Γήπεδο: Opava Hall, Novasports 1
  • Μπόρις Κρέγιτς (Σλοβενία)
  • Αλεξέι Νταβίντοφ (Ρωσία)
  • Γκάτις Σάλινς (Λετονία)

Μπορεί να είδε στην αρχή τους Τσέχους να βάζουν 9/9 στα τρίποντα και να μένει πίσω στο σκορ μέχρι και με 13 πόντους, αλλά με τέτοιους Γιάννη Αθηναίου και Γιανίκ Μορέιρα, αλλά και τον Φιλ Γκος να ακολουθεί, δε δυσκολεύτηκε, να πάρει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη φέτος και την τρίτη συνεχόμενη.

Οι Τσέχοι δε γινόταν να τα βάζουν όλα, σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και από τη στιγμή που σταμάτησαν να μπαίνουν τα τρίποντα, δε μπορούσαν να ακολουθήσουν.

Σε αντίθεση με το κακό του ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ με τον Αθηναίου με 17 πόντους, 5/7 τρίποντα και 5 ασίστ, τον Μορέιρα να έχει 15 και τον Γκος να είναι πρώτος σκόρερ με 18 και 4/7 τρίποντα, έκανε ότι ήθελε ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα.

Τα 16/30 τρίποντα συνολικά, δείχνουν και τι... συνέβη στη «Hala Opava», με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει πλέον στο 2-3 στον όμιλο και να χτίζει ψυχολογία, ενόψει της συνέχειας σε Ελλάδα και Ευρώπη.

• 14

Ο Πετρ Ζούντεκ πόνταρε στον ενθουσιασμό της έδρας για την ομάδα του και είδε τους παίκτες του, να ξεκινούν με το εκπληκτικό 9/9 τρίποντα. Από τη στιγμή που σταμάτησαν να μπαίνουν τα τρίποντα, plan b δεν υπήρχε και ειδικά μέσα στη ρακέτα, αλλά και στην περιφερειακή άμυνα, η ομάδα του δυσκολευόταν πολύ να ακολουθήσει τον ΠΑΟΚ.

• 2

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είδε την ομάδα του να ξεκινάει πολύ άσχημα στο παιχνίδι, αλλά με υπομονή και καλύτερες επιλογές στη συνέχεια, έφερε την αναμέτρηση στα μέτρα του. Το θετικό για τον ΠΑΟΚ, ήταν ότι αντέδρασε μετά από ένα κακό ξεκίνημα και πήρε την πρώτη του φετινή εκτός έδρας νίκη και την τρίτη συνεχόμενη σε όλες τις διοργανώσεις.

20

Με τον ΠΑΟΚ να έχει περάσει δύσκολα στην πρώτη περίοδο, στη δεύτερη άρχισε να αντιδρά και από τη στιγμή που πέρασε μπροστά στο σκορ, με καλάθι του Αντώνη Κόνιαρη, δεν ξανακοίταξε πίσω.

2’ 6 - 6
4’ 18 - 8
6’ 23 - 11
8’ 26 - 19
10’ 31 - 24
Η Οπάβα βρήκε από την αρχή ρυθμό και μετά το 6-6, με συνεχόμενα τρίποντα, προηγήθηκε με 18-8, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει πόντους μόνο από τον Μορέιρα στην επίθεση. Η είσοδος του Αθηναίου έδωσε λύσεις επιθετικά και έξω από τα 6,75, αλλά οι Τσέχοι συνέχιζαν να βάζουν τα πάντα, για το 31-24 της πρώτης περιόδου, έχοντας 8/8 τρίποντα!
12’ 38 - 28
14’ 38 - 33
16’ 40 - 36
18’ 43 - 39
20’ 45 - 47
Η Οπάβα έβαλε και το ένατο τρίποντο και στη συνέχεια, «σίγησε». Μετά το 38-25, ο ΠΑΟΚ με Τζόουνς, Μαργαρίτη, Γκάρετ στην πεντάδα, έπαιξε άμυνα και με σερί 0-11 με τρίποντα από Γκος και Μαργαρίτη, μείωσε σε 38-36. Η Οπάβα είχε τις απαντήσεις κυρίως από επιθετικά ριμπάουντ (43-36). Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν πάλι, με Γκος, Μαργαρίτη και δημιουργίες του Κόνιαρη, πέρασε μπροστά με 45-47 στην ανάπαυλα.
22’ 47 - 53
24’ 50 - 59
26’ 56 - 63
28’ 58 - 66
30’ 60 - 74
Ο ΠΑΟΚ πλέον είχε φέρει το παιχνίδι εκεί που ήθελε και με τον Μορέιρα να κάνει «πάρτι» στην επίθεση και πήγε μέχρι το +11 (50-61) με τον Χρυσικόπουλο στον αιφνιδιασμό. Οι Τσέχοι αντέδρασαν προσωρινά (56-63), αλλά με την επιστροφή Αθηναίου-Μαργαρίτη και την είσοδο του Ζάρα, ο ΠΑΟΚ πήγε στο 60-74 στο τέλος της τρίτης περιόδου.
32’ 65 - 77
34’ 67 - 81
36’ 67 - 87
38’ 67 - 89
40’ 69 - 94
Με τη μορφή που είχε πάρει το παιχνίδι η τέταρτη περίοδος, εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία για τον ΠΑΟΚ. Τα τρίποντα συνέχισαν να μπαίνουν από Αθηναίου, Ζάρα και Τζόουνς και το μόνο που έμενε, ήταν το τελικό σκορ, το οποίο πήγε στο 67-94.

