχνίδι της Ένωσης πριν από το ταξίδι στην Βραζιλία και τον ημιτελικό με την Σαν Λορέντζο (15/02).

Έτσι, η ΑΕΚ ολοκλήρωσε τη φάση των ομίλων στην πρώτη θέση, με ρεκόρ 12-2 και πλέον στην κλήρωση της Παρασκευής, στην Γενεύη θα περιμένει μία εκ των Λε Μαν, ΠΑΟΚ ή Προμηθέα, στη φάση των «16» της διοργάνωσης. Από την άλλη πλευρά η Αντβέρπ τερμάτισε στην τέταρτη θέση του ομίλου και θα αντιμετωπίσει στους «16» μία εκ των Μούρθια, Τενερίφη ή Βίρτους Μπολόνια.

• 32

Καλή εικόνα για την ΑΕΚ, που έδειξε εξ'αρχής διαβασμένη και συγκεντρωμένη. Ο Λούκα Μπάνκι ξεκίνησε με ψηλό σχήμα, αντιμετώπισε τα δυνατά σημεία της Αντβέρπ με τον καλύτερο τρόπο και ουσιασικά οδήγησε με άνεση την ομάδα του στη νίκη.

• 21

Η Αντβέρπ προσπάθησε να παλέψει στο ματς, αλλά η έλλειψη ποιότητας και κινήτρου έκαναν... μπαμ στο ΟΑΚΑ. Από εκεί και πέρα, δεν μπορεί να γίνει άλλο σχόλιο για την εικόνα των Βέλγων, οι οποίοι έδειξαν πάντως καλά δείγματα γραφής, κυρίως όταν επέστρεψαν στο ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο.

14'

Ο Ντελρόι Τζέιμς βρήκε χώρο και πέτυχε ένα τρομερό κάρφωμα, το οποίο ξεσήκωσε τους φιλάθλους στο ΟΑΚΑ, καθώς και τους συμπαίκτες του!

4’ 8 - 6
6’ 14 - 6
8’ 20 - 10
10’ 25 - 13
Με όπλο τις καλές συνεργασίες και τον υψηλό ρυθμό στην επίθεση, η ΑΕΚ κυριάρχησε από νωρίς στο ΟΑΚΑ και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας χτίσει μία καλή διαφορά (25-13).
12’ 29 - 19
14’ 33 - 22
16’ 34 - 27
18’ 38 - 27
20’ 46 - 32
Δεν άλλαξαν πολλά στη δεύτερη περίοδο. Η ΑΕΚ έριξε λίγο στροφές και η Αντβέρπ προσπάθησε να μειώσει, ωστόσο η ομάδα του Λούκα Μπάνκι παρέμεινε σε θέση οδηγού, βρήκε εύκολα σκορ και βρέθηκαν στο +14 (46-32) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.
22’ 49 - 34
24’ 52 - 39
26’ 57 - 44
28’ 61 - 47
30’ 61 - 50
Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο μέρος. Η ΑΕΚ δεν έριξε «στροφές» και κράτησε το πόδι στο γκάζι, δίνοντας απαντήσεις σε κάθε προσπάθεια επιστροφής από τους φιλοξενούμενους. Έτσι, η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα (61-50).
32’ 64 - 57
34’ 68 - 59
36’ 73 - 68
38’ 75 - 72
40’ 77 - 76
Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για την «Ένωση» και τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει την ροή και την έκβαση της αναμέτρησης. Η Αντβέρπ προσπάθησε να μειώσει και πλησίασε στους πέντε (64-59, 33'), ενώ λίγο αργότερα πλησίασε και στους τρεις (73-70, 37'), με την ΑΕΚ να... κοιμάται σε μεγάλο διάστημα, προτού ξυπνήσει όταν τα πράγματα έγιναν πιεστικά. Δύο βολές του Θίοντορ και κάποιες άμυνες έκαναν τελικά την δουλειά για τους γηπεδούχους, που είδαν τον Λι να χάνει την μπάλα στο τέλος και να μην μπορεί να αλλάξει το τελικό 77-76.

• 1

Η διαφορά ποιότητας. Μαχητική ομάδα η Αντβέρπ, αλλά η ΑΕΚ ήταν έτσι και αλλιώς δύο κλάσεις ανώτερη, κάτι που επιβεβαιώθηκε και στο παρκέ. Καλές συνεργασίες, σωστή κυκλοφορία και γενικά καλή εικόνα από την «Ένωση», πυο δεν αντιμετώπισε προβλήματα.

• 2

Το πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι μπήκε στο ματς για να το... καθαρίσει από νωρίς και κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά, «χτίζοντας» διψήφια διαφορά. Από εκεί και πέρα, όλα έγιναν πιο εύκολα για τους «κιτρινόμαυρους».

• 3

Η διάθεση στην άμυνα. Η ΑΕΚ ήξερε ότι ήταν ανώτερη ποιοτικά, όμως έδειξε από την αρχή μεγάλο... κέφι στο πίσω μέρος του παρκέ, κάτι που έφερε πολλά κλεψίματα και σκορ στον αιφνιδιασμό. Είναι ενδεικτικό πως η «Ένωση» είχε οκτώ κλεψίματα μόνο στο πρώτο μέρος.

Οι Βέλγοι φίλαθλοι στο ΟΑΚΑ χάρηκαν το παιχνίδι και πανηγύρισαν τα καλάθια της ομάδας τους, σε μία εικόνα που δεδομένα θα θέλαμε να δούμε και στα ματς των δικών μας διοργανώσεων.

32
Βινς Χάντερ
Ακόμα μία κυρίαρχη εμφάνιση από τον Αμερικανό σέντερ. Ο Χάντερ ήταν εξαιρετικός κάτω από τις δύο ρακέτες και έδειξε ξανά πως βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση.

7
Ντένις Ντόνκορ
Ο άσος της Αντβέρπ δεν έκανε αισθητή την παρουσία του και δεν μπόρεσε να βοηθήσει σε κανένα σημείο της αναμέτρησης την ομάδα του.

25
Τζόρνταν Θίοντορ
Ο Αμερικανός γκαρντ έδειξε πως έχει προσαρμοστεί στις απαιτήσεις της ΑΕΚ και στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης ήταν εξαιρετικός, βοηθώντας σε σκοράρισμα και οργάνωση.

Εύκολο βράδυ για τους διαιτητές στο ΟΑΚΑ, καθώς η εξέλιξη του αγώνα τους άφησε καθαρά σε δεύτερο πλάνο. Λίγα λάθη έγιναν, αλλά τίποτα δεν επηρέασε την τελική έκβαση της αναμέτρησης.

Σαντ Ρος στο SDNA: «Τώρα είμαστε πιο ομάδα και παίζουμε καλύτερα»