ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
  • Γιόχαν Ρόσο (Γαλλία)
  • Μάρτιν Χορόζοφ (Βουλγαρία)
  • Ιβόρ Ματεγιέκ (Τσεχία)

Ηταν η κατάλληλη στιγμή για τον Προμηθέα να πάρει μία βαθιά ανάσα και να πάει στη διακοπή για τις γιορτές με ηρεμία και αυτοπεποίθηση. Η νίκη στη Σλοβενία ήταν τεράστια υπόθεση. Οχι μόνο λόγω του τελικού αποτελέσματος, αλλά κυρίως για τον τρόπο με τον οποίο ήρθε. Η Ολίμπια, μία μέτρια, αν όχι κακή ομάδα, βρέθηκε να προηγείται με 16 πόντους στο πρώτο μέρος και όλοι αναζητούσαν τους λόγους που οι Πατρινοί εμφάνιζαν τόσο κακό πρόσωπο. Ο Σπαν, ο Μπέγκιτς, ο Μπατζίμ, έμοιαζαν με παίκτες ΝΒΑ μπροστά στην άμυνα του Προιμηθέα, που πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διαφορά εις βάρος του 12 πόντων. Κι εκεί ήταν το σημείο που έγιναν όλα όπως έπρεπε. Η ελληνική ομάδα δεν εμφάνισε μόνο MVP's (πολλούς και όχι έναν) στο παρκέ, αλλά κι έναν στον πάγκο. Ο Μάκης Γιατράς ρίσκαρε, άφησε στον πάγκο τους Αμερικάνους που δεν πρόσφεραν σχεδόν τίποτα, εμπιστεύτηκε Γερομιχαλό, Μέιερ και Λίποβι μαζί με τα ελληνόπολα και η πίεση σε όλο το γήπεδο άλλαξε την ιστορία του αγώνα. Ο Μπατζίμ με τον Σάνον και τον Σπαν, θα μπορούσαν να κάνουν τη ζημιά, αλλά είπαμε, στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας είχε περισσότερους από έναν MVP κι έφτασε σε μία πραγματικά πολύ σημαντική νίκη.

• 15

Ο Μάκης Γιατράς ήταν ένας από τους βασικούς παράγοντες της νίκης στη Λουμπλιάνα. Δεν ακολούθησε την πεπατημένη, δεν φοβήθηκε και ρίσκαρε. Οποιο κι αν ήταν το αποτέλεσμα θα του άξιζαν μπράβο. Εκανε επιθετικές κινήσεις, ζήτησε πρες σε όλο το γήπεδο, άφησε στον πάγκο τους Αμερικάνους, έδωσε τα ηνία στον Γκίκα, που προερχόταν από μία παράξενη περίοδο όχι καλών εμφανίσεων, αλλά δικαιώθηκε σε όλα.

• 9

Ο Σάσα Νικίτοβιτς είναι αλήθεια ότι δε χρησιμοποίησε για αρκετή ώρα τον Ρέμπετς που ήταν πολυ δραστήριος στο διάστημα που αγωνίστηκε. Καθυστέρησε πάρα πολύ να προσαρμοστεί στο full court press, η ομάδα του έκανε πολλά λάθη, ενώ και ο Σπαν στο δεύτερο ημίχρονο έμεινε για πολλή ώρα στον πάγκο. Δε βρέθηκε στην καλύτερη βραδιά του.

38

Το παιχνίδι κρινόταν στην κόψη του ξυραφιού. Παρότι ο Προμηθέας ήταν καλύτερος δε μπορούσε να καθαρίσει το ματς. Ετσι, στα 2'20'' πριν τη λήξη κι ενώ το ματς έμοιαζε να έχει γίνει ροντέο, ο Προμηθέας είναι μπροστά με 73-72 και στον αιφνιδιασμό δεν υπάρχει φάση. Ο Μέιερ κρατάει τη μπάλα, βλέπει στις απέναντι 45 μοίρες τον Τσαϊρέλη ο οποίο εκτελεί κι ευστοχεί για 3π. Το σκορ έγινε 72-76 και παρότι κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι αυτό το σουτ ήταν όλα τα λεφτά για τη νίκη των Πατρινών.