• 1

Μπορεί οι Τσέχοι να ξεκίνησαν με 9/9 τρίποντα στο παιχνίδι, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που τελείωσε τον αγώνα με 16/30, με τους γηπεδούχους να έχουν 3/24 μετά την αρχική τους, τρομερή ευστοχία. Το συγκεκριμένο κομμάτι, προφανώς και έπαιξε το ρόλο του στην εύκολη επικράτηση του ΠΑΟΚ, καθώς είχε τον τρόπο να «σκοτώνει» την Όπαβα, έξω από τα 6.75.

• 2

Για ακόμα μία φορά, φάνηκε ότι ο φετινός ΠΑΟΚ έχει αρκετές λύσεις στο ρόστερ του και σε ένα σημείο που χρειάζεται νίκες, βγάζει διάφορους παίκτες μπροστά. Ο Αθηναίου ήρθε από τον πάγκο, αλλά ήταν κομβικός, ο Μορέιρα σημείο αναφοράς μέσα στις δύο ρακέτες, ενώ ο Γκος που έχει έτσι κι αλλιώς, μεγάλη ποιότητα, έχει και τον τρόπο να βρίσκει κίνητρο σε κάθε αγώνα.

• 3

Η Όπαβα ναι μεν ξεκίνησε με 9/9 τρίποντα, αλλά από τη στιγμή που άρχισε να αστοχεί, δε μπορούσε να βρει εναλλακτικές λύσεις στην επίθεση της. Το γεγονός ότι το ρόστερ της αποτελείται μόνο από Τσέχους, δε θα μπορούσε να μην το βρει μπροστά της, κόντρα σε έναν αντίπαλο με την ποιότητα του ΠΑΟΚ, όπως κι έγινε.

Οι φίλοι του ΠΑΟΚ δημιούργησαν τη δική τους ατμόσφαιρα στη Hala Opava και πραγματικά, δε σταμάτησαν λεπτό να φωνάζουν και να ενισχύουν τους παίκτες του ΠΑΟΚ.

7
Γιάννης Αθηναίου
Ο έμπειρος γκαρντ του ΠΑΟΚ, ήρθε από τον πάγκο στη δύσκολη πρώτη περίοδο, βάζοντας 11 πόντους σε εκείνο το σημείο και από τη στιγμή που επέστρεψε στο παρκέ στο τέλος της τρίτης περιόδου, ουσιαστικά, τελείωσε το παιχνίδι. 17 πόντοι, 5/7 τρίποντα, 5 ασίστ με τον Αθηναίου να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στο παιχνίδι με την ΑΕΚ.

25
Γουίλ Χάτσερ
Όπως και με την ΑΕΚ, έτσι και σήμερα, έμεινε στο παρκέ για σχεδόν 8 λεπτά... Είναι ξεκάθαρα εκτός ρυθμού, δεν έχει καταφέρει να θυμίσει σε τίποτα τον Χάτσερ που θυμούνται όλοι και η εικόνα του, προβλημάτισε και σήμερα. Έχει την εμπειρία για να αλλάξει την εικόνα αυτή, ωστόσο το πιο ανησυχητικό είναι, ότι η εικόνα αυτή, είναι συνεχόμενη.

2
Γιανίκ Μορέιρα
Ήταν ο μοναδικός που απειλούσε στην πρώτη περίοδο που ο ΠΑΟΚ είχε σοβαρό πρόβλημα, αλλά και στη συνέχεια, αποτέλεσε σημείο αναφοράς μέσα στη ρακέτα. Είχε 15 πόντους, με 6/8 δίποντα και 3 ριμπάουντ, δείχνοντας να μην έχει αντίπαλο και στις δύο πλευρές του παρκέ. Του λείπει η σταθερότητα, αλλά ειναι ξεκάθαρο ότι ειδικά στην επίθεση, μπορεί να βοηθήσει πολύ.

Κρέγιτς, Νταβίντοφ και Σάλινς μπορεί να μη χρειάστηκε να παίξουν ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα, αλλά είχαν κάποιες φάσεις που έφεραν έναν εκνευρισμό. Σε γενικές γραμμές πάντως, δεν είχαν ουσιαστική συμμετοχή στο παιχνίδι.

BEST COMMENTS ON THE WEB

BCL: Το Final-4 του Βελιγραδίου σε… γυάλινο έδαφος - Στις 19.00 ο ημιτελικός του Περιστερίου