• Τολγκά Σαχίν (Ιταλία)
  • Μεχμέτ Καραμπίλεσεν (Τουρκία)
  • Ιβάν Μιλίσεβιτς (Βοσνία και Ερζεγοβίνη)
Ψέκασε, σκούπισε, τελείωσε με Τζέφερσον

Με τον Τζοντρέ Τζέφερσον να προσφέρει με το «καλημέρα» ο ΠΑΟΚ κέρδισε με το εμφατικό 93-43 την αδύναμη Οπάβα και με όλους τους παίκτες του να σκοράρουν.

Τελευταία ανανέωση: 23 Ιανουαρίου 2019, 23:11

Ο Τζοντρέ Τζέφερσον έφτασε το βράδυ της Δευτέρας στη Θεσσαλονίκη και με δύο προπονήσεις, έβαλε 11 πόντους, πήρε 8 ριμπαόυντ και έδωσε 4 ασίστ, στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ και το πιο σημαντικό όλων,έδειξε να βοηθήσει με το "καλημέρα". Ο ΠΑΟΚ πήρε σκορ και από τους 11 παίκτες του, είχε για πρώτο σκόρερ τον Σχίζα με 16 και από την πρώτη στιγμή, δεν άφησε τους Τσέχους να πάρουν... ανάσα.

Ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε το παιχνίδι σε τυπική διαδικασία από το πρώτο ημίχρονο, με τον Τζέφερσον να ξεκινάει βασικός, να βάζει 6 πόντους, να παίρνει 2 ριμπάουντ και να δίνει δύο ασίστ για το 26-12 της πρώτης περιόδου. Με το 19-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης και το σκορ στο 45-16, ουσιαστικά τελείωσε και η υπόθεση-νίκη, με τους γηπεδούχους να παίρνουν 8 πόντους από τον Σχίζα αλλά και επιλογές από Χάτσερ, Ζάρα στην επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να ανεβάζει τη διαφορά, βγάζοντας διαφορετικούς πρωταγωνιστές, με τον Τέπιτς να δίνει λύσεις στον σκοράρισμα, τον Τσόχλα επίσης στην τέταρτη περίοδο και όσο περνούσε η ώρα, η διαφορά μεγάλωνε, καθώς οι Τσέχοι ήταν αδύνατο να ακολουθήσουν.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε τις 7 νίκες πλέον στον όμιλο, έκανε το καθήκον του σήμερα με τη νίκη και με την εμφάνιση του, πήρε και περαιτέρω ψυχολογία, ενόψει της δύσκολης συνέχειας, αρχής γενομένης από το εντός έδρας ντέρμπι με την ΑΕΚ, το προσεχές Σάββατο.

Κριτικη Προπονητη

O Ηλίας Παπαθεοδώρου εκτός από τη νίκη, είχε δύο στόχους σήμερα. Να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής και να τσεκάρει την ετοιμότητα του Τζοντρέ Τζέφερσον. Από την εικόνα του ΠΑΟΚ και το αποτέλεσμα, η λογική λέει ότι πρέπει να έμεινε ικανοποιημένος, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στο 7-5 και να κάνει μία… προπόνηση ενόψει ΑΕΚ το προσεχές Σάββατο.

BK Opava

Με την ομάδα του στο 1-10 και με δύο απουσίες σημαντικών παικτών (Σίρινα, Κουρέτσκα), ο Πετρ Ζούντεκ δεν είχε και πολλές απαιτήσεις από την ομάδα του. Οι Τσέχοι προσπάθησαν με ό,τι είχαν να είναι ανταγωνιστικοί αλλά από το πρώτο μέρος, έμειναν πολύ πίσω και δε μπορούσαν να ακολουθήσουν. Ομάδα χωρίς Αμερικανούς η Όπαβα και αυτό το «πληρώνει» σε όλη τη διοργάνωση.

