• Σεργκίι Ζάστσουκ (Ουκρανία)
  • Ζντένκο Τομάσοβιτς (Σλοβακία)
  • Λουίς Καστίγιο (Ισπανία)
Θεός Προμηθέας!

Η Ολίμπια τον δυσκόλεψε, ο Προμηθέας όμως, είχε τον ...καλό Ουκρανό, τον Λίποβι, κι όχι τον Σάνον κι έφτασε σε μεγάλη νίκη με 79-77 κάνοντας το δύο στα δύο στο BCL.

Τελευταία ανανέωση: 17 Οκτωβρίου 2018, 22:53

Στο εντός έδρας ντεμπούτο του ο Προμηθέας εκτός από απειρία επέδειξε και χαρακτήρα... Αποφασισμένος να ζήσει και να πεθάνει από τη γραμμή των τριών πόντων, η ομάδα του Γιατρά κατάφερε να νικήσει και την αστοχία της, αλλά και το στρες της πρώτης συμμετοχής εντός έδρας σε μία μεγάλη ευρωπαϊκή διοργάνωση. Η Ολίμπια δε φάνταζε μεγάλο μέγεθος  ως ομάδα (σε αντίθεση με τα κορμιά της που προβλημάτισαν την άμυνα του Γιατρά), αλλά ο προπονητής της, διαχειρίστηκε σωστά τις καταστάσεις και έβαλε το παιχνίδι απέναντι στην ψυχολογία του Προμηθέα: Τα σουτ τριών πόντων. Εκεί όμως, βρέθηκε ο εκπληκτικός Λίποβι, που είχε κάποιες λύσεις και τελικά οδήγησε τους Πατρινούς στη μεγάλη νίκη με 79-77. Στην τελευταία επίθεση ο Λάπορνικ, που είχε 5/5 τρίποντα, αστόχησε στο κρίσιμο και Γιατράς έμεινε με το κεφάλι να κοιτάει το έδαφος και τα χέρια στη μέση, προσπαθώντας να συνειδητοποιήσει ότι η ομάδα του, έστω και δύσκολα, έκανε το δύο στα δύο.

Κριτικη Προπονητη

Ο Μάκης Γιατράς αντιλήφθηκε πολύ γρήγορα ότι η Ολίμπια δεν έχει πολλα γκαρντ για να αντέξει στην πίεση και η εντολή που έδωσε στον Χολ να βγάλει τα σπλάχνα των αντίπαλων γκαρντ, έπαιξε ρόλο προκειμένου να γυρίσει το ματς στο πρώτο ημίχρονο. Στο τέλος επέμεινε λίγο περισσότερο στον Μπράουν, που ναι μεν ευστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο, αλλά γενικώς ήταν μάλλον ουδέτερος. Οι άμυνες ζώνης που χρησιμοποίησε βοήθησαν τον Προμηθέα να διαγράψει (σχεδόν) τη διαφορά στα κορμιά μέσα στη ρακέτα, έστω κι αν έκανε ζημιά ο Τζόουνς.

• 33

Με φτωχό υλικό δεν είχε πολλές επιλογές. Ερώτημα προκαλεί η επιλογή του για ζώνη στα τελευταία 5-6 λεπτά του αγώνα, που ναι μεν, τον δικαίωσε σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά ήταν και το διάστημα που ο Προμηθέας πήρε προβάδισμα 76-70. Εδωσε χρόνο συμμετοχής στον Μέζιτσεκ βγάζοντας τη μπάλα από τα χέρια του Ρέινολντς και ο γκαρντ της ομάδας του τον δικαίωσε παρότι ήταν πολύ άστοχος.

Η φάση του αγώνα 40
Ηταν ο άνθρωπος που είχε βγάλει όλη την ενέργειά του για να σπρώξει την Ολίμπια στη νίκη. Ο Μίχα Λάπορνικ έκανε εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, είχε 5/5 τρίποντα, αλλά αστόχησε στο κρίσιμο, στο τελευταίο, αυτό που θα έδινε τη νίκη στους Σλοβένους. Παίκτης με χαρακτηριστικά της παλιάς των πλάβι σχολής, παραλίγο να συντρίψει μόνος του τον Προμηθέα.

