Γήπεδο: Palais des Sports Maurice Thorez, Novasports 1HD
79 70
  • Μανουέλ Ματσόνι (Ιταλία)
  • Τανέλ Σούσλοφ (Εσθονία)
  • Βαλέριο Γκριτσιόνι (Ιταλία)

Μία πολύ κακή τέταρτη περίοδος, οι δεύτερες επιθέσεις των Γάλλων στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και η διαφορετική φιλοσοφία στα σφυρίγματα των διαιτητών, οδήγησαν τον ΠΑΟΚ στην ήττα με 79-70 στην έδρα της Ναντέρ και εκτός τετράδας του ομίλου, τουλάχιστον προσωρινά...

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε άσχημα, αφήνοντας τη Ναντέρ να κάνει ακριβώς το παιχνίδι που θέλει με τα τρίποντα κι έμεινε πίσω στο σκορ με 15-5. Στη συνέχεια, βέβαια, βελτίωσε την εικόνα και με δημιουργίες του Γκος και πόντους από Γκάρετ, Τέπιτς, ισορρόπησε (25-25). Παρότι δεν ξεκίνησε καλά ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, στη συνέχεια, είχε τις απαντήσεις και με τρίποντα του Χάτσερ στο τέλος του ημιχρόνου, πήγε στην ανάπαυλα στο 43-41.

Παρά την αλλαγή του μομέντουμ στην τρίτη περίοδο με την ενέργεια του Κόνιαρη σε επίθεση και άμυνα, το «μπλακ-άουτ» του ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο, σε συνδυασμό με το διαφορετικό τρόπο σφυριγμάτων των διαιτητών, επέτρεψαν στη Ναντέρ, να κάνει ένα σερί 12-0, να προηγηθεί με 76-65 και ουσιαστικά, να τελειώνει το παιχνίδι.

Μετά τη σημερινή ήττα, ο ΠΑΟΚ έμεινε εκτός τετράδας, αλλά η κατάσταση για την πρόκριση, παραμένει στα χέρια του, έχοντας μπροστά του, τα δύο παιχνίδια με Όπαβα και Φριμπούργκ, την ώρα που το πρόγραμμα της Ναντέρ και της Χάποελ Χολόν, είναι πολύ πιο δύσκολο.

• 1

Ο Πασκάλ Ντοναντιό μπορεί να είδε τους παίκτες να μην καταφέρνουν να ανεβάσουν το ρυθμό που εκεί που θα ήθελαν, αλλά από το ξεκίνημα η Ναντέρ, πίεσε στο επιθετικό ριμπάουντ, παίρνοντας πολλές δεύτερες επιθέσεις. Οι Γάλλοι τα πήγαν καλά στην εξουδετέρωση του Γκος, ο οποίος δεν κατάφερε να έχει τη συνήθη επιρροή στην επίθεση του ΠΑΟΚ.

• 11

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου, παρότι περιόρισε τη Ναντέρ, όσον αφορά το ρυθμό και την επιθετική παραγωγικότητα, «πλήρωσε» το πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ και το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ, σκόραρε μόλις 29 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Έψαξε να βρει λύσεις, κυρίως για την επίθεση, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο, φαινόταν να μη λειτουργεί τίποτα σωστά για το Δικέφαλο του Βορρά.

35

Με τον ΠΑΟΚ να έχει χάσει κάθε επαφή με το αντίπαλο καλάθι, ο Άντας Γιουσκεβίτσιους, σηκώθηκε για τρεις, έκανε το 76-65 και στέλνοντας τη διαφορά στους 11 πόντους, κάπου εκεί, τελείωσε η... σεμνή τελετή.

