82 90
  • Μάρτινς Κοζλόφσκις
  • Σεργκίι Ζάστσουκ
  • Σάσα Μάρισιτς

Μια ΑΕΚ βγαλμένη από το... πινακάκι του Λούκα Μπάνκι! Η Ένωση ταξίδεψε στη Μαδρίτη για να αντιμετωπίσει την Φουενλαμπράδα, με στόχο τη νίκη που θα την διατηρούσε στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου της. Και όχι μόνο κατάφερε να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα, αλλά το έκανε με τρόπο επιβλητικό, που δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης από την ισπανική ομάδα.

Η Ένωση έβαλε τις βάσεις από νωρίς στην ανμέτρηση, φέρνοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τον Χάντερ και τον Θίοντορ. Εν συνεχεία οι παίκτες του Μπάνκι διατήρησαν τον έλεγχο, με τον Σάκοτα να φωνάζει παρών και τον Χάντερ να σνυεχίζει τις... μαγικές εμφανίσεις.

Κάπως έτσι η Ένωση έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα και πλέον ανέβηκε στο 10-2, παραμένοντας στην κορυφή του ομίλου, 2 «στροφές» πριν από το φινάλε. Την ίδια στιγμή η ισπανική ομάδα υποχώρησε στο 3-9, χάνοντας κάθε ελπίδα για πρόκριση στην επόμενη φάση.

• 55

Ο Νέστον Γκαρσία είδε τη διαφορά να χάνεται από τα πρώτα λεπτά του αγών, προσπάθησε να μαζέψει την κατάσταση, όμως δεν είχε λύσεις στο μαρκάρισμα των Χάντερ και Θίοντορ, με την ΑΕΚ να φτάνει στη νίκη.

• 32

Ο Λούκα Μπάνκι είδε τους παίκτες του να παίρνουν τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και παρά την κακή εικόνα του τέταρτου δεκαλέπτου, όπου οι γηπεδούχοι μάζεψαν τη διαφορά, είδε τους παίκτες του να φτάνουν στη νίκη.

10'

Ο Τζόρνταν Θίοντορ είδε τον χρόνο να... πιέζει και χωρίς να το σκεφτεί πήρε την μπάλα, με 5,5'' για το τέλος του δεκαλέπτου και κατάφερε να σκοράρει γράφοντας το 13-26 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

6’ 3 - 14
8’ 8 - 17
10’ 13 - 26
Το ξεκίνημα της ΑΕΚ στην αναμέτρηση ήταν εντυπωσιακό. Η Ένωση «χτύπησε» κοντά στο καλάθι με τον Χάντερ και αμέσως δημιούργησε διψήφια διαφορά, εκμεταλλευόμενη τα λάθη των Ισπανών (0-10, 3'). Ο Θίοντορ βρήκε ρυθμό στο παιχνίδι του και η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (3-17, 6'). Ένα επί μέρους 5-0 της Φουενλαμπράδα μάζεψε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα μετά από ώρα (8-17, 7'). Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις στην ΑΕΚ, με την Ένωση να ανεβάζει τη διαφορά και τον Θίοντορ να γράφει τον... επίλογο του πρώτου δεκαλέπτου με προσωπική προσπάθεια, για το 13-26 της ομάδας του.
12’ 19 - 28
14’ 24 - 33
16’ 26 - 39
18’ 26 - 44
20’ 33 - 46
Οι γηπεδούχοι είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και κατάφεραν να μειώσουν στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου με τον Ρούπνικ (22-28, 12'). Ο Βινς Χάντερ φώναξε παρών και ανέβασε όλη την ΑΕΚ με την παρουσία του. Ο Αμερικανός συνέχισε να... χτυπά κοντά στο καλάθι την ισπανική ομάδα και η διαφορά έφτασε και πάλι σε διψήφια επίπεδα (26-37, 15'). Ματσιούλις και Χάντερ ήταν... ορεξάτοι για την ΑΕΚ και η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο (26-44, 18'). Οι γηπεδούχοι μάζεψαν τη διαφορά, όμως η καλή άμυνα της Ένωσης διατήρησε το «κιτρινόμαυρο« προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα για το 33-46 του πρώτου μέρους.
22’ 33 - 52
24’ 35 - 59
26’ 37 - 65
28’ 43 - 67
30’ 52 - 69
Η άμυνα ήταν το σημείο αναφορά και στο ξεκίνημα του αγώνα για την ΑΕΚ. Η Ένωση μπήκε με... φόρα και ένταση στην αναμέτρηση και κατάφερε να ανεβάσει πάνω από τους 20 πόντους, με μπροστάρη τον Χάντερ και βοήθεια από τον Ματσιούλις (33-55, 23'). Ο ρυθμός παρέμενε στα χέρια των παικτών του Μπάνκι. Ο Χάντερ έκανε ό,τι ήθελε κάτω από τα δύο καλάθια και η διαφορά λίγο έλειψε να φτάσει στους 30 πόντους (37-66, 27'). Η Ένωση κατέβασε ρυθμό στα τελευταία λεπτά, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Ισπανοί και «ροκάνισαν» τη διαφορά με τον Μπέλας, για το 52-69.
32’ 57 - 62
34’ 61 - 76
36’ 66 - 83
38’ 70 - 85
40’ 82 - 90
Η Φουενλαμπράδα ανέβασε την ένταση στην άμυνα, με σκοπό να μαζέψει όσο περισσότερο μπορούσε τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι με Μπέλας και Κρουζ έδειξαν σημάδια... ζωής (61-76, 34'). Ο Εγιένγκα φώναξε παρών στην αναμέτρηση και η Φουενλαμπράδα μάζεψε τη διαφορά, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι (66-79, 35'). Ο Θίοντορ πήρε την κατάσταση στα χέρια του, όμως και έδωσε λύσεις στην ομάδα του, με τον Γκρίφιν να ακολουθεί και να ανεβάζει τη διαφορά στους 17 πόντους (70-87, 38'). Μέχρι το τέλος του αγώνα το σκηνικό δεν άλλαξε, με την ΑΕΚ να φτάνει στη 10η νίκη της στον όμιλο και να παραμένει στην κορυφή.