Η φάση του αγώνα 6'
Ο Τζοντρέ Τζέφερσον είχε όρεξη και αυτό δεν κρυβόταν. Μετά από ένα άστοχο τρίποντο του Φιλ Γκος, ο νεοαποκτηθείς Αμερικανός σέντερ, πήδηξε πιο ψηλά από όλους και κάρφωσε εντυπωσιακά και... κυριαρχικά.

Η εξελιξη του αγωνα

BK Opava
2’ 7 - 3
4’ 13 - 7
6’ 19 - 7
8’ 23 - 12
10’ 26 - 12
Ο Τζέφερσον ξεκίνησε στην πεντάδα και πήρε πρωταγωνιστικό ρόλο από την αρχή με 4 πόντους και 2 ασίστ με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στο 11-3. Μετά από μία παροδική αντίδραση της Όπαβα, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πρόβλημα να ξεφύγουν και πάλι και με Χάτσερ, Χρυσικόπουλο, Ζάρα και μία βολή του Γκάρετ, έκλεισαν την πρώτη περίοδο, στο 26-12.
BK Opava
12’ 29 - 16
14’ 37 - 16
16’ 45 - 18
18’ 47 - 21
20’ 49 - 22
Μετά από το 26-16 της Όπαβα, ο ΠΑΟΚ «έτρεξε» ένα σερί 19-0, με διάφορους πρωταγωνιστές. Αρχικά με τρίποντα του Ζάρα και του Χάτσερ και στη συνέχεια με πόντους από τον Σχίζα, πήγε στο 45-16 και κάπου εκεί, ουσιαστικά τελείωσε και η υπόθεση νίκη. Το πρώτο μέρος, έκλεισε με τον ΠΑΟΚ στο +27 (49-22) και τους Τσέχους να… αγκομαχούν ειδικά στην επίθεση τους.
BK Opava
22’ 53 - 27
24’ 58 - 29
26’ 58 - 33
28’ 65 - 35
30’ 68 - 37
Με τη νίκη να έχει κριθεί, η ουσία για τον ΠΑΟΚ ήταν να διατηρήσει το ίδιο επίπεδο συγκέντρωσης και στο δεύτερο μέρος. Το έκανε με τον Τέπιτς να φτάνει τους 12 πόντους και τον Τζέφερσον να συνεχίζει με την ίδια διάθεση σε άμυνα κι επίθεση και να δίνει μερικές εντυπωσιακές φάσεις. Η τρίτη περίοδος, έκλεισε με τον ΠΑΟΚ στο +31 με βολή του Χρυσικόπουλου (68-37).
BK Opava
32’ 77 - 39
34’ 79 - 39
36’ 84 - 41
38’ 89 - 43
40’ 93 - 43
Ο ΠΑΟΚ δε σταμάτησε ούτε στην τελευταία περίοδο με τον Σχίζα που ήρθε από τον πάγκο να φτάνει τους 18 πόντους και είτε από την περιφέρεια, είτε με τελειώματα κοντά στο καλάθι να δίνει ωραίες φάσεις. Το μόνο που έμενε, ήταν το τελικό σκορ, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο 93-43.

Τα 3 σημεια - κλειδια που εκριναν το παιχνιδι

1
Το 19-0 του ΠΑΟΚ στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου με αυτό το σερί, μετέτρεψαν το 26-16 σε 45-16 και αν υπήρχαν έστω και κάποιες ελπίδες στην Όπαβα, χάθηκαν κι αυτές. Το πιο θετικό στο συγκεκριμένο κομμάτι για το Δικέφαλο του Βορρά, ήταν ότι μοιράστηκαν οι πόντοι και με πλουραλισμό στην επίθεση «καθάρισε» το παιχνίδι από νωρίς.
2
Οι Τσέχοι είναι έτσι κι αλλιώς από τις πιο αδύναμες ομάδες της διοργάνωσης, ήρθαν και με δύο σημαντικές απουσίες, οπότε ο ΠΑΟΚ καλούνταν να ήταν σοβαρός και συγκεντρωμένος από την αρχή. Από το ξεκίνημα οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, έδειξαν τον απαιτούμενο βαθμό συγκέντρωσης, τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα, κλέβοντας μπάλες και βγάζοντας εύκολα καλάθια.
3
Και οι 11 παίκτες που αγωνίστηκαν για τον ΠΑΟΚ, σκόραραν, όλοι έβγαλαν διάθεση σε άμυνα κι επίθεση και παρότι η διαφορά ξέφυγε από νωρίς, δε σταμάτησε να… ανεβαίνει μέχρι το τέλος. Παίκτες όπως ο Σχίζας ή ο Τσόχλας πήραν χρόνο κι έδειξαν έτοιμοι να δώσουν ό,τι έχουν κάτι που χρειάζεται ο ΠΑΟΚ, μετά τις αλλαγές στο ρόστερ του.