2’ 2 - 2
4’ 12 - 5
6’ 19 - 9
8’ 21 - 16
10’ 25 - 25
Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά και η Ναντέρ το εκμεταλλεύτηκε με τρίποντα από Κονατέ και Σένγκλιν για να προηγηθεί με 15-5. Μετά το τάιμ άουτ του Ηλία Παπαθεοδώρου, η είσοδος του Γκος έφερε καλές δημιουργίες στην επίθεση, Γκάρετ, Τέπιτς και Αθηναίου, τελείωναν καλά τις φάσεις τους, είτε κοντά, είτε μακριά από το καλάθι και με εντυπωσιακό buzzer beater του Γκος από τη γωνία, η πρώτη περίοδος, έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (25-25).
12’ 29 - 25
14’ 32 - 27
16’ 34 - 32
18’ 40 - 38
20’ 43 - 41
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε και πάλι άσχημα, τώρα στη δεύτερη περίοδο με τη Ναντέρ, να κάνει ένα σερί 7-0, για το 32-25. Με Αθηναίου, Χρυσικόπουλο και Γκάρετ, ο ΠΑΟΚ δεν τους άφησε να ξεφύγουν (34-32), με τους Γάλλους να δημιουργούν μεγάλο πρόβλημα με τα επιθετικά τους ριμπάουντ. Η είσοδος του Χάτσερ, έφερε σκορ έξω από τα 6,75 για τους Θεσσαλονικείς και με τρίποντο του Αμερικανού στο τέλος του ημιχρόνου, έκλεισαν το ημίχρονο στο -2 (43-41).
22’ 43 - 43
24’ 50 - 46
26’ 54 - 48
28’ 57 - 54
30’ 62 - 60
Με κάρφωμα του Τζόουνς, ο ΠΑΟΚ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (44-45), αλλά συνέχισε να αφήνει δεύτερες επιθέσεις στη Ναντέρ που πήγε στο 55-48 συνεχόμενους πόντους από τον Γουότερς. Η είσοδος του Κόνιαρη, άλλαξε το μομέντουμ σε εκείνο το σημείο για τον ΠΑΟΚ και με πόντους του ίδιου, του Χρυσικόπουλου και με τρίποντο του Χάτσερ, ξαναπέρασε μπροστά (57-59). Με σουτ του Σένγκλιν στο τέλος, η τριτη περίοδος, έκλεισε στο 62-60.
32’ 68 - 65
34’ 73 - 65
36’ 76 - 65
38’ 77 - 68
40’ 79 - 70
Με τρίποντο του Χρυσικόπουλου και σουτ του Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ ξαναπέρασε μπροστά (64-65) και από εκεί μετά, ήρθε η... καθίζηση. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν κάθε επαφή με το αντίπαλο καλάθι, αφού και οι διαιτητές δεν τους έδιναν τα φάουλ που τους γίνονταν και με Γιουσκεβίτσιους να βάζει δύο τρίποντα, η Ναντέρ πήγε στο 76-65. Παρά μια αρχική αντίδραση με ένα τρίποντο του Αθηναίου, δε μπορούσε να αλλάξει μέχρι το τέλος, με τη Ναντέρ να φτάνει στο 79-70.

• 1

Η τέταρτη περίοδος στοίχισε πολύ στον ΠΑΟΚ. Μετά από εκείνο το προσπέρασμα με το σουτ του Μαργαρίτη (64-65), έμεινε χωρίς σκορ για περισσότερο από έξι αγωνιστικά λεπτά και η Ναντέρ ξέφυγε με 11 πόντους, ουσιαστικά «καθαρίζοντας» τη νίκη σε εκείνο το σημείο. Έλειψε το καθαρό μυαλό στην επίθεση, οι διαιτητές δεν του έδιναν τίποτα και δε μπόρεσε να επιστρέψει ποτέ.

• 2

Παρότι στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, ο ΠΑΟΚ είχε διαβάσει καλά το παιχνίδι των Γάλλων, τους επέτρεψε πολλές δεύτερες επιθέσεις. Η Ναντέρ πήρε 13 επιθετικά ριμπάουντ και ειδικά μέχρι ένα σημείο στην τρίτη περίοδο, που ο ΠΑΟΚ ήταν κοντά στο σκορ, έβρισκαν διαρκώς σκορ, μετά από ανανεώσεις επιθέσεων και αυτό, «πόνεσε» πολύ τους Θεσσαλονικείς.