Η εξελιξη του αγωνα

Προμηθέας
2’ 2 - 5
4’ 4 - 5
6’ 12 - 12
8’ 15 - 17
10’ 17 - 20
1η Περίοδος
Κάτι η ατμόσφαιρα, που ήταν ελαφρώς ψυχρή, κάτι το τρακ του πρωτάρη και φυσικά το dna του Προμηθέα, έπαιξαν ρόλο στην αρχή του αγώνα, ώστε οι γηπεδούχοι να έχουν τον έλεγχο. Οι παίκτες του Γιατρά (λόγω του dna που λέγαμε) είχαν επιλογές μόνο έξω από τη γραμμή των 3 πόντων, οι δημιουργίες του Γκίκα δεν έφερναν κατά κανόνα απειλή κοντά στο καλάθι καη περίοδος έληξε 17-20 με την ελληνική ομάδα να έχει 2/11 τρίποντα μόλις στα πρώτα δέκα λεπτά.
Προμηθέας
12’ 20 - 25
14’ 21 - 27
16’ 25 - 29
18’ 31 - 35
20’ 37 - 42
2η Περίοδος
Στην πρώτη περίοδο πληγώθηκε από τους ψηλούς της Ολίμπια ο Προμηθέας και στο δεύτερο μισό κατάφερε εν πολλοίς να διαγράψει τη διαφορά μεγέθους και δύναμης κοντά στο καλάθι με άμυνα ζώνης. Η πίεση που άσκησε ο Χολ, στον πιτσιρικά Σάνον (επιλογή των Ουίζαρντς στο νούμερο 44 του φετινού ντραφτ), αλλά και σε όλο το γήπεδο, έφερε πολλές επιπλέον κατοχές για τους Πατρινούς, οι οποίοι όμως δεν κατάφεραν ποτέ να σταματήσουν τον Ρέινολντς, την ίδια στιγμή που συνέχιζαν να χτίζουν ολόκληρο αθλητικό κέντρο δίπλα από το Τόφαλος με την αστοχία τους (3/20 στο α'). Πάλι καλά που υπήρχαν τα επιθετικά ριμπάουντ (11 στο α') και η διαφορά κλείδωσε στους 5π στο τέλος του πρώτου μέρους (37-42).
Προμηθέας
22’ 43 - 45
24’ 50 - 48
26’ 53 - 52
28’ 55 - 57
30’ 60 - 61
3η Περίοδος
Ο Λίποβι και ο Κασελάκης πέτυχαν τους 18 από τους 23 πόντους του Προμηθέα που πήρε τρεις φορές το προβάδισμα, αλλά δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να γίνει το αφεντικό της αναμέτρησης. Μεγάλη ευθύνη για αυτό έχει ο σλοβένος διεθνής, Λάπορνικ που κράτησε την Ολίμπια όρθια σχεδόν μόνος του στην τρίτη περίοδο, ευστοχώντας σε τρία τρίποντα. Πρόσωπο έκπληξη που ήρθε από τον πάγκο της Ολίμπια, ήταν ο Μέζιτσεκ, που μοίρασε τελικές πάσεις και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα του Προμηθέα, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται 60-61.
Προμηθέας
32’ 65 - 67
34’ 73 - 70
36’ 76 - 72
38’ 78 - 77
40’ 79 - 77
4η Περίοδος
Στη διάρκεια της μετάδοσης της ΕΡΤ, ο Νουρέγιεφ, Κώστας Πετρόπουλος προέβλεψε: "Αν η Προμηθέας δεχτεί 80 ποντους, είναι απίθανο να νικήσει". Απίστευτος. Ακριβώς έτσι έγινε. Το ματς μετατράπηκε σε γκραν γκινιόλ, ο Λίποβι έκανε όργια είτε σκοράροντας είτε με τα επιθετικά ριμπάουντ κι έτσι το παιχνίδι έφτασε στη μία κατοχή. Ο Μπράουν ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές, το σκορ έγινε 79-77 στα 8'' και στην τελευταία επιθεση, ο ...παρολίγον δήμιος του Προμηθέα, Λάπορνικ, που μέχρι εκείνο το σημείο είχε 5/5 τρίποντα αστόχησε στο νικητήριο. Η Ολίμπια έμεινε στους 77 πόντους και ο Προμηθέας νίκησε.