• 1

Το πολύ καλό ξεκίνημα της ΑΕΚ στην αναμέτρηση βοήθησε ώστε οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι να αποκτήσουν ψυχολογία στην αναμέτρηση. Η Ένωση μπήκε με το πόδι στο γκάζι, προηγήθηκε με 3-17 στο 6' και αυτό που απέμενε ήταν να διατηρήσει τον έλεγχο μέχρι τέλους. Άλλωστε, είχε βάλει τις βάσεις με το... καλημέρα!

• 2

Το μαρκάρισμα του Βινς Χάντερ αποτέλεσε το νο.1 πρόβλημα της Φουενλαμπράδα στην αναμέτρηση. Ο Αμερικανός σέντερ ήταν ασταμάτητος στο διάστημα που έμεινε στο παρκέ και έβαζε τη μπάλα στο καλάθι με κάθε τρόπο, κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να ανοίξει τη διαφορά, να φέρει στα μέτρα της τον ρυθμό και να νιώσει ασφάλεια μέχρι το φινάλε του αγώνα.

• 3

Η άμυνα της ΑΕΚ ήταν άκρως αποτελεσματική και ώθηση την Φουενλαμπράδα σε πολλά λάθη. Είναι χαρακτηριστικό πως μέχρι το 34ο λεπτό του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν υποπέσει σε 13 λάθη και είχαν μοιράσει μόλις 7 τελικές πάσες.

Εικόνα αντιπροσωπευτική του αγώνα! Ο Γιόνας Ματσιούλις δεν άφησε καμία μπάλα να πάει χαμένη. όπως και όλη η ΑΕΚ που πάλεψε σκληρά μέχρι το τέλος του αγώνα. Και δικαιώθηκε με μια πολύ σημαντική νίκη.

32
Βινς Χάντερ
Ο Αμερικανός ήταν απολαυστικός για ένα ακόμα παιχνίδι. Κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια κι πραγματικός ηγέτης για την ομάδα του στο διάστημα που πάτησε παρκέ. Με τον Χάντερ σε τέτοια κατάσταση, άλλωστε, η ΑΕΚ δεν έχει να φοβάται τίποτα.

55
Βιάτσεσλαβ Κραβτσόφ
Σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπήκε στο κλίμα και στις απαιτήσεις της αναμέτρησης. Έχασε όλες τις μάχες για την ομάδα του και μοιραία έπαιξε κάτι παραπάνω από μόλις 4 λεπτά στο παρκέ.

25
Τζόρνταν Θίοντορ
Για ένα ακόμα παιχνίδι έβγαλε την ποιότητά του πάνω στο παρκέ. Παρά το γεγονός πως βρίσκεται ακόμα στο 65% από πλευράς ετοιμότητας, πραγματοποίησε μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση, οδηγώντας σε αρκετές περιπτώσεις τους συμπαίκτες του.

Κάποιες αποφάσεις των διαιτητών προκάλεσαν αποδοκιμασίες στην εξέδρα της «Pabellon Fernando Martin», δεν απέφυγαν τα λάθη, ωστόσο δεν επηρέασαν την έκβαση του αγώνα, με την ΑΕΚ να είναι ανώτερη από την αρχή ως το τέλος του αγώνα.