• 3

Η επιρροή του Φιλ Γκος στο παιχνίδι του ΠΑΟΚ είναι τέτοια, που σε έναν αγώνα με τη σημασία του σημερινού, η καλή του απόδοση θα ήταν κομβική. Ο Αμερικανός έμεινε στους 7 πόντους, καθώς κλείστηκε καλά από τη Ναντέρ, που είχε προσαρμόσει αρκετά την άμυνα της, επάνω του. Αυτό, σε συνδυασμό και με έναν εκνευρισμό από το γεγονός ότι δεν του δινόταν φάουλ, τον οδήγησαν σε μία μέτρια εμφάνιση και αυτό, φάνηκε στο παιχνίδι του ΠΑΟΚ.

Έχουν βρεθεί σε πολύ πιο... δύσκολα μέρη για χάρη της αγαπημένης τους ομάδας, οπότε τα περίχωρα του Παρισίου, δεν ήταν κάτι για τους ΠΑΟΚτσήδες που έκαναν και πάλι αισθητή την παρουσία τους. Δε μπόρεσαν ωστόσο να τη συνδυάσουν και με μια νίκη.

30
Τζέρεμι Σένγκλιν
Ο Τζέρεμι Σένγκλιν ήταν ο κινητήριος μοχλός της Ναντέρ στην περιφέρεια της σήμερα. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι, όντας πρώτος σκόρερ του αγώνα με 19 πόντους, με 4/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, παίζοντας για 36.31 λεπτά, δηλαδή δε βγήκε σχεδόν ποτέ. Έκανε καλή δουλειά και στην άμυνα πάνω στον Γκος με την αθλητικότητά του.

32
Φιλ Γκος
Χαμηλή «πτήση» για τον Φιλ Γκος στη σημερινή αναμέτρηση. Ο Αμερικανός έχει ηγετικά χαρακτηριστικά για τον ΠΑΟΚ και απόψε, έμεινε στους 7 πόντους, με 2/4 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Δεν κατάφερε να βρει τον τρόπο είτε να δημιουργήσει είτε να εκτελέσει στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα που ήταν στο παρκέ και αυτό φυσικά και επηρέασε ολο το επιθετικό παιχνίδι του ΠΑΟΚ.

11
Ντόμινικ Γουότερς
Παρότι είχε δύο φάουλ από νωρίς και στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε ελάχιστα, ο Ντόμινικ Γουότερς, αγωνίστηκε σχεδόν σε όλο το δεύτερο μέρος, τελειώνοντας το παιχνίδι με 15 πόντους, με 5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/5 βολές και 4 ασίστ. Πολύ σημαντικός στο παιχνίδι της Ναντέρ και παρότι σήμερα δεν έκανε κάποια σπουδαία εμφάνιση, έπαιξε και πάλι το ρόλο του.

Έδωσαν δείγματα με το καλημέρα οι διαιτητές για το που ήθελαν να οδηγήσουν το ματς και το χαμηλό επίπεδο του Champions League στον τομέα αυτό, επιβεβαιώθηκε. Οι Γάλλοι ξεκίνησαν με 15-2 βολές, ο Μαργαρίτης χρεώθηκε με ανύπαρκτο δεύτερο φάουλ κι όλα αυτά ενώ οι γηπεδούχοι είχαν εκτελέσει περισσότερα τρίποντα από δίποντα. Ο ΠΑΟΚ χρεώθηκε με δύο φάουλ πάνω στο τρίποντο, οι δύο Ιταλοί διαιτητές δεν «έβλεπαν» την ελληνική ομάδα και όταν στο β' μέρος επιχείρησε την τελική αντεπίθεση, άφησαν τους Γάλλους να... δέρνουν στην άμυνα και χρέωσαν με δύο τεχνικές ποινές Παπαθεοδώρου και Κόνιαρη για flopping. Γενικώς, το παιχνίδι ήταν μια άνιση μάχη, κι όταν ο ΠΑΟΚ αδίκησε τον εαυτό του με τις κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, έδωσε και το τέλειο άλλοθι στους διαιτητές που ήταν φανερό ότι ποιοτικά αντιπροσώπευαν level ανάλογο με την τρίτη τη τάξει δυναμικότητα ευρωπαϊκή διοργάνωση. Μια πληγή που όσο περνάει ο καιρός θα έπρεπε να κλείνει, ανοίγει ολοένα και περισσότερο.