Τα 3 σημεια - κλειδια που εκριναν το παιχνιδι

1
Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Ολίμπια έχει προηγηθεί με 8 πόντους (34-42) και όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια με αυτή τη διαφορά. Ομως, ο Λεωνίδας Κασελάκης, διασχίζει το γήπεδο και με ένα σουτ από το κέντρο του γηπέδου, ευστοχεί, μειώνοντας σε 37-42. Αυτή ήταν μία βαθιά ανάσα για τον Προμηθέα, που μέχρι εκείνο το σημείο έβλεπε τα πάντα να του πηγαίνουν άσχημα και κυρίως να τα έχει σπάσει έξω από τη γραμμή των τριών πόντων.
2
Τη στιγμή που ο Προμθέας πέρασε με 76-70, περίπου πέντε πριν από τη λήξη, πολλοί πιστεψαν ότι θα καθαρίσει τη μπουγάδα. Ομως ...έβρεξε. Κι έβρεξε άστοχα τρίποντα των γηπεδούχων απέναντι στη ζώνη της Ολίμπια, που βρήκε το κουράγιο και με τρίποντο του Λάπορνικ μείωσε σε 78-77. Οι Σλοβένοι στα 21'' είχαν μία ευκαιρία ακόμα να περάσουν μπροστά, αλλά ο Μέζιτσεκ έκανε το λάθος, ο Χολ έβαλε σωστά τα χέρια του και η κατοχή ήρθε στους Πατρινούς για να ακολουθήσει η μία βολή από τον Μπράουν που έκανε το σκορ 79-77. Αν οι Σλοβένοι είχαν ευστοχήσει στην προηγούμενη επίθεση, ίσως τα πράγματα να ήταν αλλιώς.
3
Η απόφαση του Γιατρά να πιέσει σε όλο το γήπεδο τον αντίπαλο γκαρντ και κάποιες φορές να γυρνάει σε ζώνη κι άλλες σε μαν του μαν, ήταν μία κίνηση που ανέτρεψε την εικόνα του αγώνα. Μετά από αυτό η Ολίμπια έγινε πιο ...θνητή, οι παίκτες του Προμηθέα βρηκαν πόντους σε πιο άνετες καταστάσεις και κάπως έτσι γράφτηκε η ιστορία ενός αγώνα στον οποίο οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν 11/37 τρίποντα και 19/37 δίποντα!

Μια εικονα... χιλιες λεξεις

Η φάση του αγώνα
Η αγκαλιά του Κασελάκη στον Χολ, είναι η αβροφροσύνη του ενος συμπαίκτη στον άλλον, του ενός κορυφαίου στον άλλον. Ο Χολ δεν ήταν ο πρώτος σκόρερ, δεν ήταν ο πιο αποτελεσματικός, αλλά πρόσθεσε τεράστια ποιότητα στο παιχνίδι του Προμηθέα. Αυτή η αγκαλιά αξίζει όσο... δύο νίκες του Προμηθέα στο BCL

Τα προσωπα του αγωνα

<span>ΟΛΕΞΑΝΤΡ</span> ΛΙΠΟΒΙ
3
ΟΛΕΞΑΝΤΡ ΛΙΠΟΒΙ
Σε ένα από πιο καλύτερα παιχνίδια της εν Ελλάδι καριέρας του, ο Λίποβι ήταν ο βασικός λόγος που ο Προμηθέας έφυγε νικητής από το "Τόφαλος" κόντρα στην Ολίμπια. Είχε 17 πόντους, με τρία τρίποντα, αλλά αυτά βρήκαν το στόχο όταν οι Πατρινοί είχαν απόλυτη ανάγκη να απειλήσουν την άμυνα των Σλοβένων. Είχε τεράστια προσφορά και στα ριμπαουντ και γενικά έβγαλε ενέργεια, προσφέροντας φάσεις κι επιθέσεις στην ομάδα του εκτός από σκορ.

Ο αδύναμος κρίκος

<span>ΝΙΚΟΣ</span> ΓΚΙΚΑΣ
8
ΝΙΚΟΣ ΓΚΙΚΑΣ
Δεν είναι κακός, είναι μπερδεμένος. Και μάλιστα πολύ. Εχει αποδεχθεί το ρόλο του δημιουργού, αλλά ο Γκίκας δε γίνεται να τελειώνει το ματς με 0/6, διότι δεν είναι αυτό που μπορεί να κάνει. Στον αντίποδα είχε 9 ασίστ, αλλά είναι σαφές ότι ο Προμηθέας περιμένει περισσότερα και ο διεθνής γκαρντ πρέπει να ξεμπερδευτεί, να βρει τον εαυτό του και να μην έχει στο μυαλό του μόνο τη δημιουργία, αλλά και την εκτέλεση.

Ο αφανής ήρωας

<span>ΛΑΝΓΚΣΤΟΝ</span> ΧΟΛ
1
ΛΑΝΓΚΣΤΟΝ ΧΟΛ
Ηταν ο αληθινός αφανής ήρωας του Προμηθέα. Πίεσε τη μπάλα εξαιρετικά, ήταν σοβαρός, έκανε μόλις 2 λάθη κι αναζητούσε σε κάθε περίπτωση την καλύτερη δυνατή επιλογή. Για αυτό και ο ίδιος έμεινε στους 6 πόντους (ηταν άστοχος όμως). Ο Χολ, πρόσφερε ηρεμία, είχε συνεχώς τη μπάλα στα χέρια του, οδήγησε τους αντίπαλους γκαρντ σε πολλά λάθη με κυριότερο αυτό από τον Μέζατσικ στα 21''

Το... instant replay του SDNA

Σε ένα κλειστό ματς, οι διαιτητές σε αρκετές περιπτώσεις είχαν λανθασμένα σφυρίγματα. Ο Προμηθέας πάντως δεν αδικήθηκε και την ίδια στιγμή η Ολίμπια δεν έχει κανένα δικαίωμα να φωνάζει για τη διαιτησία καθώς τα λάθη έγιναν και από τις δύο πλευρές.