2’ 5 - 3
4’ 13 - 5
6’ 15 - 7
8’ 17 - 10
10’ 22 - 15
1η Περίοδος
Ο Προμηθέας περνάει μιά δύσκολη περίοδο και αυτό αποδείχτηκε στη Λουμπλιάνα, όπου οι Πατρινοί δεν άρχισαν καθόλου καλά. Μαζί με το αμυντικό πρόβλημά τους, εμφανίστηκε κι επιθετικό στη Σλοβενία, αλλά το βασικό ήταν ότι οι Πατρινοί επέτρεψαν πολλά επιθετικά ριμπάουντ στους γηπεδούχους. Είναι χαρακτηριστικό μάλιστα ότι ο Μπέγκιτς και ο Σπαν είχε σημειώσει τους 13 από τους 15 πόντους της ομάδας τους στο ξεκίνημα, τη στιγμή όλα πήγαιναν λάθος για τους Πατρινούς με το ημίχρονο να τελειώνει 22-15.
12’ 26 - 15
14’ 28 - 17
16’ 32 - 20
18’ 36 - 24
20’ 38 - 26
2η Περίοδος
Στο πρώτο ημίχρονο ο Προμηθέας εκτέλεσε με 27% στα δίποντα και 22% στα τρίποντα. Αρα, ήταν μάλλον κολακευτική η διαφορά των 12 πόντων που χώριζε τις δύο ομάδες στο τέλος της δεύτερης περιόδου. Με εξαίρεση τον Οντουμ, ο Γιατράς δυσκολεύτηκε πάρα πολύ να βρει τον παίκτη που θα έβγαζε τον Προμηθέα από το επιθετικό πρόβλημά του. Δοκίμασε σχήματα ο έλληνας κόουτς, αλλά η αστοχία στην επίθεση σε συνδυασμό με την πολύ κακή αμυντική παρουσία και τα 8 χαμένα ριμπάουντ, επέτρεψαν στην Ολίμπια να έχει το πάνω χέρι, έστω κι αν οι Σλοβένοι δε σούταραν κι αυτοι με τη σειρά τους, εντυπωσιακά...
22’ 43 - 36
24’ 47 - 39
26’ 50 - 48
28’ 55 - 50
30’ 58 - 60
3η Περίοδος
Ο Προμηθέας κατάλαβε ότι αν δεν παλέψει, αν δεν προσπαθήσει, δε θα είχε καμία τύχη στη Λουμπλιάνα κι έτσι ο Γιατράς αποφάσισε να τα παίξει όλα για όλα. Εδωσε στην ομάδα του εντολή για πίεση σε όλο γήπεδο, "παρκάροντας" σχεδόν όλους τους Αμερικανους στον πάγκο του. Η επιλογή του να δώσει χρόνο στον Γερομιχαλό σε συνδυασμό με το γεγονός ότι οι Σλοβένοι ήταν ανέτοιμοι για το πρες σε όλο το γήπεδο, έδωσε την ευκαιρία στον Προμηθέα να καλύψει γρήγορα την εις βάρος του διαφορά και στο τέλος της περιόδου να είναι μπροστά με 3π.
32’ 63 - 63
34’ 65 - 69
36’ 70 - 71
38’ 72 - 76
40’ 76 - 80
4η Περίοδος
Ο Γιατράς εμπιστεύτηκε τον Μέιερ, το Λίποβι και τους Ελληνες στην τέταρτη περίοδο (λίγο τον Μπράουν και τον Χολ) και όλοι αυτοί τον έβγαλαν ασπροπρόσωπο. Η σκληρή πιέση στην άμυνα και κυρίως στη μπάλα, ο κανονιοβολισμός έξω από τη γραμμή των τριών πόντων και σαφώς το γεγονός ότι στο δεύτερο ημίχρονο είναι δύσκολο να βρει κανείς διακριθέντα, έπαιξαν ρόλο ώστε ο Προμηθέας, όχι εύκολα, αλλά αποτελεσματικά να φτάσει στην πολύ σημαντική νίκη και να βγει λίγο από την ατμόσφαιρα πίεσης που του είχε δημιουργήσει η ήττα από την Οστάνδη την προηγούμενη εβδομάδα.

• 1

Ο Γερομιχαλός και οι Ελληνες παίκτες. Ο Γιατράς βλέποντας ότι δεν μπορεί να πάρει τίποτα από τον Ελις και τον Παρκς αποφασίζει να ρίξει στο παρκέ τον Γερομιχαλό, που κάνει εξαιρετικά πράγματα. Ο Γιατράς τον εμπιστεύτηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, μαζί με τους υπόλοιπου Ελληνες (Σαλούστρο, Γκίκα) και με αυτό το σχήμα, ο Προμηθέας κατάφερε να αλλάξει το παιχνίδι και να το φέρει στα μέτρα του.