Μια εικονα... χιλιες λεξεις

Η φάση του αγώνα
Στην προσπάθεια του να προλάβει τη μπάλα ο Θοδωρής Ζάρας, έπεσε στο σημείο που κάθονται χορηγοί του ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα να... ρίξει το κινητό ενός φίλου της ομάδας. Η αντίδραση της κόρης του, σε αυτήν τη φάση, είναι όλα τα λεφτά!

Τα προσωπα του αγωνα

<span>Τζοντρέ</span> Τζέφερσον
2
Τζοντρέ Τζέφερσον
Σε ένα τέτοιο παιχνίδι, ο Τζοντρέ Τζέφερσον, είχε τα «φώτα» επάνω του και με την απόδοση του, απέδειξε ότι δεν τα είχε άδικα. Ο Αμερικανός σέντερ στο ντεμπούτο του με τον ΠΑΟΚ, έμεινε στο παρκέ 26.27 λεπτά, έχοντας 11 πόντους, με 8 ριμπάουντ (τα 5 από αυτά επιθετικά), ενώ έδωσε και 4 τελικές πάσες. Δείγμα θετικό από τον Τζέφερσον, απέναντι βέβαια, σε έναν αντίπαλο που δε μπορούσε να ακολουθήσει.

Ο αδύναμος κρίκος

<span>Τζαμάλ</span> Τζόουνς
1
Τζαμάλ Τζόουνς
Φαινόταν από τα πρώτα λεπτά που μπήκε στο παρκέ, ότι ο Τζαμάλ Τζόουνς δεν ήταν και στο καλύτερο βράδυ. Λίγο η μορφή που είχε πάρει το παιχνίδι, λίγο κάποιες φάσεις που δεν του βγήκαν, ο Αμερικανός έμεινε στο παρκέ 8.30 λεπτά, έχοντας μόλις 3 πόντους και γενικά «φτωχή» στατιστική. Δικαιολογείται ως ένα βαθμό, καθώς επί της ουσίας, δε χρειάστηκε να βοηθήσει σήμερα.

Ο αφανής ήρωας

<span>Σταύρος</span> Σχίζας
5
Σταύρος Σχίζας
Ο Σταύρος Σχίζας ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ με 16 πόντους και εκτός από αυτό, είχε και πάλι τη σωστή νοοτροπία, καθώς στην τέταρτη περίοδο, τα πάντα είχαν κριθεί, αλλά αυτός έπαιζε λες και το παιχνίδι ήταν στον πόντο. Άλλη μία θετική εικόνα από τον Έλληνα φόργουορντ, μετά από εκείνη στη Ρόδο με την Κολοσσό. Ανάλογο ρόλο θα μπορούσε να έχει και ο Μιλένκο Τέπιτς, που είχε 12 πόντους και 12 ριμπάουντ, μετά από τη μηδενική συμμετοχή στο Ρέθυμνο.

Το... instant replay του SDNA

Με την εξέλιξη που είχε η αναμέτρηση, η παρουσία των Σαχίν, Μιλίτσεβιτς και Καραμπιλετσέν είχε τυπικό χαρακτήρα, με την τριάδα των διαιτητών να περνάει απαρατήρητη.