• 2

Είναι αυτονόητο: Τα σουτ τριών πόντων. Δίχως την απίθανη ευστοχία που είχε ο Προμηθέας στο δεύτερο μέρος, πιθανώς να μην είχε έρθει ποτέ η μεγάλη ανατροπή. Οι παίκτες της ελληνικής ομάδας, εκτέλεσαν με 48% συνολικά στα τρίποντα, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο είχαν 10/14! Απίθανη ευστοχία που έπαιξε ρόλο στην ανατροπή.

• 3

Το ζον πρες του Γιατρά και το παρκάρισμα των Αμερικάνων. Ο Γιατράς έπιασε στον ύπνο την Ολίμπια όταν ζήτησε από τους παίκτες του να πιέσουν σε όλο το γήπεδο και είτε να την οδηγήσουν σε λάθη, είτε να της κόψουν τον ρυθμό. Οι στόχοι του κόουτς πέτυχαν και έτσι δε φάνηκε η απώλεια των Αμερικάνων Χολ, Ελις, Παρκς, Μπράουν, τους οποίους ο Γιατράς για δικούς του λόγους αποφάσισε να αφήσει στον πάγκο σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Ηταν τόσο παθιασμένος που πολλες φορές προκάλεσε και τη θυμηδία των λιγοστών φιλάθλων που βρέθηκαν στην Στόζιτσε, αλλά και τι τον νοιάζει. Το πάθος του από τον πάγκο, οι φωνές του η ενέργειά του, το γεγονός ότι "έπαιζε" κι αυτός, ήταν η πιο χαρακτηριστική εικόνα της νίκης του Προιμηθέα.

21
ΤΟΝΙ ΜΕΙΕΡ
Για ακόμα μία φορά ήταν ο κορυφαίος των Πατρινών και έδωσε τεράστιες λύσεις στην επίθεση της ομάδας του. Τελείωσε το ματς με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, είχε 3/5 τρίποντα και έδειχνε ότι στη διάρκεια του παιχνιδιού ανά πάσα στιγμή ήταν εκεί για να προσφέρει επιλογές στην ομάδα του. Σοβαρός, απίθανος επαγγελματίας, εξαιρετικός χαρακτήρας ο Μέιερ εδώ και πολύ καιρό είναι ο MVP του Προμηθέα.

32
ΟΚΤΑΒΙΟΥΣ ΕΛΙΣ
Ουδείς από τους Αμερικάνους, ούτε ο Χολ, ούτε ο Μπράουν, ήταν στο επίπεδο που απαιτούσε η ομάδα, αλλά ο Ελις είχε αρκετά θέματα. Δεν μπήκε ποτέ πνευματικά στο παιχνίδι, δεν έδωσε καμία λύση στο τεράστιο πρόβλημα των ριμπάουντ, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και ανάγκασε τον Γιατρά να παίζει με Γερομιχαλό και Ελις στο "5" και του βγήκε σε καλό φυσικά.

10
ΠΕΤΡΟΣ ΓΕΡΟΜΙΧΑΛΟΣ
Είναι το τυπικό παράδειγμα του αφανούς ήρωα. Ο Γερομιχαλός μπήκε στο ματς ελλείψει ουσιαστικά άλλου ψηλού. Και έπιασε την ευκαιρία από τα μαλλιά. Εδωσε τεράστια προσπάθεια στην άμυνα, έβαλε το κορμί του και κυρίως σκόραρε όταν ο Προμηθέας φαινόταν ότι έχει πρόβλημα. Μεγάλο παιχνίδι, μεγάλη εμφάνιση από τον Γερομιχαλό.

Σε μία συνολικά κακή διαιτησία, τα σφυρίγματα των ρέφερις δεν καθόρισαν το νικητή, αλλά φάνηκαν οι τρεις ρέφερι, κυρίως με το κριτήριό τους, απροετοίμαστοι. Μπορούσαν πολύ καλύτερα, αλλά ευτυχώς δεν αποφάσισαν για τον νικητή.

Στην ΕΡΤ το Κεραυνός Στροβόλου – Ηρακλής!